بررسى موسسه حقوقى جهت ورود ذرت هاى مسموم به كشور

بررسى موسسه حقوقى جهت ورود ذرت هاى مسموم به کشور

 

ماجرای ذرت های آلوده به داخل کشور:

 

بررسى موسسه حقوقى جهت ورود ذرت هاى مسموم به کشور : در چند روز اخیر به میزان ۵۰۰ هزار تن ذرت توسط ۹ شرکت وارد کشور شده است. در این میان حدود ۳۶۰ هزار تن ذرت خوراک دام و طیور که سالم و عاری از بیماری بود وارد کشور شده است ولی ۱۴۰ هزار تن ذرت به جهت آنکه بیماری آفلاتوکسین (یک نوع سم خطرناک) داشته در بندر امام مانده است.

باید توجه داشت که این بیماری ( آفلاتوکسین)، سموم قارچ طبیعی هستند که از گونه‌های قارچ آسپرژیلوس سر منشأ می‌گیرند.

این قارچها معمولاً ذرت، یا بادام زمینی و پسته را به راحتی آلوده می‌کنند، در حالیکه گندم، جو بارلی و برنج به این قارچها معمولاً مقاومتر هستند.

 آفلاتوکسین‌ها انسان را از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی آلوده می‌کنند و می‌توانند سرطان زا باشند.

 حال با این اوصافی که از وجود این نوع باکتری در ذرت ها گفته شد، استفاده از آن آثار خطرناکی را برای آفراد ایجاد می کند.

در این مقاله که توسطه موسسه حقوقی آوا گردآوری شده است، می خواهیم بدانیم که این اصلا این ماجرا ( ورود ذرت های آلوده) از کجا شروع شد…

روزنامه ایران درباره ورود ذرت‌های آلوده وارداتی  گزارشی را منتشر کرده که ابعادی دیگر را نمایان میکند، که بدین شرح می باشد:

‌قرار بود ماه گذشته ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده که در ۱۲ انبار بندر امام جا قرار گرفته بود، خارج شود، اما هنوز این ذرت‌ها در بندر امام است.این خبر را چند منبع دولتی نیز  تأیید کرده‌اند.

این ذرت‌ها که بیش از ۲ هزار بار از سوی آزمایشگاه‌های سازمان ملی استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفته  که مشخص شده، به سم آفلاتوکسین(نوعی از قارچ سمی) آلوده می باشند.

 از آنجایی که بندر امام یکی از مهم‌ترین بنادر کشور در واردات کالاهای اساسی است و بیم آن می‌رود که ذرت‌های آلوده مشکلاتی را برای کالاهای اساسی ایجاد کند، سازمان بنادر و دریانوردی در ۱۲ انبار به‌صورت مجزا و البته قرنطینه ذرت‌های آلوده را نگهداری می‌کند و آن‌گونه که عنوان شده این انبارها پلمب است و هیچ گونه خطری سایر کالاهای اساسی موجود انبارهای سازمان بنادر را تهدید نمی‌کند.

 

مطالب بیشتر  راه کارهای اصلاح بافت فرسوده شهری

در این جا سوالی در این باره مطرح خواهد شد، سؤال این است که وقتی ذرتی برای ایران آلوده است، چطور کشور دیگر آن را خریداری می کند؟

پاسخ:

این موضوع به استانداردهای کشور ایران برمی‌گردد.

از آنجایی که استانداردهای ایران به اروپا نزدیک می باشد، سم موجود در ذرت خوراک دام خیلی بیشتر از حد استاندارد کشورمان است، بدین صورت ممکن است در کشورهای دیگر با توجه به سطح استانداردها خریداری پیدا شود.

مقیاس‌ها در این باره متفاوت است..

نیره پیروز بخت، رئیس سازمان ملی استاندارد درباره چنین موضوعی گفته بود: میزان نوعی سم در برنج وارداتی به ایران به طور مثال ۱۰ است اما ممکن است این میزان در برخی دیگر از کشورها ۵۰ باشد چراکه میزان مصرف آنها کمتر از ایران است، به هر حال این مقیاس‌ها در کشورها متفاوت است.

 

 بررسی وضیت میزان امنیت ذرت های آلوده که در انبار هایمان نگه داری می شوند:

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌وگوی خود تأکید کرد انبارهایی که ذرت آلوده در آن نگه‌داری می‌شود با انبار سایر کالاهای اساسی کاملا مجزا است و کلیه اصول بهداشتی برای رعایت امنیت غذایی مردم انجام شده است، لذا در این خصوص هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

و اما نکته ای که حاییز اهمیت است، تلکیف ذرت های آلوده در داخل کشورمان می باشد، تصمیماتی که در این باره صورت گرفته، به شرح ذیل می باشند:

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان بیان کرده اند:

در تعیین تکلیف صورت گرفته دو راهکار وجود دارد.

۱-ذرت آلوده به کشور دیگری صادر یا کل محموله منهدم شود. در حال حاضر زمان قانونی برای فرآیند انهدام طی شده (حتی محموله در زمره کالاهای متروکه قرار گرفته) است.

 ۲-اگر صاحب کالا نتوانست مشتری برای محموله خود پیدا کند، این ذرت‌ها منهدم

می شوند.

مهم ترین بحثی که درباره ورورد این حجم از ذرت های مسموم به آن خواهیم پرداخت، تکلیف و برخورد قانونی با خاطیان است.

موسسه حقوقی ما ( موسسه حقوقی آوا) با بیان میزان مجازات ها در حالت های های مختلف، که با استفاده از این ذرت های مسموم، ممکن است برای افراد ایجاد شود،موجب قانون، به تفصیل و شرح میزان مجازات های مربوطه می پردازد.

سایت مجله حقوقی آوا به نشانی: info@avalegal.ir می باشد و شما می توانید جهت هر گونه سوال در دعاوی حقوقی خود به آن مراجعه کنید و از مفید ترین و بروز ترین اخبار روز حقوقی بهره مند شوید.

مجرمین به موجب فانون خوراکی ها و نوشیدنی ها، جهت فروش وعرضه جنس فاسد و یا فروش و عرضه جنسی که موعد مصرف آن گذشته و هم به موجب قانون تعزیرات متحمل مجازات های جداگانه ای به ترتیب ذیل، خواهد شد.

مرتکب هر یک از افعال زیردرمواد خوردنی و آشامیدنی به مجازاتهای مقرر در این قانون محکوم خواهد شد.

عدم رعایت استاندارد یا فرمول ثبت شده درمواردی که تعیین فرمول و رعایت آن همچنین تعیین استاندارد و رعایت آن الزامی باشد.

فروش وعرضه جنس فاسد و یا فروش و عرضه جنسی که موعد مصرف آن گذشته باشد.

در اینصورت مرتکب اعمال فوق، طبق نتایج و آثارحاصل از آن به شرح ذیل مستلزم مجازات خواهد بود:

۱-درصورتیکه موجب بیماری مصرف کننده یا آسیبی گردد که معالجه آن کمتر از یکماه باشد مجازات مرتکب ششماه تا دوسال حبس تأدیبی خواهد بود و هرگاه مدت معالجه بیشتر از یکماه باشد مجازات مرتکب تا سه سال حبس تأدیبی است.

۲- درصورتیکه موجب نقص یکی از اعضاء مصرف کننده گردد مجازات مرتکب با توجه به میزان نقص سه تا ۱۰ سال حبس با اعمال شاقه است.

۳-درصورتیکه موجب مرگ مصرف کننده شود مجازات مرتکب از سه سال تا پانزده سال حبس با اعمال شاقه است .

 

مطالب بیشتر  اهلیت

موسسه حقوقی آوا با بیش از صد وکیل در سرتاسر کشور آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند تا توسط بهترین وکیل بتوانید مسائل خود را حل و فصل نماید. و یا برای مطالعه در خصوص مشکلات قانونی از سایت مجله موسسه حقوقی آوا استفاده نمائید.

سایت مجله موسسه حقوقی آوا به نشانی: info@avalegal.ir می باشد و شما می توانید جهت هر گونه سوال در دعاوی حقوقی خود به آن مراجعه کنید و از مفید ترین و بروز ترین اخبار روز حقوقی بهره مند شوید.

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *