موسسه حقوقی

تعریف موسسه حقوقی

موسساتی که مطابق قانون در اداره ثبت شرکت ها، ثبت می شوند به موسسات تجاری و موسسات غیرتجاری تقسیم می شوند. موسسات تجاری اشخاص حقوقی هستند که در قالب های موجود در قانون تجارت تشکیل شده اند یا فعالیت معمول خود را اعمال تجاری قرار داده اند.

موسسات غیر تجاری نیز طبق ماده ۱ آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجارتی، اشخاص حقوقی هستند که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی، ادبی، یا امور خیریه تشکیل می شوند، اعم از آنکه موسسین، قصد انتفاع داشته باشند یا نداشته باشند. موسسات غیر تجاری خود به دو دسته موسسات انتفاعی و موسسات غیر انتفاعی تقسیم می شوند.

موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی به اشخاص حقوقی گفته می شوند که نه تاجر می باشند و نه برای کسب سود و انتفاع تشکیل شده اند بلکه هدف از تشکیل آنها اعمال عام المنفعه می باشد مثل انجمن های دینی و تبلیغی و انجمن های خیریه. اما موسسات انتفاعی با وجود اینکه تجاری نمی باشند، برای جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور تشکیل شده اند مانند موسسه حقوقی و موسسات خدمات مشاوره ای.

شرایط ثبت موسسه حقوقی

موسسه حقوقی شخصیت حقوقی غیر تجاری انتفاعی می باشد که توسط حداقل دو وکیل دادگستری تحت هر نام و عنوان قانونی به منظور انجام وکالت و مشاوره حقوقی و به طور کلی جمیع امور حقوقی، مطابق مقررات قانونی ثبت و مدیریت می شود. بنابراین اعضای موسسه می بایست همواره شرایط ذیل را دارا باشند:

تمدید مستمر پروانه وکالت

فقدان سابقه محکومیت کیفری و محکومیت انتظامی درجه چهار به بالا

عدم اشتهار به فساد و اعمال منافی با شغل وکالت

مطالب بیشتر  مشاوره حقوقی الهیه

نداشتن دفتر وکالت و عضویت در موسسات مشابه دیگر

در صورتی که هر یک از اعضای موسسه فاقد یکی از شرایط فوق شود از عضویت در موسسه حقوقی محروم و منعزل می شود.

چنانچه با خروج عضو مزبور تعداد اعضای موسسه حقوقی از حد نصاب مقرر کمتر شوند اعضای باقیمانده موسسه موظف می باشند حداکثر تا سی روز ضمن اعلام محرومیت عضو به کانون وکلا، نسبت به جایگزینی عضو جدید که شرایط عضویت را داشته باشد با نظارت و تایید کانون وکلا اقدام نمایند.

نکات مهمی که در ثبت موسسه حقوقی باید مورد توجه قرار گیرد:

ثبت موسسه جقوقی منوط به ارایه پروانه تاسیس از قوه قضاییه برای مدتی که در پروانه تعیین شده است خواهد بود و تمدید ثبت تابع تمدید پروانه می باشد

حداقل تعداد اعضا برای ثبت موسسه حقوقی دو نفر می باشند.

سرمایه ثبت موسسه حقوقی یک میلیون ریال می باشد که باید به صورت نقد لحاظ شود.

تابعیت موسسه حقوقی ایرانی است و با هیچ اکثریتی و به هیچ عنوان قابل تغییر نمی باشد

موسسه حقوقی باید دارای اساسنامه باشد که پس از تایید و ثبت در دفتر کانون وکلای دادگستری در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد. لازم به ذکر است جهت ثبت موسسه حقوقی نیاز به اخذ مجوز از کانون وکلا نمی باشد.

در اساسنامه موسسه حقوقی می بایست نام موسسه و اعضای موسس و مشخصات کامل و اقامتگاه قانونی درج شود و هر تغییر و تحولی که در ارکان موسسه یا اساسنامه ایجاد می شود مورد تایید کانون وکلا قرار گیرد.

همچنین تغییرات باید در دفتر کانون وکلا ثبت شده و نسخه تایید شده توسط متقاضی جهت ثبت و انتشار به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود. اعضای موسسه موظف می باشند ظرف یک ماه از تاریخ انتشار آگهی، یک نسخه از ان را به کانون وکلا تسلیم نمایند.

مطالب بیشتر  شرایط ازدواج موقت و توضیحاتی درباره ی پرداخت مهریه ی آن

دفتر وکالت

وکیل دادگستری الزامی به ثبت موسسه حقوقی ندارد و می تواند مبادرت به بازگشایی دفتر وکالت نماید تا از این طریق موکلین وی به دفتر وکالت جهت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت مراجعه نمایند

گروه وکلا

چنانچه موسسه حقوقی به نحو صحیح و مطابق آیین نامه تشکیل شود تعدادی از وکلا در موسسه در کنار یکدیگر به فعالیت حقوقی مشغول می شوند که هر یک از این وکلا به صورت حرفه ای در یک زمینه مشخص فعالیت می نمایند. به وکلایی که در یک موسسه حقوقی در کنار یکدیگر مبادرت به مشاوره حقوقی تخصصی و قبول وکالت می نمایند در اصطلاح گروه وکلا گفته می شود. این موضوع مزیت موسسه حقوقی نسبت به دفتر وکالت می باشد و به نفع موکلی که برای احقاق حقوق خود به موسسه حقوقی پناه آورده است می باشد به این خاطر که در هر دعوایی دو یا چند وکیل مجرب به موکل مشاوره حقوقی ارایه داده و در هر پرونده ای وکلا با همفکری، مناسب ترین راهکار حقوقی را برای وی در نظر خواهند گرفت.

از دیگر مزایای ثبت موسسه حقوقی این است که موکل با موسسه قرارداد منعقد می نماید و وکالت را دو یا چند وکیل می توانند عهده دار شوند و با قراردادن حق توکیل به غیر، نسبت به پیگیری پرونده اقدام می شود. همچنین تشکیل موسسه حقوقی موجب جذب وکلای جوان و گرایش وکلا به فعالیت گروهی و جمعی می گردد و قطعا می تواند نتیجه بهتری برای موکل حاصل شود.

مطالب بیشتر  شرایط اساسی صحت معامله

موسسه حقوقی آوا

موسسه حقوقی و داوری آوای وحدت آسا (آوا) با شماره «۴۳۶۹۴» به ثبت رسمی رسیده و در حال حاضر یکی از برجسته ترین موسسات بین المللی حقوقی در سطح کشور و منطقه خاورمیانه می باشد .این موسسه حقوقی با بیش از یکصد وکیل مجرب پایه یک دادگستری و همچنین قضات بازنشسته و بهره مندی از اساتید برجسته حقوق در سرتاسر کشور آماده خدمت رسانی و پذیرش کلیه دعاوی و مشاوره حقوقی در سریعترین زمان ممکن می باشد.همچنین با به کارگیری وکلای متخصص در هر پرونده حقوقی ، همواره بهترین نتیجه برای متقاضیان به ارمغان آورده و از اهداف موسسه حقوقی آوا دسترسی آسان به مشاوره حقوقی رایگان برای تمام اقشار جامعه در سرتاسر کشور می باشد ، تا بدین وسیله خدمتی نوین برای هموطنان عزیزمان فراهم آورده باشیم.موسسه حقوقی و داوری آوا به علت بهرمندی از قضات بازنشسته و اساتید برجسته حقوقی کشور ،کلیه دعاوی حقوقی در محاکم قضائی را بصورت تضمینی انجام می دهد و همین امر موجب گردیده که موکلین و مراجعین محترم با اطمینان و اعتماد به این موسسه ، با معرفی افراد متقاضی خدمات حقوقی ، افتخار حضور موکلین بیشتری را نصیب ما بنماید و در این راستا رویکرد تخصصی در قبول پرونده های ارجائی و بهره گیری از وکلای دارای مهارت و سوابق کافی موجبات اطمینان خاطر موکلین محترم را فراهم نموده است.

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *