بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی

بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی

 

بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی ، یکی از مسائل ناراحت کننده ای که امروزه در محضر توجه بسیاری از محققین، جامعه شناسان، جرم شناسان، روان شناسان را به خود معطوف داشته است، عنوان مجرمین کم سن و سال و یا به عبارت دیگر:

 « اطفال و نوجوانان بزهکار» می باشد که روز به روز هم در حال گسترش است.

خصوصا باید متذکر شد که این دسته از اعمال و رفتار های اطفال، غالباً در کشورهائی از جهان به چشم می خورد که از لحاظ اقتصادی در سطح کاملاً پیشرفته ای قرار دارند.!

طی بررسی های صورت گرفته توسط موسسه حقوقی آوا، پیدایش انواع جرائم ارتکابی  صورت گرفته از اطفال و نوجوانان را معلول عواملی ذیل شرح داده است.

توسعه ناگهانی صنایع ، وسعت و گسترش غیر اصولی شهرها، برخوردهای ملل و اقوام گوناگون، در هم ریختن و از هم پاشیدگی خانواده ها، سست شدن پایه و مبانی مذهبی اخلاقی و…

حال می خواهیم بدانیم بطور دقیق معنا و مفهوم بزرکار در کشور ما به چه کسی اطلاق می شود،با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا شما را از مراتب بزهکاری و چگونگی نحوه برخورد با آن، مطلع سازیم.

در ایران طفل بزهکار به کسی گفته می شود که مرتکب عملی گردد که قانون و یا شرع ارتکاب آن را منع کرده است و یا ترک عملی که انجام آن را واجب و لازم دانسته است.

بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی : چنین کسی در اسلام گنهکار و به موجب قانون بزهکار شناخته می شود و اگر توبه نکند، قابل مجازات خواهد بود، هم برای جرم صورت گرفته و هم  به دستور حاکم شرع و مجتهد جامع الشرایط و مرجع صلاحیتدار تادیب و تعزیر خواه شد..

در صورتی که اعمال و رفتار، وضع محیط تحصیلی، زندگی و معاشرت طفل مخالف مصالح او باشد ، دادگاه اطفال بزهکار صلاحیت دخالت و رسیدگی و اتخاذ تصمیمات لازم را می دارد. همچنین افرادی را که بر علیه طفل مرتکب جرمی مرتکب شوند و یا در مواظبت و مراقبت طفل، کوتاهی و تعلل ورزند، در دادگاه اطفال بزهکار محاکمه می شوند..

به هر ترتیب، حدود اعمال و رفتار اطفال و نوجوانان در سرتاسر جهان آن چنان وسیع است که به سختی می توان در مورد کلیه جرائم حکم کلی داد مگر این که گفته شود که معمولاً این اعمال توسط اطفال و نوجوانانی صورت می گیرد که در محدوده سنی خاصی قرار دارند.

در ادامه این مقاله به منظور سهولت مطالعه شما، عواملی را که در پیدایش بزه‏کاری مؤثرمی باشند، به پنج دسته طبقه‏بندی و به شرح ذیل مورد بحث قرار خواهیم داد.

 

الف. نقش خانواده در پیدایش بزه‏کاری


موسسه حقوقی ما با تحقیق و تفحص در زمینه بزه‏کاری، رابطه نزدیکی را میان بی‏ثباتی شرایط زندگی و محیط خانوادگی نوجوانان و جوانان، با بزه‏کاری معرفی می کند.

بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی : هم چنین تمامی تحقیقات و شواهد زیادی نمایانگر این واقعیت می باشد که در پس بسیاری از بزه‏کاری نوجوانان و جوانان، کانون خانوادگی ناسالم و متلاشی شده‏ای پنهان است.

به موجب تمامی تجارب از تجربه کاری بهترین وکیل گرفته تا پرونده های موجود در دادگاه ها و دادسرا ها ، ۴۷ نفر از جامعه آماری به نحوی از انحا، از جمله عوامل کلیدی و مهم بزه‏کاری خویش را والدین، خانواده، بی‏توجهی، بی‏مبالاتی و عدم نظارت آنان دانسته‏اند. به عبارت دیگر، از نظر آنان والدین ایشان در بزه‏کاری‏شان نقش داشته‏اند.
شکی نیست که خانواده اولین و مهم ترین عامل دخیل در پایه‏گذاری شخصیت هر فرد است که نقش مهمی در تعیین سرنوشت و زندگی آینده خواهد داشت.

 اخلاق و سلامت روانی فرد تا حدود بسیار زیاد در گرو آن است؛ چراکه فرد پس از متولد شدن تحت تأثیر افکار، عقاید و رفتار اعضای خانواده خود قرار می‏گیرد.

خانواده اولین عاملی است که در رفتار فرزند خود تأثیر می‏گذارد.

به طور کلی، طرز تفکر والدین یا سایر اعضای خانواده به هر شکلی که باشد کم و بیش در فرزندان آنان تأثیر می‏گذارد.
آنچه در این بحث بیشتر مورد توجه است، آثار سوء کاستی‏ها و کمبودهای خانوادگی است که متوجه فرزندان نیز می‏شود.

در نتیجه ی همیین کاستی ها است که فرزندان تحت شرایط خاص، در معرض فساد و تباهی قرار می‏گیرند و به تدریج به سوی بزه‏کاری سوق داده می‏شوند.

در کانون خانواده نیز در مقایسه با سایر اعضا، مادران بیشترین و مؤثرترین نقش را در صلاح و فساد فرزندان بر عهده دارند.

 چراکه زمینه ‏های تربیت طفل قبل از تولد و از دوران جنین شروع می‏شود.

از سوی دیگر، مادر از همان آغاز زندگی عهده‏دار رفع نیازمندی‏های کودک می باشد، هر نوع تغذیه او، رفتار خوب و ناشایست وی در تربیت فرزندش تأثیر بسزایی دارد.

کودک نیز از همان ابتدا با حس تقلیدپذیری قویی که دارد، حرکات و رفتار اطرافیان در ضمیرش حک می‏شود و به تدریج، شخصیت او کامل می‏شود.

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله موسسه حقوقی آوا به نشانی http://avalegalmag.ir/ مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

موسسه حقوقی ما با توجه به  مهم بودن  نقش خانواده در بزه‏کاری افراد و در دوران مختلف رشد، طی این مشاوره حقوقی، به بررسی برخی از مسائل خانوادگی می پردازد که می‏تواند نوجوانان و جوانان را تحت تأثیر قرار داده و آنان را به سوی بزه‏کاری سوق دهد.

این عوامل به شرح ذیل می باشد:

۱-اختلاف پدر و مادر

۲-تبعیض میان فرزندان

۳-کمبود محبت

۴-عدم حضور پدر در خانه

۵-دوستان ناباب

۶-بزه‏کاری یکی از اعضای خانواده

۷-نداشتن الگوی رفتاری مناسب

۸-عدم امکان ازدواج

۹-عدم درک فرزندان

 

مطالب بیشتر  بررسی عوامل پدید آورنده قتل همسر توسط موسسه حقوقی آوا

۱-اختلاف پدر و مادر:

از جمله مواردی که امکان دارد در نهایت منجر به بزه‏کاری نوجوانان و جوانان گردد، اختلاف والدین و مشاجرات بین آنان است که آثار آن متوجه فرزندان و حتی بستگان آنان خواهد شد. گاهی اوقات، مشکلات خانواده‏ها موجب قهر و حتی ترک یکی از والدین از محیط خانواده می‏شود. بدیهی است، این‏گونه معضلات خانوادگی، موجب مختل شدن امنیت و بهداشت روانی فرزندان شده، تأثیر مستقیم و نامطلوبی بر آنان می‏گذارد و آنها را آماده بزه در جامعه می کنند.

۲-تبعیض میان فرزندان:

تبعیض در خانواده و توجه بیشتر والدین به برخی فرزندان و توجه کمتر نسبت به برخی دیگر، موجب ایجاد حس نفرت و بدبینی در فرزندان می‏شود.

بطور کلی چشم و  هم‏چشمی و رقابت موجود در خانواده ها ، تأثیر بسیار مخربی در روحیه کودکان بر جای می‏گذارد و موجب می‏شود کودک خود را با برادران و خواهران دیگر مقایسه کرده و بر اثر محبت بیشتر والدین در حق آنان به احساس پوچی دست پیدا کنند.

۳-کمبود محبت:

محبتی که فرزندان در خانواده دریافت می‏کنند، موجب آرامش روانی آنان می‏شود و همین آرامش روانی، موجب می شود که آنان را از گرایش به بسیاری از لغزش‏های اخلاقی باز دارد. بطور مثال: دختر نوجوانی که کمبود محبت دارد، به هر کس که سر راه او قرار گیرد و به او اظهار محبت می کند، علاقه‏مند می‏شود و به دوستی‏های ویرانگر تن می‏دهد و چه بسا در این مسیر تباه شود.

شایان ذکر است که ، نوع محبت بسته به سن و سال فرزندان متفاوت است، ولی به هر حال، باید دل‏های فرزندان با فروغ محبت و نوازش والدین روشن گردد و نیاز فطری آنان به محبت از این راه ارضا گردد.

۴-عدم حضور پدر در خانه:

با توجه به اینکه  پدر نقش  بسیار مهمی در تکامل شخصیت فرزند دارد، از این‏رو، حضورش در خانه اثر زیادی بر روحیه فرزندش می‏گذارد که عواقب آن معمولاً در دوران بلوغ و نوجوانی مشخص می‏شود.

خانواده همان قدر که به احساسات و عواطف سرشار مادر محتاج است، به قدرت، قاطعیت، تدبیر و مدیریت پدر هم نیاز دارد، حال اگر به هر دلیل پدر در خانه حضور نداشته باشد و یا صرفا حضور فیزیکی داشته باشد، شیرازه امور از هم پاشیده و نظم و انسجام لازم از میان می‏رود و در اعضای خانواده زمینه گرایش به بزه‏کاری فراهم میگردد.

 

۵-دوستان ناباب:

یکی از مهم ترین زمان های زندگی طفل دوران بلوغ او می باشد.

در دوره بلوغ، نوجوانان به طور طبیعی از اتکای خود به خانواده کاسته و درصدد پیدا کردن تکیه‏گاه‏های دیگری مانند: دوست هستند.

 مهم‏ترین آن، گروه‏های همسالان می‏باشد، از این‏رو، نظارت و کنترل غیرمستقیم و نامحسوس بر نوجوانان باید در دوره بلوغ بیشتر از هر زمان دیگری باشد.
یک جوان اغلب تحت تأثیر اعمال، رفتار و افکار دوستان خود قرار دارد، به گونه‏ای که خواسته‏های آنان را بسیار زود می‏پذیرد و بدون مقاومت به توقعات آنان پاسخ داده و آن را قبول خواهند کرد.

در همین دوستی‏ها و معاشرت‏های نادرست با دوستان ناباب است که نوجوان یا جوان برای اولین بار به خواهش دوست خود در انجام بزه، جواب مثبت می‏دهد و مرتکب فعل مجرمانه قرار می گیرد.

 

مطالب بیشتر  چگونگی تعیین مجازات برای جرم واحد

۶-بزه‏کاری یکی از اعضای خانواده:

بزهکار بودن پدر و یا مادر، یا یکی از اعضای خانواده، می‏تواند در تمایل به بزه‏کاری فرزندان مؤثر باشد.

 به عنوان مثال، خانواده‏ای که بر اثر اعتیاد به الکل یا مواد مخدر به فساد کشانیده شده، نه تنها نمی‏تواند کودکان سالمی تربیت کند، بلکه رفتار و ویژگی‏های آنان می‏تواند الگویی برای کشاندن فرزندان به سوی انحرافات گوناگون باشد و خود فرند هم همانند آن ها به انجام آن فعل مرتکب شود.

کودکان نگرش‏های اجتماعی را از خانواده می‏آموزند و چنان‏که یکی از والدین بزهکار باشند فرزندان آنان بیش از هر کس در معرض خطر آلودگی قرار خواهند گرفت.

 

۷-نداشتن الگوی رفتاری مناسب:

عدم وجود الگوی رفتاری مناسب برای نوجوانان و جوانان، می‏تواند در گرایش به بزه‏کاری آنان مؤثر باشد.

در خانواده، والدین الگویی شایسته برای کودکان و نوجوانان بوده و آنان سعی می‏کنند اعمال و کردار خویش را با اعمال و کردار الگوهایشان مطابقت دهند، بدین ترتیب، اگر پدر یا مادر نتوانند نقش خود را به درستی ایفا کنند و الگوی صحیح و مناسبی برای فرزندان خود باشند، بدون تردید مسائل و مشکلات فراوانی را برای فرزندانشان پیش خواهند آورد.

 از سوی دیگر، در محیط خارج از خانه نیز فرزندان، در مدرسه یا گروه همسالان، با افراد مختلفی در ارتباط می باشند که ممکن است برای آنان الگوی مناسب یا بعکس الگوی نامناسب باشند. این الگوها، در شخصیت و رفتار آنان تأثیر بسزایی خواهد داشت.

الگوهای مناسب، رفتار آنان را بهنجار و چنین افرادی را جامعه‏پذیر و الگوهای نامناسب آنان را دچار انحراف رفتاری خواهد نمود.

 

۸-عدم امکان ازدواج:

یکی از عمده‏ترین عوامل فساد و فحا می باشد و در مسئله ۲۴۴۳ توضیح المسائل امام خمینی قدس‏سره نیز چنین آمده است:

 «کسی که به واسطه نداشتن زن به حرام می‏افتد، واجب است زن بگیرد.»
با وجود این، سنّت‏ها و تشریفات که گریبان‏گیر خانواده‏ها شده است، مانع ازدواج جوانان می‏گردند. و این سنّت‏های غلط، در کنار بی‏کاری و مشکلات اقتصادی سن ازدواج را روزبه‏روز افزایش می‏دهد و خانواده‏ها حاضر نیستند از درخواست مهریه سنگین، مخارج زیاد عروسی، درخواست هتل، منزل شخصی، درآمد زیاد و جهیزیه‏های فراوان چشم بپوشند. اگر به این امر مهم توجه جدّی نشود، احتمال افزایش بزه‏کاری‏ها و از جمله بزه‏کاری‏های جنسی وجود دارد.

 

۹-عدم درک فرزندان:

خانواده‏هایی که  مطابق با زمان پیش نمی‏روند و انتظار دارند فرزندان آنان نیز با راه و رسم قدیمی زندگی کنند زمینه گرایش به بزه‏کاری را در فرزندان خود به وجود می‏آورند.

به گونه ای که این‏گونه خانواده‏ها به نیازهای نوجوانان و جوانان و برآوردن خواسته‏های مشروع آنان توجهی نکرده و نمی‏توانند فرزندان خود را به درستی درک کنند و خواسته‏های آنان را تأمین کنند.

این امر موجبات ناسازگاری روانی فرزندان با جامعه را فراهم می‏آورد و باعث می شود که نوجوانان و جوانان برای حس هم دردی مسائلی را برای هم سالان خود به میان بیاورند که در اغلب موارد نه تنها نمی توانند راهنمایی درستی کنند بلکه ممکن است در صورت راهنمایی و کمک های نادرست زمینه را برای ارتکاب به جرم برای هم سالان خود فراهم نمایند.

 

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله حقوقی آوا به نشانی

http://avalegalmag.ir/ مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

 

* بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی ، نتیجه گیری:

بررسی بزهکاری اطفال در موسسه حقوقی ، با توجه به مباحثی که در این مقاله توسط موسسه حقوقی ارائه شد، می‏توان نتیجه گرفت که:

عوامل ظهور و بروز بزه‏کاری در نوجوانان و جوانان  در جامعه در درجه اول، مربوط به خانواده می باشد.

برای پیشگیری از وقوع  هر گونه مواردی که در بالا ذکر شد، میتوان  از طریق ارتقا سطح فرهنگ عمومی جامعه، اطلاعات لازم را در تشکیل و استمرار خانواده بر اساس مهر و محبت به نسل‏های جدید آموزش داد.
از عوامل دیگر بزه‏کاری، عدم تربیت صحیح می‏باشد که وظیفه متولیان تعلیم و تربیت جامعه است تا شناخت کافی نسبت به پذیرش و کسب هنجارهای اجتماعی به افراد ارائه نماید.

هم چنین دولت می‏تواند در تمام زمینه‏ها، از جمله استقلال اقتصادی افراد و ایجاد اشتغال، نقش اساسی ایفا نماید که عامل مهمی در پیشگیری از بزه‏کاری می باشد.

 علاوه بر نقش خانواده، دوستان، مدرسه، اعتقادات و مانند اینها در بروز بزه‏کاری در نوجوانان و جوانان تغییر در خصوصیات جسمانی و روانی که در حین بلوغ رخ می‏دهد نقش مهمی در تغییرات خلق و خوی افراد به وجود می‏آورد.

 عواملی از جمله هیجانی بودن، احساساتی عمل کردن، عدم توجه به عاقبت عمل، با توجه به شرایط جسمانی زمینه را برای بروز رفتارهای نابهنجار به وجود می‏آورد، از این‏رو، کنترل رفتار آنان از طریق خانواده، مدرسه، جامعه، نهادهای مذهبی و… باید صورت پذیرد و شناخت کافی و اطلاعات لازم جهت پیش‏گیری از بروز بزه‏کاری از راه‏های گوناگون، از جمله رسانه‏های جمعی به نوجوانان و جوانان و خانواده‏ها ارائه گردد.

عنوانی دیگری که مورد بحث و تامل می باشد، وجود شرایط است که کودک یا نوجوان بصورت غیر ارادی و با فشار و زور یا حتی تهدید  فرد دیگرمرتکب عمل مجرمانه خواهد شد، که در این خصوص قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به میان می آید.

 

مطالب بیشتر  رمز دوم یکبار مصرف [رمز پویا]

قانون حمایت از کودک و نوجوان چنین بیان می دارد :

ماده ۱ – کلیه اشخاصی که به سن هجده سال تمام هجری شمسی نرسیده اند از حمایت های قانونی مذکور در این قانون بهره مند می شوند.

ماده ۲ – هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و اخلقی وارد شود و سلمت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد ممنوع است.

ماده ۳ – هرگونه خرید، فروش، بهره کشی و به کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلف ازقبیل قاچاق، ممنوع و مرتکب حسب مورد علوه بر جبران خسارات وارده به شش ماه تا یک سال زندان و یا به جزای نقدی از ده میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰ (ریال تا . بیست میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۲۰ (ریال محکوم خواهد شد.

 ماده ۴ – هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده گرفتن عمدی سلمت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان ممنوع و مرتکب به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا تا ده میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰ (ریال جزای نقدی محکوم می گردد.  

ماده ۵ – کودک آزاری از جرائم عمومی بوده و احتیاج به شکایت شاکی خصوصی ندارد.

ماده ۶- کلیه افراد و مؤسسات و مراکزی که به نحوی مسؤولیت نگاهداری و سرپرستی کودکان را بر عهده دارند مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری مراتب را جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم مقتضی به مقامات صالح قضائی اعلم نمایند تخلف از این تکلیف موجب حبس تا شش ماه یا جزای نقدی تا پنج میلیون (۰۰۰ ۰۰۰ ۵ (ریال .خواهد بود.

ماده ۷ – اقدامات تربیتی در چارچوب ماده (۵۹ (قانون مجازات اسلمی مصوب ۷.۹.۱۳۷۰ و ماده (۱۱۷۹ (قانون مدنی مصوب ۱۹.۱.۱۳۱۴ از شمول این قانون مستثنی است.

ماده ۸ – اگر جرائم موضوع این قانون مشمول عناوین دیگر قانونی شود یا در قوانین دیگر حد یا مجازات سنگین تری برای آنها مقرر شده باشد، حسب مورد حد شرعی .یا مجازات اشد اعمال خواهد شد.

ماده ۹ – از تاریخ تصویب این قانون کلیه مقررات مغایر با آن ملغی الثر می گردد قانون فوق مشتمل بر نه ماده در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیست و پنجم آذر ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و یک مجلس شورای اسلمی تصویب و در تاریخ ۱۱.۱۰.۱۳۸۱ .به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

 

در صورت وجود هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت موسسه  حقوقی آوا به نشانی avalegal.ir مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی تلفنی بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

 

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری در دادسرای قوه قضاییه ،  آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

 

بهترین وکیل را برای حل دعاوی خود از موسسه حقوقی آوا بخواهید.

 

موسسه ما آوای شماست…

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *