رمز پویا (رمز دوم یکبار مصرف)

مقدمه:

 در این مقاله رمز دوم پویا تمامی بانک ها به صورت جامع و کامل به شما عزیزان توضیح داده خواهد شد و همچنین فرآیند فعال سازی آن توسط هر بانک به صورت گام به گام بررسی و شرح داده شده است.

 

 

بانک مرکزی
بانک مرکزی

 

 

فهرست:

رمز پویا ( رمز یکبار مصرف)

معنی و مفهوم رمز یک بار مصرف

نحوه فعال سازی

فرآیند فعال سازی رمز پویا در بانک ها:

۱- بانک ملی ایران

۲- بانک انصار

۳- بانک سامان

۴- بانک سپه

۵- بانک پاسارگاد

۶- بانک پارسیان

۷- بانک صادرات

۸- بانک تجارت

۹- بانک ملت

۱۰- بانک دی

۱۱- بانک شهر

۱۲- بانک مسکن

۱۳- بانک اقتصاد نوین

۱۴- بانک کشاورزی

 

بانک ها
بانک ها

 

 

رمز پویا ( رمز یکبار مصرف):

 

بحث فعال‌سازی رمز پویا یا همان «رمز دوم اینترنتی یکبارمصرف» طی هفته های اخیرتبدیل به بحث داغ بین مردم شده است که خیلی جدی از سوی نظام بانکی کشور مورد پیگیری و توجه خاصی قرار گرفته است .

طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی شیوه ی جدیدی قرار است اعمال شود به این صورت که از اواسط دی ماه کلیه ی تراکنش‌‌‌ها و عملیات بانکی اینترنتی فقط و فقط با استفاده از رمز پویا قابلیت اجرایی خواهد داشت.

در این خصوص سوالات زیادی در فکر مردم ایجاد شده که به بانک ها مراجعه میکنند که سوالاتی از قبیل چگونگی روش فعال کردن رمز دوم کارت‌های بانکی خود و اینکه آیا الزاما باید به بانک مراجعه کرده یا  از طریق راه های دیگری مثل نصب اپلیکیشن مخصوص هر بانک یا از طریق دستگاه های خودپرداز قابل انجام خواهد بود ؟

 

 

رمز دوم یک بار مصرف
رمز دوم یک بار مصرف

 

رمزمعمولی به رمزی گفته می شود که رمز چهار رقمی بوده که برای کارت‌های بانکی تعیین می‌شود جهت خریدهای حضوری و یا برداشت وجه نقد از دستگاه خودپرداز به کار می‌رود. اما «رمز دوم» به رمزی اطلاق می‌شود که فقط جهت خرید اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که می دانید رمز دوم، خریدهای غیرحضوری را بسیارآسان کرده است ولی امنیت کاربران را نیزدچار خلل و همچنین خطرکرده است.

در جوامع امروزی سارقان به جای حمله و سرقت مسلحانه چه به مردم و چه با بانک ها در صدد این هستند که با فیشینگ، رمز دوم افراد را به سرقت برده و حساب آنان را خالی کنند.

در این خصوص به نقش امنیت سایبری میپردازیم که یکی از مهم‌ ترین مسائل بسیار مهم و حایزاهمیت در دنیای امروز است.

طبق آمار و ارقامی که در خصوص کلاهبرداری‌هایی که با رمز دوم اینترنتی صورت گرفته بررسی شده و مسئولان به این نتیجه رسیده اند که راه و روش فعلی که امروزه رواج یافته به اندازه کافی مطمئن نبوده و درصد خطر پذیری بالایی داشته و باید برای جلوگیری و متوقف کردن این روند از رمز دوم یکبار مصرف استفاده شود.

همانطور که میدانید این طرح بکارگیری اجباری از رمزپویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف از مدتی قبل مطرح شده بود و زمان اجرایی شدن این طرح خرداد ۹۸ تعیین شده بود.

 

حال میپردازیم به معنی و مفهوم رمز یکبار مصرف:

رمز دوم ثابت به رمزی اطلاق میشود که اعتبارش منقضی نمی‌شود و به پایان نمیرسد واگر تحت هر شرایطی در دسترس شخصی قرار بگیرد می‌تواند حساب شما را خالی کند و پول برداشت کند.

اما رمز دوم یک بار مصرف یا همان رمز پویا فقط جهت استفاده از یک تراکنش و عملیات اینترنتی دارای اعتبار خواهد بود وتنها تفاوت بسیار مهم رمز دوم با رمز یک بار مصرف در این است که مدت اعتبار این رمز ۶۰ ثانیه میباشد و بعد از این ۶۰ ثانیه منقضی میشود و دارای اعتبار نخواهد بود.

نحوه ی فریب دادن هکرها به این صورت است که شما رابه صفحاتی شبیه به صفحه سایت های اصلی می کشانند و در این جا نیت مجرمانه شان را انجام میدهند به این شکل که شما اطلاعات کارتتان را کامل وارد میکنید وبا این عمل آنها به اطلاعات کارت شما دسترسی پیدا خواهند کرد و حساب شما را خالی میکنند که این عملیات مجرمانه و فریبکارانه فیشینگ نام دارد.

با این اقدام جدید مسئولان کشوررمز پویا یا همان رمز یک بار مصرف اینترنتی از اینگونه اقدامات فریبکارانه و مجرمانه جلوگیری کرده از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

مفهوم رمز دوم یک بار مصرف
مفهوم رمز دوم یکبار مصرف

 

 

این رمز یک بار مصرف که ۷ رقم دارد را هم میتوان در هنگام خرید اینترنتی از آن استفاده کرد و هم خرید از طریق دستگاه های کارت خوان.

از مزیت های این رمز یک بار مصرف این است که در هنگام خرید دیگر نیاز نیست که برای پرداخت از طریق دستگاه های کارت خوان هنگام کارت کشیدن  رمز خود را به فروشنده اعلام کنید.

اولین دسته از افراد جامعه که حتما باید برای گرفتن رمز پویا اقدام کنند افرادی هستند که بیشترازطریق سایت های اینترنتی خرید انجام می دهند به این صورت  که برای پرداخت خرید های اینترنتی خود  از درگاه های بانکی نیازمند به رمز دوم هستند تا عملیات خرید با موفقیت انجام شود. بنابرآنچه گفته شد پس افرادی که فقط  ازطریق حضوری یا دستگاههای خود پرداز یا کارت خوان ها عملیات خرید خود را انجام می دهند ضرورتی برای گرفتن رمز دوم در این دسته از افراد وجود ندارد و نیازی به فعال کردن رمز دوم پویا ندارند.

نحوه ی فعال سازی رمز دوم به چه صورت است؟

رمز دوم کارت های بانکی فقط و فقط از طریق بانک‌های صادر کننده کارت انجام میگیرد؛ بنابر این  برای آگاهی از روش‌های مختلف فعالسازی می توانید با مراجعه حضوری به بانک هایی که در آن حساب دارید و یا از طریق وب سایت بانک و همچنین تماس با واحد امداد مشتریان بانک صادر کننده کارت اقدام به فعال کردن رمز دوم خود کنید.

حال میرسیم به  هزینه ی فعال کردن رمز دوم که آیا فعال کردن هزینه ای به همراه خواهد داشت یا خیر؟

فعال کردن رمز دوم پویا به هیچ وجه هزینه ای به همراه نخواهد داشت وارائه این خدمت توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم گام  با تجربیات جهانی و همچنین با هدف صیانت و نگه داری از دارایی‌های مشتریان بانکی در مقابل عملیات فریبکارانه و کلاهبردارانه، فراهم شده است.

بعد از اینکه فعال سازی انجام شد حال میرسیم به اینکه دارندگان کارت به چه روش هایی رمز دوم پویا خود را میتوانند دریافت کنند با توجه به این سوال باید اینگونه پاسخ داد که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازهای مشتریان خود، سازوکارهای گوناگونی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم کرده اند.

 

 

نحوه فعال سازی
نحوه فعال سازی

 

از ۲ طریق میتوانند رمز دوم خود را دریافت کنند:

طریقه اول: چنانچه گوشی هوشمند داشته باشد: می توانید با نصب “اپلیکیشن ۶۰” رمز یک بار مصرف خود را دریافت کنید. بانک ملی برای کاربران خود این امکان را فرام کرده است که میتوانند رمز یک بار مصرف اول و دوم خود را دریافت کنند

افراد میتوانند جهت خرید های حضوری خود رمز یک بار مصرف اخذ کرده باشند. با این روش حتی با داشتن کارت بانکی و همچنین مشخصات کامل امکان برداشت وجه از دستگاه های خودپرداز وجود نخواهد داشت، فقط تحت این شرایط که اگر رمز ارسال شده به تلفن همراه شما را در اختیار داشته باشند.

بکار گیری اپلیکیشن ۶۰ جهت گرفتن رمز یک بار مصرف نیاز به اینترنت نداشته و فقط در مرحله ابتدایی فعال سازی رمز، باید حتما به دستگاه خود پرداز مراجعه کنید و از منو عملیات رمز قسمتی از عملیات را انجام دهید. پس چنانچه گوشی هوشمند دارید، از سایت بانک ملی، اپلیکیشن ۶۰ را دانلود کرده و آن را نصب نمایید.

طریقه دوم: چنانچه گوشی هوشمند نداشته باشید: می توانید با کد دستوری یا همان رمز پویا را فعال کنید. کد دستوری برای فعال کردن رمز دوم پویا بانک ملی در نظر گرفته شده است. باید به این نکته توجه داشت که در مراحل فعال سازی رمز پویا بانک ملی از طریق کد دستوری، حتما ضروری است شما به دستگاه خودپرداز مراجعه کنید و بر روی دکمه دانلود، کلیک کنید تا فایل راهنمای گام به گام با تصویر را مشاهده نموده تا راحت تر و آسان تر این عملیات را انجام دهید.

چگونگی اخذ رمز دوم از طریق پیامک؟

جهت اخذ رمز دوم پویا از طریق پیامک ضروری است  دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادر کننده کارت یا از شیوه های تأیید شماره تلفن همراهی که بانک صادر کننده کارت در اختیار افراد قرارخواهد داد مثل مراجعه به دستگاه خود پرداز یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی کرده و در اختیار داشتن آن را تائید کنید.

با توجه به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، پس ارائه رضایت واضح و روشن شخص به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده نزد بانک، الزامی خواهد بود.

 

مطالب بیشتر  بررسی عوامل پدید آورنده قتل همسر توسط موسسه حقوقی آوا

آخرین نکته در خصوص رمز دوم یک بار مصرف یاهمان رمز پویا بحث انقضای اعتبار رمز های دوم ثابت است که در شیوه ی قدیمی و قبل مورد استفاده قرار میگرفت است.

از دی ماه سال ۱۳۹۸، رمز های دوم ثابت از کارت های بانکی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خرید های اینترنتی و پرداخت از طریق درگاه های بانکی نیازمند رمز دوم بوده و با استفاده از رمز دوم ثابت امکان پذیر نخواهند بود.

بنابراین با توجه به حجم بالای کارت‌های صادر شده در شبکه بانکی، هر چه  سریعتر نسبت به فعال سازی رمز دوم پویا اقدام نمایند. در این بین باید مراقب افراد سودجو و متقلب باشیم که با وب سایت ها و پیامک های جعلی با عنوان های مختلف متقلبانه و فریبنده ای مانند سایت پویا سازی رایگان رمز دوم که هدفشان فریب و کلاهبرداری است باشید.

 

بانکها ونحوه ی فعال سازی رمز دوم:

 

۱ بانک ملی:

.  نرم افزار شصت (۶۰) را دانلود و بر گوشی هوشمند خود نصب کنید.

 

 

اپلیکیشن 60
اپلیکیشن ۶۰

 

 

.  پس از نصب نرم افزار فوق، وارد برنامه شده و با کلیک بر روی نمایه رمز یکبار مصرف، عملیات نصب را ادامه دهید.

.  بعد از اتمام عملیات نصب، مجدداً برنامه شصت ( ۶۰) را اجرا و بر روی نمایه دریافت رمز یکبار مصرف کلیک نمائید.

.  شماره تلفن همراه را وارد کرده و روی دکمه ثبت نام کلیک کنید.

.  در این مرحله از انجام عملیات، رمز ورود به برنامه را به صورت عددی یا الگو تنظیم کنید.

.  کد فعالسازی که از طریق پیامک دریافت کرده اید ، در قسمت موردنظر وارد و روی دکمه تأیید کلیک کنید.

 

 

کد فعال سازی
کد فعال سازی

 

.  چنانچه  شماره ی خود را به اشتباه وارد کرده اید یا پیامک برای شما ارسال نشده است، میتوانید از قسمت تغییر شماره، شماره ی صحیح را وارد کنید.

.  به مدت ۳ دقیقه زمان دارید تا کد فعال سازی را وارد کنید.

.  چنانچه در این مدت موفق به وارد کردن کد فعال سازی نشده اید، می توانید با انتخاب گزینه ی ارسال مجدد دوباره پیامک فعال سازی را دریافت کنید.

.  برای ادامه مراحل  فعال‌سازی، به یکی از سه روش «مراجعه با سامانه بام»، «مراجعه به دستگاه‌های کیوسک» و «دستگاه‌های خودپرداز» می‌توان عمل کرد.

 

سامانه بام:

 

الف -ثبت نام درسامانه بام:

.   در این مرحله اول باید در سامانه بام ثبت نام ‌کنید. این نکته حایز اهمیت است که شماره‌ ثبت نامی با شماره‌ عضویت در بانک یا همان شماره‌ای که برای شما پیامک ارسال می‌شود همخوانی داشته باشد. چنانچه  درغیراین صورت باشد باید به شعب بانک ملی مراجعه کرده و نسبت به همخوانی شماره تماس خود اقدام کنید.

.  بعد از وارد کردن شماره تماس پیامی مبنی بر کد فعال‌سازی ارسال خواهد شد که باید آن را وارد ‌کنید.

 

 

سامانه بام
سامانه بام

 

. بعد از وارد کردن کد تایید و تاریخ تولد خود گزینه «ثبت رمز فعال‌سازی» را انتخاب ‌کنید.

.  بعد از ورود، نام کاربری و رمز عبور خود را تعیین کرده و گزینه «پایان ثبت نام» را انتخاب ‌کنید.

.  در این مرحله باید اطلاعات مربوط به کارت بانکی را وارد ‌کنید و سپس برروی گزینه «بررسی اطلاعات کارت» کلیک ‌کنید.

 

 

اطلاعات کارت بانکی
اطلاعات کارت بانکی

 

ب -فعال‌سازی رمز یکبار مصرف کارت بانک:

 

.  با  ورود به سامانه بام و وارد کردن کارت بانکی خود در صفحه اصلی گزینه «فعال‌سازی رمز یکبار مصرف کارت» را انتخاب کنید.

 

 

فعال سازی رمز یک بار مصرف کارت
فعال سازی رمز یک بار مصرف کارت

 

.  سپس مشخصات کارت مورد نظری که قرار است رمز یکبار مصرف را بر آن اعمال شود را وارد کرده و سپس بر روی دکمه «دریافت کد» کلیک ‌کنید.

.  حال به شما کدی ارائه داده می‌شود که از طریق آن کد می‌توانید در نرم‌افزار ۶۰ رمز یکبار مصرف خود را فعال ‌کنید.

 

 

دریافت کد
دریافت کد

 

ج- ورود به برنامه رمزبان:

 

.  به نرم‌افزار ۶۰ وارد ‌شده و بر روی رمز یکبار مصرف کلیک ‌کنید. سپس، برای شما نرم‌افزار رمزبان نصب خواهد شد.

.  بعد ازفرایند کامل نصب آیکون آن در گوشی شما دیده خواهد شد.

 

 

برنامه رمزبان
برنامه رمزبان

 

. برای ورود به رمزبان، شماره تماس خود را وارد کنید و سپس کد فعال‌سازی به شماره شما پیامک خواهد شد.

.  در این مرحله رمز عبور خود را تعیین کرده و وارد شوید.

 

 

رمز عبور
رمز عبور

 

.  در این قسمت  بر روی گزینه «اتصال کارت» کلیک کرده و مشخصات کارت خود را وارد کنید.

.  کد دریافتی از سامانه بام  را در قسمت «دریافتی دستگاه» و کد پیامک شده برای تلفن همراه را درقسمت «دریافتی از پیامک» وارد ‌کنید.

.  بسته به نوع تراکنش که چه حضوری باشد چه غیرحضوری، دکمه رمز اول یا رمز دوم را انتخاب کنید.

.  بعد ازتکمیل  مراحل فوق، امکان دریافت رمز اول یا دوم یکبار مصرف برای کارت شما از طریق برنامه ۶۰ فراهم می‌شود.

 

دریافت رمز
دریافت رمز

 

فعال‌ کردن رمز یک ‌بار مصرف کارت بانک ملی به وسیله دستگاه خودپرداز:

 

.  بعد از نصب نرم‌افزار ۶۰، به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک ملی مراجعه کنید.

.  کارت بانکی خود را وارد کنید ورمز کارت را وارد کنید و وارد منوی اصلی شوید.

.  سپس گزینه «عملیات رمز» را انتخاب کنید.

.  به اختیار خود، یکی از گزینه‌های فعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول یا دوم را انتخاب کنید.

 

 

دستگاه خود پرداز
دستگاه خود پرداز

 

 

.  شماره تلفن همراه خود را که در مراحل فرایند ثبت نام وارد کرده‌اید را در محل موردنظر وارد کنید.

.  چنانچه تلفن همراه وارد شده با شماره ثبت شده در سیستم تطابق نداشته باشد، با پیغام خطا مواجه میشوید. در این صورت باید به شعبه مراجعه کرده وشماره تلفن خود را اصلاح کنید ودوباره مراحل گفته شده را تکرار کنید.

.  چنانچه اطلاعات وارده صحیح بوده باشد، موارد را تایید کنید. رسید خودپرداز را که شامل بخش اول رمز فعال‌سازی که یک کد هشت رقمی است، دریافت می کنید.

.  سپس پیامکی حاوی بخش دوم فعال‌سازی را دریافت می‌کنید.

.  دوباره وارد برنامه ۶۰ شده و بر روی گزینه دریافت رمز یکبار مصرف کلیک کنید.

.  حال در این مرحله درگوشه بالا سمت راست، منوی برنامه را باز و گزینه «اتصال کارت» را انتخاب کنید.

 

 

اتصال کارت
اتصال کارت

 

.  در این قسمت، بخش اول رمز فعال‌سازی که ازرسید آن را از دستگاه خود پرداز گرفته اید و بخش دوم رمز فعال‌سازی که شامل پیامک حاوی کد بود را در محل‌های مورد نظر وارد وسپس گزینه «وارد کردن توکن» را انتخاب کنید.

.  حال فعال‌ کردن رمز یک‌ بار مصرف شما با موفقیت به پایان رسیده است. حال میتوانید از طریق این سامانه، رمز یک‌بار مصرف تولید کرده و در تراکنش‌های کارتی خود از آن استفاده کنید.

 

باید به این نکته مهم توجه داشت که با فعال‌سازی رمز یکبار مصرف دوم، رمز دوم ثابت غیر فعال خواهد شد.

.  چنانچه تمایل به داشتن رمز یک‌بار مصرف ندارید ، یکی از گزینه‌های غیر فعالسازی رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. حایز اهمیت است که با توجه به اینکه در مرحله قبل، رمز دوم ثابت شما غیر فعال شده، در صورت نیاز به رمز دوم ثابت، باید دوباره نسبت به گرفتن رمز دوم اقدام کنید.

چنانچه گوشی هوشمند نداشته باشد یا تمایل به نصب اپلیکیشن و برنامه بر روی گوشی خود ندارید میتوانید با وارد کردن این کد دستوری  #۶۰*۷۳۷* عملیات گرفتن رمز دوم یک بار مصرف را از طریق پیامک دریافت کنید ولی در این روش هم شما باید بعد از انجام مراحل ثبت نام  به دستگاه خود پرداز رفته تا این سرویس رمز دوم یک بار مصرف برای شما فعال شود.

 

۲-بانک انصار: 

 

برای فعال سازی  رمز دوم یک بارمصرف می‌توانید از اپلیکیشن آپان که مختص بانک انصار است استفاده کنید. این اپلیکیشن هم برای سیستم عامل‌های اندروید و هم آیفون قابلیت استفاده دارد.  

 

اپلیکیشن آپان:

بعد از دریافت نرم افزار آپان ، این مراحل را جهت فعالسازی اپلیکیشن انجام دهید:

.  در ابتدا باید تمام صفحات اطلاع رسانی بالا را با فشردن دکمه بعدی یکی یکی به طور دقیق  مطالعه کنید تا به  “دکمه شروع” برنامه برسید.

 

اپلیکیشن آپان
اپلیکیشن آپان

 

.  اول شماره موبایل خود را وارد کرده و در مرحله بعد کدی به شماره همراه شما ارسال میشود جهت ورد به برنامه آن کد را وارد کنید.

 

کد دستوری
کد دستوری

 

.  حال اطلاعات مورد نیاز را جهت ورود به برنامه وارد کنید.

.   گزینه “سرویس رمز یکبار مصرف” را انتخاب کنید.

.  در این مرحله ازعملیات  باید روش احراز هویت را انتخاب کنید یا از طریق الگو یا پین.

.  یک الگو یا رمز عبور برای ورود به نرم افزار تعیین کنید.

در روش احراز هویت با رمز عبور، رمز شما باید حداقل ۸ کاراکتر و شامل حداقل یک حرف انگلیسی و یک عدد باشد.در قسمت دوم باید رمز خود را تکرار کنید.

 

مطالب بیشتر  قانون جرایم رایانه‌ای
احراز هویت
احراز هویت

 

.  حالا بر روی قسمت “اسکن بارکد” کلیک کرده QR code که از اینترنت بانک و یا شعبه دریافت کرده اید را اسکن کنید.

.  باید توجه داشت که این بارکد تولید شده باید همان لحظه اسکن شود و بعد از یکی دو دقیقه منقضی می شود و دیگر قابل استفاده نیست.

در کادر مربوط به کد فعال سازی ، رمز ۴ رقمی جهت فعال سازی رمزازبانک برای شما ارسال میشود آن را وارد کنید.

.  در قسمت کد مربوط به پین،یک عدد شش رقمی را به دلخواه انتخاب و وارد کنید.

.  حال گزینه تایید و ارسال  را کلیک کنید.

 

تایید و ارسال کد
تایید و ارسال کد

 

.  بعد از وارد کردن اطلاعات درخواستی، نرم افزار فعال شده و هر۶۰ ثانیه،یک رمز دوم یکبار مصرف را برای شما به نمایش میگذارد.

.  حتما به این نکته توجه داشته باشد که به هیچ عنوان گزینه “فعال سازی مجدد” را کلیک نکنید زیرا با زدن این دکمه اطلاعات برنامه رمزساز پاک خواهد شد  و باید مجددا مراحل فعالسازی را انجام دهید.

. با کلیک کردن گزینه “تغییر رمز ورودی” می توانید نوع ورود را از الگو به پین و یا بالعکس، تغییر دهید.

 

حال میرسیم به روش فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف از طریق اپلیکیشن آپان:

.  به اینترنت بانک انصار وارد شده.

.  گزینه « فعال سازی رمز یک بار مصرف کارت» و یا انتخاب منوی «مدیریت کارت» وبعد گزینه «فعال سازی رمز یکبار مصرف کارت» را انتخاب وبعد گزینه «فعال‌سازی برنامک رمز ساز» را انتخاب کنید.

.  کارت مورد نظرخود را انتخاب کنید.

.  در این قسمت اینترنت بانک یک کد QR را به شما  نمایش می‌‌ دهد.

.  در این مرحله باید نت گوشی شما روشن باشد.

.  انتخاب گزینه «رمز یکبار مصرف» در اپلیکیشن آپان

. الگو یا پین را جهت ورود به «رمز یکبار مصرف» انتخاب کنید.

.  روی دکمه «اسکن بارکد» و همچنین اسکن کردن تصویرنمایش داده شده QRcode.

.  کد فعالسازی چهاررقمی که بانک به شماره همراه شما ارسال کرده را وارد کنید.

توجه داشته باشد که کد فعال سازی به شماره موبایلی که قبلا جهت دریافت پیامک های بانکی به بانک داده اید ارسال خواهد شد.

.  یک عدد ۶ رقمی به دلخواه خود در قسمت مخصوص پین واردکنید.

. گزینه «تایید و ارسال» را انتخاب نمایید.

. حال با اجرای برنامه آپان و انتخاب گزینه «رمز یکبار مصرف» هر ۶۰ ثانیه یک رمز به شما نمایش داده می شود.

همچنین در دفعات بعدی استفاده از برنامه، دیگر نیازی به آنلاین بودن و یا داشتن نت نخواهد بود.

 

۳-بانک سامان:

.  برای فعال سازی رمز دوم یک بار مصرف باید ابتدا به یکی از شعب بانک سامان مراجعه و درخواست خود را برای استفاده از رمز دوم یک‌ بارمصرف اعلام کنید تا بانک به شما یک کد تصویری بدهد. در این زمان کد فعال‌سازی اپلیکیشن رمزینه  به شماره همراه شما پیامک خواهد شد.

. ابتدا باید اپلیکیشن «رمزینه» را از سایت بانک سامان دانلود کرده و آن را نصب کنید.

.  در این مرحله باید کد تصویری که از بانک دریافت کرده اید را توسط اپلیکیشن رمزینه اسکن کنید.

.  پس از اسکن کردن کد تصویری، در منوی اپلیکیشن روی گزینه «فعال‌سازی رمز دوم کارت» کلیک کرده و سپس کد فعال‌سازی که به شماره همراهتان ارسال شده را وارد کنید.

 

بانک سامان
بانک سامان

 

.  در این مرحله باید رمزتعیین کنید.

.  پس از طی همه این مراحل ، شما وارد اپلیکیشن می‌شوید.

 

 

رمز بانک سامان
رمز بانک سامان

 

 

 در هنگام خرید اینترنتی، وارد اپلیکیشن رمزینه شده و رمز دوم یک ‌بارمصرف کارتتان به شما نمایش داده خواهد شد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که این رمز تنها تا پر شدن خط زیر رمز اعتبار دارد و زمانی که این خط پر شود، آن رمز دیگر دارای اعتبار نخواهد بود و رمز جدید به شما نمایش داده می‌شود.

.  همچنین از نت بانک سامان هم می‌توان اپلیکیشن رمزینه را فعال کرد. برای انجام این کارباید ابتدا در نت‌بانک خود، گزینه «مدیریت کارت» را انتخاب  کرده و روی «فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کارت» کلیک و گزینه «فعالسازی رمزینه» را انتخاب کنید.

.  درمرحله  آخر کد QR به شما نمایش داده خواهد شد که با اپلیکیشن رمزینه باید آن را اسکن کنید.

 

 

۴-بانک سپه:

.  ابتدا باید اپلیکیشن رمزساز سپه را روی تلفن همراه خود نصب کنید.

برای نصب آخرین نسخه این اپلیکیشن، ابتدا باید به سامانه اینترنت بانک سپه به نشانی  www.ebanksepah.ir  مراجعه و برگزینه «اینترنت بانک قدیم سپه» کلیک کنید.

.  سپس وارد صفحه‌ای مثل صفحه‌ی زیرخواهید شد و روی گزینه «رمزساز سپه» در سمت راست صفحه کلیک کنید.

با توجه به سیستم عامل تلفن همراه خود، یکی از گزینه‌های «دریافت نسخه اندروید» و یا دریافت نسخه ios را انتخاب و اپلیکیشن رمزساز سپه را دانلود کرده وسپس نصب کنید.

 

 

بانک سپه
اپلیکیشن رمز ساز سپه

 

.  برای فعال‌سازی برنامه، باید روی گزینه «ساخت کاربرجدید» کلیک نمایید.

.  سپس اطلاعات «شماره مشتری»، «شماره سریال» و «کد فعال‌سازی» را وارد کنید.

همواره توجه داشته باشید که برای دریافت «شماره مشتری»، «شماره سریال» و «کد فعال‌سازی» باید به یکی از شعبات بانک سپه مراجعه  کرده و فرم درخواست رمز یک ‌بار مصرف را پرنمایید.

.  سپس روی گزینه «تایید» کلیک کنید.

.  حال به مرحله ای میرسیم که باید «نام کاربری دلخواه» و «رمز عبور دلخواه» خود را وارد کنید.

 

 

 

نام کاربری- رمز دلخواه
نام کاربری- رمز دلخواه

 

.  با تکمیل همه این مراحل نام کاربری شما در اپلیکیشن رمزساز سپه ثبت شده است.

.  برای دریافت رمز یک‌بار مصرف و با وارد شدن به این اپلیکیشن، باید «نام کاربری» و «رمز عبور» را که در هنگام فعال‌سازی برنامه، انتخاب کرده  را وارد کنید.

.  وارد صفحه‌ی اول اپلیکیشن می‌شوید و روی گزینه «دریافت رمز» کلیک کنید.

.  و در انتها رمز یک‌بار مصرف به شما نمایش داده خواهد شد.

 

نمایش رمز یک بار مصرف
نمایش رمز یک بار مصرف

 

 

این نکته بسیار مهم است که این رمز تنها ۶۰ ثانیه دارای اعتبار بوده و بعد از گذشت این مدت، رمزقبلی منقضی و رمز جدید به شما نمایش داده خواهد شد.

 

۵-بانک پاسارگار:

به ۲ روش امکان پذیر خواهد بود هم از طریق کد دستوری USSD وهم از طریق اپلیکیشن همراه بانک.

فعال‌سازی رمز دوم یک‌ بارمصرف:

الف )  فعال‌سازی از طریق اینترنت بانک پاسارگاد: در ابتدا به وب‌ سایت بانک پاسارگاد به نشانی  www.bpi.ir وارد شده و به حساب اینترنت‌بانک خود وارد شوید.

گزینه ” کارت ” ، ” کارت‌های من ” را در ستون عملیات گزینه سه نقطه (…) انتخاب نمایید و سپس روی گزینه مدیریت نوع رمز دوم کلیک کرده و تایید رمز دوم یک ‌بارمصرف به عنوان رمز دوم کارت را انتخاب نمایید.

ب ) فعال‌سازی از طریق همراه بانک: اپلیکیشن موبایل‌بانک یا همان همراه‌ بانک را از وب سایت بانک پاسارگاد دریافت کرده و آن را نصب کنید.

حال گزینه ” کارت ” و سپس گزینه ” فعال  سازی رمز پویا ” را انتخاب کنید.

 

بانک پاسارگاد
بانک پاسارگاد

 

دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف:

الف ) با اپلیکیشن: ابتدا به موبایل‌ بانک پاسارگاد وارد می شوید و سپس گزینه “کارت ” را انتخاب نمایید و سپس بر روی “دریافت رمز پویا ” کلیک نمایید.

ب ) با کد دستوری: ابتدا کد دستوری *۷۲۰# را شماره ‌گیری کرده و سپس گزینه “رمز پویای کارت ” را انتخاب کرده و در این مرحله رمز دوم پویا به شماره همراه شما ارسال خواهد شد.

بانک پاسارگاد برای فعال‌ کردن و دریافت رمز دوم یک بارمصرف ۲ روش را در نظرگرفته است که شامل :بانکداری مجازی وب سایت بانک پاسارگاد و همچنین اپلیکیشن همراه بانک پاسارگاد است که این اقدامات مقتضی را بتوانید انجام دهید.

 بعد از فعال‌ کردن رمز یکبار مصرف از طریق این ۲ روش می‌توانید درهنگام خرید اینترنتی، با ورود به اپلیکیشن همراه بانک پاسارگاد رمز یک بار مصرف خود را دریافت کند.

 

۶-بانک پارسیان:

الف)  خودپرداز بانک پارسیان:

. رمز ورود کارتتان را وارد کنید، از منو گزینه ی «عملیات رمز» را انتخاب کنید.

.  حال گزینه «ثبت‌نام رمز یک‌بارمصرف» را انتخاب کنید.

 

 

بانک پارسیان
بانک پارسیان

 

.  این سرویس برای مشتریانی قابل استفاده است که شماره همراه خود را قبلا در سیستم ثبت کرده‌ باشند . چنانچه شماره همراهتان در سیستم ثبت نشده باشد و یا شماره همراهتان را عوض کرده باشید، با همراه داشتن کارت ملی خود به شعبات مراجعه کنید.

.  در این مرحله، باید یک رمز ۸ رقمی تعیین کنید که باید همواره به خاطر داشته باشید.

نکته: رمز ۸ رقمی تعیین‌شده نباید ساده باشد چنانچه رمز ساده انتخاب کرده باشید مانند اعداد پشت سر هم و یا تکرار یک عدد بیش از ۴ مرتبه ، سامانه از شما درخواست رمز  پیچیده ‌تری خواهد کرد.

. سپس گزینه «تایید» را کلیک کرده و در این بین کد فعالسازی به شماره همراهتان ارسال خواهد شد که اعتبار این کد فعالسازی ۲۴ ساعت است و در این مدت، می‌توانید با استفاده از موبایل‌ بانک پارسیان سرویس رمز یک ‌بارمصرف را فعال کند.

 

مطالب بیشتر  واکنش جامعه علیه جرم

 

تایید کد فعال سازی
تایید کد فعال سازی

 

 

با انجام دادن این مراحل به صورت گام به گام دیگر نیازی به حضور درخودپرداز نیست و می‌توان ادامه فرایند فعال سازی را تلفن همراه انجام داد.

 

 

ب )  موبایل ‌بانک پارسیان:

 دریافت رمز یک‌بارمصرف با نصب اپلیکیشن پارسیان من.

.  آخرین نسخه اپلیکیشن «پارسیان من» را ازسایت بانک پارسیان دانلود کرده.

.  توجه: اپلیکیشن موبایل‌ بانک پارسیان را فقط از طریق سایت بانک به نشانی  www.parsian-bank.ir دانلود کنید.

.  در اولین مرحله باید شماره همراهتان را وارد کرده تا کد فعال‌سازی به آن ارسال شود.

 

 

همراه بانک پارسیان
همراه بانک پارسیان

 

.  بعد از نصب و اجرای اپلیکیشن، گزینه مشتریان بانک پارسیان را انتخاب کنید.

.  اگر قبلا از همراه ‌بانک پارسیان استفاده کرده‌اید، گزینه «نام کاربری و رمز ورود به همراه‌ بانک را دریافت کرده‌ام» را انتخاب کنید.

چنانچه نام کاربری و رمز ورود همراه ‌بانک را نداشته باشید، گزینه دوم را انتخاب کنید. حال  باید کد ملی خود را وارد کرده و با توجه به پیامکی که برایتان ارسال می‌شود، نام کاربری و رمز ورود همراه ‌بانک  خود را دریافت کنید.

 

ج ) فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف در موبایل‌بانک پارسیان:

.  ابتدا گزینه «رمز یکبار مصرف» را از منوی سمت راست انتخاب کرده .

 

 

همراه بانک پارسیان
همراه بانک پارسیان

 

 سپس گزینه «ثبت»، شماره کارت و همچنین کد فعال‌سازی را که هنگام درخواست رمز یک ‌بارمصرف ازخودپرداز، برایتان از طریق پیامک  ارسال شده بود را وارد کرده و گزینه تایید را انتخاب کنید. در این حالت رمز یک ‌بارمصرف برای شما ثبت خواهد شد.

 

 

همراه بانک پارسیان
همراه بانک پارسیان

 

 

۷-بانک صادرات:

 

نرم افزار رمزساز ریما هم برای سیستم عامل‌های اندروید و هم ios  طراحی شده است که بانک صادرات ارائه کرده است.

با نصب این اپلیکیشن و همچنین مراجعه به خودپردازمی‌توان نسبت به فعال‌سازی و دریافت رمز دوم یک بارمصرف اقدامات لازم را انجام داد و همچنین دریافت رمز دوم یک بار مصرف از طریق کد *۷۱۹# هم  امکان فعال سازی رمز وجود دارد‌.

.  اپلیکیشن ریما را از وب سایت بانک صادرات دریافت کرده و نصب کنید.

.  با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، فرایند فعال‌سازی رمز دوم یک ‌بارمصرف را انجام دهید.

.  یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و همچنین یک رمز که از طریق بانک برای شما پیامک می‌شود که با این رمز نرم افزار را میتوانید فعال ‌کنید.

.  با وارد کردن این کدها ، نرم افزار فعال شده  و آماده‌ی تولید رمزهای یک‌بارمصرف خواهد بود.

 

بانک صادرات
بانک صادرات

 

 

۸-بانک تجارت:

 

.  نرم افزار همراز را از وب سایت بانک تجارت دانلود کرده وآن را نصب کنید.

.  برای فرایند  فعال‌ سازی رمز دوم یک ‌بارمصرف باید به شعب یا دستگاه‌های خودپرداز بانک تجارت مراجعه کنید.

.  با فعال‌سازی نرم‌افزار، می‌توانید درهنگام خرید و یا تراکنش‌های بانکی، رمز پویا یا رمز دوم یک ‌بارمصرف را از طریق این نرم افزار دریافت کنید.

 

 

 

بانک تجارت
بانک تجارت

 

۹- بانک ملت:

 

الف ) فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنگار:

.  درابتدا باید به سایت بانک ملت مراجعه کرده و بر روی گزینه بانکداری الکترونیک کلیک کنید.

 

 

بانکداری الکترونیکی
بانکداری الکترونیکی

 

.  گزینه رمزنگار را انتخاب کنید.

 

 

رمزنگار بانک ملت
رمزنگار بانک ملت

 

.  می‌توانید اپلیکیشن رمزنگار را برای گوشی‌های اندورید یا ios  دانلود کنید.

 

 

دانلود اپلیکیشن
دانلود اپلیکیشن

 

 

.  جهت فعال‌سازی اپلیکیشن به خودپرداز یا کیوسک بانک ملت مراجعه کرده و رمز کارت بانکی را وارد کرده و بر روی گزینه تغییر رمز کلیک کنید.

 

 

تغییر رمز
تغییر رمز

 

.  سپس گزینه فعال‌سازی رمز پویا را انتخاب کرده.

 

 

فعال سازی رمز پویا
فعال سازی رمز پویا

 

.  در این مرحله شرایط فعال‌سازی به نمایش گذاشته میشود که در صورت صحیح بودن آن را تایید کنید.

 

 

 

تایید رمز پویا
تایید رمز پویا

 

.  سپس پیامکی حاوی کد تایید برنامه رمزنگار به شماره همراه شما ارسال خواهد شد.

 

 

کد فعال سازی
کد فعال سازی

 

ب ) فعال‌سازی رمز یکبار مصرف:

.  در این مرحله شماره تماس خود و همچنین رمز پیامک شده را وارد کرده. برای تأیید این کد فعال سازی در گوشی همراه خود، تا ۲۴ ساعت مهلت دارید.  چنانچه اگر این مدت منقضی شود باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز دوباره رمز خود را دریافت کنید.

.  بعد از فعال‌سازی و قبل از ثبت کارت پیامی به شما نشان داده می‌شود مبنی بر اینکه رمزهای پویا همواره در تراکنش‌های مالی قابل استفاده بوده و در فرایندهای تغییر رمز، تنها رمز ایستا دارای اعتبار خواهد بود.

.  در این مرحله مشخصات کارت خود را وارد و روی گزینه ثبت کارت کلیک نمایید.

.  سپس به قسمت تنظیمات رفته و از فعال بودن رمز یکبار مصرف خود مطمئن شوید.

.  در قسمت تنظیمات بانکی دو گزینه برای تنظیمات رمز اول و دوم وجود خواهد داشت که با توجه به نوع درخواست خود آن را تنظیم کرده وسپس بر روی ذخیره تنظیمات کلیک نمایید.

.  چنانچه قصد تعویض رمز دوم یک بار مصرف خود را داشته باشد میتوانید گزینه «دریافت رمز دوم یکبار مصرف» را انتخاب نمایید.

.  در این مرحله باید مدت زمان و سقف برداشتی رمز یکبار مصرف خود را تعیین کرده و پس از آن بر گزینه «درخواست رمز یکبار مصرف» کلیک کنید.

.  در اخرین مرحله از فرایند فعال سازی پس از درخواست، به مدت زمان تعیین شده برای شما رمزدوم یک بار مصرف ارائه خواهد شد.

چنانچه گوشی هوشمند نداشته باشید ، می‌توانید از طریق پیامک، رمز یک‌بار مصرف کارت بانک ملت خود را دریافت کنید. و اگر شماره همراه شما همان شماره مورد تایید بانک بوده باشد، با ارسال چهار رقم آخر کارت بانکی فعال شده به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ می‌توانید رمز یک بار مصرف خود را دریافت کنید.

برای دریافت رمز دوم  از طریق پیامک:

.  به دستگاه‌های خود پرداز یا پایانه بانکی غیر نقدی مراجعه واز منوی تغییر رمز و خدمات رمز دوم یا پویا و همچنین فعال‌سازی سامانه رمز نگار ملت نسخه پیامکی را انتخاب کنید.

.  حال شماره همراه شما نمایش داده میشود که در صورت صحیح بودن آن، گزینه تایید را کلیک کنید.

.  پیامک فعال سازی و راهنمای سامانه برایتان ارسال خواهد شد.

.  حال بایستی چهار رقم آخر کارت بانکی فعال شده خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ به جهت دریافت رمز پویا پیامک کنید.

.  در آخر رمز ۷ رقمی یک بار مصرف ازبانک با سرشماره Bank Mellat روی گوشی همراه شما ارسال خواهد شد.

 

۱۰-بانک دی:

 

.  برای دانلود و نصب نرم‌افزار ارس ویژه بانک دی میتوانید به وبسایت بانک دی مراجعه کنید.

.  مرحله اول تعریف یک رمز عبور برای  ورود به نرم‌افزار است.

. مرحله بعدی  فعال‌سازی است.

الف ) فعال‌سازی به صورت حضوری: به شعب بانک مراجعه کرده و درخواست فعال‌سازی رمز دوم یک ‌بارمصرف را اعلام  و کد فعال‌سازی را دریافت کنید.

.  ب ) فعال‌سازی اینترنتی: به اینترنت ‌بانک مراجعه کرده و همچنین گزینه “کارت” وسپس “فعال‌سازی رمز دوم” را انتخاب کرده و بر روی آن ها کلیک کنید.

.  به منظور انجام هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه و رمز دوم یک ‌بارمصرف خود را دریافت نمایید.

 

 

 

بانک دی
بانک دی

 

۱۱-بانک شهر:

.  نرم افزار رمزنت  را از سایت بانک شهر دانلود نمایید.

.  به شعب بانک شهر مراجعه کرده و پس از ثبت درخواست فعال سازی رمز دوم  و احراز هویت، یک کد فعال‌سازی دریافت خواهید کرد.

.  با اسکن این QR code  دریافت‌شده در نرم‌افزار، نرم‌افزار رمزساز شما فعال خواهد شد.

 

بانک شهر
بانک شهر

 

۱۲-بانک مسکن:

 

.  ابتدا به دستگاه خودپرداز بانک مسکن مراجعه کرده.

.  درقسمت تغییر رمز، گزینه‌ی رمز دوم پویا را انتخاب کرده.

.  شماره تلفن همراه خود را که قبلا در بانک مسکن ثبت کرده‌اید را وارد کرده.

.  شماره سریالی توسط دستگاه چاپ به شما ارائه میشود و همچنین کد فعال سازی برای شما ارسال خواهد شد..

.  اپلیکیشن رمز نما را میتوانید از سایت بانک مسکن دانلود و آن را نصب کنید.

.  در برنامه رمزنما باید “شماره کارت” ، “کد فعال‌سازی چاپ‌شده” و همچنین  “شماره سریال پیامک‌شده” را وارد کرده و اپلیکیشن فعال خواهد شد.

.  با انتخاب گزینه‌ی دریافت رمز، رمز دوم یک‌ بارمصرف برای شما ارائه خواهد شد.

 

 

بانک مسکن
بانک مسکن

 

۱۳-بانک اقتصادنوین: 

 

. دانلود نرم‌افزار ارس را از وب سایت بانک اقتصاد نوین انجام داده و آن را نصب کنید.

.  یک رمز برای ورود به نرم‌افزار قرار دهید.

.  الف) فعال‌سازی حضوری: به شعب بانک مراجعه کرده و درخواست خود را برای فعال‌سازی رمز دوم یک ‌بارمصرف ارائه دهید و یک کد فعال‌سازی دریافت نمایید.

.  ب) فعال‌سازی اینترنتی: به اینترنت بانک وارد شده و گزینه “کارت” و سپس گزنه “فعال‌سازی رمز دوم” را انتخاب و کلیک نمایید.

.   به منطورانجام هر تراکنش بانکی، به اپلیکیشن ارس مراجعه و رمز دوم یک ‌بارمصرف دریافت کنید.

 

بانک اقتصاد نوین
بانک اقتصاد نوین

 

۱۴-بانک کشاورزی:

.  برای دانلود نرم‌افزار ریما به وب سایت بانک کشاورزی مراجعه کرده و آن را نصب نمایید.

.  به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه و مراحل فعال‌سازی رمز دوم یک‌ بارمصرف را انجام دهید.

.  یک توکن توسط دستگاه خودپرداز و همچنین یک رمز از بانک برای شما ارسال خواهد شد که با وارد کردن این کد ها نرم افزار فعال خواهد شد و آماده ارائه رمز دوم یک بار مصرف خواهد بود.

 

 

بانک کشاورزی
بانک کشاورزی
در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *