جایگاه جهیزیه در قانون

چکیده:

جهیزیه به اصطلاح جهاز مانند مهریه، یکی از مسائل مهمی است که خانواده‌های ایرانی بسیار به آن توجه دارند. هر منطقه و شهر نیز برای خود رسم به خصوصی در این باره دارد که به آن پایبند هستند.

در قانون ایران مرد موظف است که تمام وسایل زندگی را تهیه کند. به عبارتی از خانه گرفته تا کوچک‌ترین وسایل داخل خانه همگی بر دوش مرد نهاده شده است . در این مقاله سعی کردیم جایگاه جهیزیه را در قانون به درستی بررسی کنیم.

نکات حقوقی مهریه را اینجا ببینید.

جایگاه جهیزیه در قانون

در گذشته به دلیل مخارج سنگین شروع زندگی و همچنین رواج پیدا کردن جشن های پر هزینه عروسی، به طور توافقی خانواده عروس مقداری از جهیزیه را به عنوان کمک، متقبل می‌شده اند. این رسم تا به امروز در بسیاری از شهرها برقرار است.

طبق قانون تمام وسایلی که عروس به عنوان جهیزیه به همراه آورده است متعلق به اوست و مرد هیچ گونه حقی نسبت به آنها ندارد. به عبارتی این وسایل به صورت امانی در اختیار مرد قرار گرفته است و زن هر وقت اراده کند می تواند هر کدام از اجزای جهیزیه یا همان جهاز را حتی در زمانی که در حال زندگی کردن با همسرش است را از همسرش مطالبه کند.

مطالب بیشتر  اقسام طلاق

با تفاسیر گفته شده، جهیزیه قسمتی از اموال زن محسوب می‌شود حتی اگر زن فوت کند. مثل بقیه اموال زن باید بین وراث او تقسیم شود. به این صورت که اگر آنها فرزند داشته باشندیک چهارم کل اموال و جهیزیه به مرد تعلق می‌گیرد و اگر فرزندی نداشته باشند یک دوم کل اموال و جهیزیه مال مرد خواهد بود.

بهتر است برای بالابردن اطلاعات و دانش حقوقی خود از مشاوره ها و راهنمایی های موسسه حقوقی آوا که متشکل از وکلای با سابقه و قضات بازنشسته خبره هستند بهره مند شوید و سوالات حقوی خو را از گروه مشاوران موسسه حقوقی بپرسید.

چنانچه مرد فوت کند و وراث بخواهند تکلیف سهم و ارث را مشخص کنند هیچ کس حقی نسبت به جهیزیه نخواهد داشت.

 

جایگاه جهیزیه در قانون
جایگاه جهیزیه در قانون

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با استرداد جهیزیه هنگام طلاق اینجا کلیک کنید.

مبنای میزان جهیزیه

معمولاً در خانواده‌های ایرانی سعی بر این است تا همه مخارج تا حد امکان یکسان باشد. مثلاً اگر خانواده عروس برای داماد لباسی به قیمت خرید X تومان خریده باشد، خانواده داماد هم نیز به همان مقدار برای عروس خرید می‌کند.

در مورد جهیزیه به طور معمول بزرگی یا کوچکی خانه‌ای که داماد تهیه کرده مدنظر گرفته می‌شود. البته لازم به ذکر است که این فقط عرف و توافق طرفین است وگرنه قانون و شرع تهیه همه ملزومات زندگی را بر عهده مرد گذاشته است.

مطالب بیشتر  حق حبس و شرایط آن

همچنین بر اساس عرف مرد موظف است خانه‌ای چه بخرد یا اجاره کند در شأن زن و در محلی مناسب تهیه کند. به طور مثال: چنانچه زن دکتر باشد مرد موظف است در محله بالای شهر خانه تهیه کند. که در موضوع وسع مرد هم مهم است. چنانچه زنی با شأن بالاتر با مردی از نظر شأن پایین‌تر ازدواج کرده باشد این را پذیرفته که در همان سطح نیز می تواند زندگی کند.

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی در این خصوص  می توانید به سایت مجله موسسه حقوقی آوا به نشانی avalegal.irمراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

لیست جهیزیه

در مجالس عروسی رسم بر این است که از جهیزیه لیستی تهیه و به آن سیاحه گفته میشود و به امضاء چند تن از افراد خانواده‌ عروس و همچنین خانواده داماد می رسد که این لیست از نظر قانونی معتبر است. اگر احیاناً اتفاقی بین زوج و زوجه بیافتاد و زوجه قصد مطالبه جهیزیه را داشته باشد، بتواند حق خود را به اثبات برساند.

اما مهم‌ترین مسئله ای که در مورد جهیزیه میتوان به آن اشار کرد این است که قانون شفافی در این باره وجود ندارد و قانون گذار هیچ بندی را در این باره مقرر نکرده است خود مردم باید شرایط را بسنجند و تا حد امکان عرف‌های غلط را کنار گذاشته و به شروع یک زندگی سبک و آسان بیشتر کمک کنند.

مطالب بیشتر  مهریه و نکات حقوقی آن

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *