مشاوره حقوقی در باب تامیین دلیل و شرایط آن

مشاوره حقوقی در باب تامیین دلیل و شرایط آن:

 

مشاوره حقوقی در باب تامیین دلیل و شرایط آن ، قانون آیین دادرسی مدنی در بحث تامیین دلیل با ذکر ماده ای  بیان می دارد که:

تأمین دلیل عبارت است از ملاحظه و صورت‌برداری از دلایل و مدارک. هرگاه شخصی احتمال دهد که دلایلی موجود است و در صورتی که بخواهد در دادگاه اقامه دعوی کند، در آینده دسترسی به آنها دشوار یا مشقت‌بار خواهد شد یا دسترسی به آنها به طور کلی از بین خواهد رفت، اعم از اینکه این دلایل در اختیار خود وی باشد یا نزد طرف دعوای آینده یا شخص ثالث باشد، می‌تواند از دادگاه تامین آنها (ملاحظه  صورت‌برداری یا تهیه گزارش و ثبت کتبی دلیل) را بخواهد.

هنگامی که حق در معرض تجاوز قرار بگیرد، به شکل دعوا مطرح می شود و چون اثبات دعوا نیازمند به دلیل است، لذا مدعی حق حتما باید آن را با دلیل اثبات کند.

گاهی اوقات در هنگام عدم تعرض به حق، دلیل کافی بر محافظت از آن قابل دسترسی است، اما هنگامی که حق مورد نظر در معرض تجاوز قرار بگیرد ، صاحب حق با کمبود دلیل روبه‌رو می‌شود، مگر اینکه از قبل پیش‌بینی لازم را کرده و دلایل سابق را حفظ شده داشته باشد.

مسأله ی تأمین دلیل بر همین پایه استوار می باشد.

تأمین دلیل به معنای در امنیت قرار دادن ( دلیل ) است.

 در مواردی که اشخاص ذی‌نفع احتمال این را بدهند که در آینده استفاده از دلایل و مدارک دعوای آنان از جمله: تحقیق محلی و کسب اطلاع از مطلعان و استعلام نظر کارشناسان یا دفاتر تجاری یا استفاده از قراین و امارات موجود در محل یا دلایلی که نزد طرف دعوا یا دیگری است، متعذر یا متعسر خواهد شد، می‌توانند از دادگاه، تأمین آنها را درخواست کنند.

مطالب بیشتر  نقش موسسه حقوقی در توقیف و ختم دادرسی

منظور از تأمین در این موارد فقط ملاحظه و صورت‌ برداری از این گونه دلایل می باشد.

 

 

شرایط تأمین دلیل

۱-وجود دلیل: تأمین، دلیل حفظ دلیل موجود است؛ نه جمع‌آوری یا تحصیل آن.این دلایل ممکن است استماع شهادت شهود، تحقیق از مطلعان، اخذ نظریه کارشناس و انعکاس دفاتر بازرگانی باشد.

۲-اگر استفاده از دلایل موجود بعدها با سختی انجام شود، باید آن را حفظ کرد. اگر طبیعت دلیل طوری باشد که بعدها نتوان به همان شکل از آن استفاده کرد، تأمین دلیل لازم است؛ در غیر این صورت موردی برای تأمین آن نیست.

۳-درخواست تأمین دلیل از دادگاه: مرجع تأمین دلیل، دادگاه عمومی است که دلایل و امارات مورد درخواست در حوزه آن واقع است.

۴-عدم ممانعت در ارایه دلیل: تأمین دلیل در صورتی به تحقق پیدا می کند که کسی جلوگیری و تعرض نکند.

مثلا: پیمانکار ساختمان اجازه ورود به ساختمان برای صورت ‌برداری از کارش را ندهد. در چنین اوصافی نمی‌توان از قوای عمومی استمداد کرد. مگر اینکه دادگاه پس از احراز، ترتیبی ‌دهد که قرار با حمایت‌ مأموران نیروی انتظامی و… محرز شود.

درخواست تأمین دلیل را به دو صورت کتبی و شفاهی است.

زمان درخواست می‌تواند قبل از اقامه دعوا یا در هنگام دادرسی باشد.

 

این درخواست باید مشمول نکات زیر باشد:

الف) مشخصات درخواست‌کننده و طرف او

ب) موضوع دعوا.

ج) اوضاع و احوالی که موجب درخواست تأمین دلیل شده است.

با توجه به ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی مدنی، تأمین دلیل برای حفظ آن است و به هیچ وجه دلالتی بر اعتبار دلایل تأمین‌شده ندارد؛ به این معنا که دلیلی که تأمین شده، قاطع نیست.

نکات گردآوری شده توسط مشاوران حقوقی ما در این بحث، که بسیار حایز اهمیت می باشد و باید به آن ها توجه کرد،این نکات به شرح ذیل می باشد:

مطالب بیشتر  دفاع مشروع و گردآوری آن در موسسه حقوقی

دادگاه فقط می‌تواند از دعوایی حمایت کند که مقرون به دلیل بوده و حفظ دلیل تنها از راه تأمین دلیل میسر باشد.طرح دعوای بدون دلیل ممکن است موجب مسئولیت مدنی خواهان شده و به محکومیت او به پرداخت خسارات دادرسی منجر شود.

تأمین دلیل عبارت است از صورت‌برداری دادگاه (به تقاضای ذی‌نفع) از ادله اثبات دعوای مدعی، پیش از آنکه زمان اثبات آن فرا رسد. تأمین دلیل، حفظ دلیل موجود است؛ نه جمع‌آوری یا تحصیل دلیل.

استعلام نظر کارشناس در خصوص موردی می باشد که ممکن است در زمان آتی به علت از بین رفتن موضوع، امکان جلب نظر کارشناس در آن خصوص امکان پذیر نباشد.

شایان ذکر است که هدف از تأمین دلیل: حفظ دلیل است و میزان ارزش آن با تشخیص دادگاه تعیین خواهد شد.

 

تأمین دلیل اقدامی پیشگیرانه است و حتی می‌توان در قالب دستور موقت، درخواست تأمین دلیل کرد.

 اهمیت آنچه که از آن صورت‌ برداری می‌شود یا نظر کارشناسی در خصوص آن اخذ می‌شود یا از شهود تحقیق می‌شود، از لحاظ ماهوی، نسبت به دعوای مورد نظر خواهان در تأمین دلیل مورد نظر نمی باشد.

و صرف تأمین دلیل از ادله مورد نظر، دلیل حقانیت استفاده‌کننده از این دلایل در دعوای مربوط نیست.

درخواست تأمین دلیل به صورت کتبی یا شفاهی صورت میگیرد.

قید درخواست در فرم چاپی دادخواست، ماهیت آن را تغییر نخواهد داد و تنها در صورتی که تأمین دلیل از طرف ذی‌نفع درخواست شود، قابل پذیرش است.

 درخواست تأمین دلیل می‌تواند از طرف مدعی‌علیه و از سوی شخصی که احتمال می‌دهد در آینده دعوایی علیه او اقامه می شود ، به عمل می آید.

مطالب بیشتر  بررسی حمایت قانون در برابر خشونت خانگی علیه فرزندان در موسسه حقوقی آوا

عضو مجری قرار تأمین دلیل اعم از قاضی یا مدیر دفتر نباید در تأمین دلیل به کیفیت و خصوصیات دلیل مورد نظر تعرضی کند.

قبل از دادرسی و همزمان با دادرسی، درخواست تأمین دلیل، قابل پذیرش می باشد.

درخواست تأمین دلیل ضمن دادخواست قابل پذیرش است زیرا وقتی پذیرش آن قبل از اقامه دعوا و در جلسه دادرسی ممکن باشد، در ضمن دادخواست به طریق اولی جایز است. درخواست تأمین دلیل به وسیله دادخواست به طریق اولی قابل پذیرش می باشد و صدور قرار رد درخواست تأمین دلیل به خاطر اینکه در دادخواست نوشته‌ نشده، فاقد مجوز قانونی است.

 

مرجع صالح

در مناطقه هایی که شورای حل اختلاف وجود ندارد، دادگاهی که دلایل و امارات در حوزه آن قرار دارد، صالح به رسیدگی می باشد و در مناطقی که شورای حل اختلاف تشکیل شد، شورا صالح است.

در صورتی که عنوان تأمین دلیل در حوزه ی دادگاه‌های متفاوتی قرار داشته باشد، برای تأمین هر دلیل حتما باید به دادگاه محل وقوع آن رجوع کرد.

با توجه به بند ب ماده ۹  قانون شوراهای حل اختلاف، تامین دلیل در صلاحیت شوراهای حل اختلاف است اما با توجه به ماده ۲۲ قانون مذکور اگر تأمین دلیل همراه با دعوای اصلی یا در اثنای رسیدگی به دعوای اصلی مطرح شود و رسیدگی به دعوای اصلی در صلاحیت دادگاه باشد، رسیدگی به درخواست تأمین دلیل نیز در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

شما می توانید جهت هرگونه مشاوره حقوقی و کسب اطلاعات بیشتر به سایت موسسه حقوقی آوا به نشانی   avalegal.ir مراجعه نمایید. و یا با مطالعه مجله حقوقی موسسه حقوقی آوا به سوالات حقوقی خود پاسخ دهید.
 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *