اجاره،سرقفلی وحق كسب وپيشه و تجارت (فرق اجاره با عاريه و بيع )

اجاره،سرقفلی وحق کسب وپیشه و تجارت (فرق اجاره با عاریه و بیع )

موسسه حقوقی آوا ( موسسه حقوقی آوا ) در این مقاله می پردازد به ذکر مواردی که موجب تفاوت بین دو عقد عاریه ون اجاره شده است. 

اجاره،سرقفلی وحق کسب وپیشه و تجارت (فرق اجاره با عاریه و بیع ) : این دو عقد دو فرق مهم را در بر می گیرد.

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله حقوقی آوا به نشانی http://avalegalmag.ir/ مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین ( مشاوره حقوقی آنلاین ) بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

۱- اینکه اجاره با عقد فاسد ضمان آور است ولی عاریه با عقد ( عقد بیع چه آثار حقوقی در بر دارد؟ ) فاسد ضمان آور نیست.

۲- اینکه عاریه عقد جایز است ولی اجاره عقدی لازم محسوب می شود.

اشتراک عقد اجاره و عقد عاریه در این است که مورد اجاره و مورد عاریه آنها عین است که منفعت حلال آن مورد استفاده است .

اجاره،سرقفلی ( اجاره،سرقفلی وحق کسب وپیشه و تجارت (تعریف لغوی اجاره) ) وحق کسب وپیشه و تجارت (فرق اجاره با عاریه و بیع ) : در رابطه با موارد افتراق عقد اجاره با عقد بیع به شرح ذیل توضیح داده شده است :  

۱-  بیع انتقال و تملیک عین به عوض معلوم است ولی اجاره تملیک منفعت بعوض معلوم می‌باشد.

۲-  در اجاره باید حتماً مدت معلوم باشد و آغاز و پایان این عقد مشخص باشد به طوری که عدم درج مدت باعث عدم صحت و بطلان اجاره می باشد ولی   در عقد بیع که انتقال عین می باشد. مدت شرط صحت نیست و بدون مدت این نقل و انتقال انجام می پذیرد.

 

اجاره،سرقفلی وحق کسب وپیشه و تجارت (فرق اجاره با عاریه و بیع ) : حال می پردازیم به اشتراک فی ما بین این عقود، که در موارد ذیل بیان شده است:

۱-  این که این‌ها هر دو از عقود هستند و ایقاع در آنها را هی ندارد.

۲-  هر دو صیغه شان با لفظ ایجاب و قبول انعقاد پیدا می کند.

۳-  هر دو از عقود لازم هستند و به جزء اقاله و فسخ ( بررسی شرایط فسخ قرارداد اجاره و شرایط آن ) و خیار امکان به هم زدن آن وجود ندارد.

۴-  در هر دو عقد تملیک وجود دارد ولی تملیک بیع عین است و تملیک عقد اجاره منفعت. 

چنانچه هرگونه سوال و راهنمایی در دعاوی خود دارید، می توانید به سایت موسسه حقوقی آوا به نشانی avalegal.ir مراجعه ،و  جهت کمک و حل دعاوی خود، از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری ( مشاوره حقوقی حضوری ) می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و در صورت نیاز و تمایل می توانید جهت اخذ بهترین وکیل (بهترین وکیل تهران ) در رسیدگی به پرونده خود در موسسه حقوقی آوا اتخاذ نمایید.

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری ( https://www.justice.ir/home ) با چهار شعبه مستقر در تهران (موسسه حقوقی شمال تهران )، آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

موسسه ما آوای شماست…

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه حقوقی آوا

برای تماس برروی شماره زیر کلیک نمایید

02122020699