مهریه و نکات حقوقی آن

مهریه و نکات حقوقی آن

مهریه و نکات حقوقی آن : در این مقاله می‌خواهیم چگونگی طرح دعوای مهریه و برخی از نکات حقوقی آن‌را به زبان ساده برای شما بازگو کنیم تا ضمن آشنا شدن با این موضوع حقوقی بتوانید پاسخ برخی از سوالات خود را دریافت نمایید.

چگونگی طرح دعوای مهریه

 

برای درخواست مهریه دو راه وجود دارد:

۱- دادگاه‌های خانواده:

برای درخواست مِهریه باید به دادگاه محل اقامت خود دادخواست داده شود که جهت اطلاع از نحوه ارائه دادخواست می‌توانید مقالات ما را در قسمت وبلاگ آوا و یا سایت مجله حقوقی آوا به نشانی avalegalmag.ir مراجعه کرده با عنوان چگونگی طرح دعوای حقوقی و ارائه دادخواست را مطالعه نمایید. مدارکی که برای ارائه دادخواست ضرورت دارد رونوشت عقدنامه و کپی شناسنامه‌تان می‌باشد.

اگر اموالی از همسرتان می‌شناسید را می‌توانید برای مهریه ، آن اموال را توقیف نمایید و برای این منظور می‌توانید از دستور موقت یا تامین خواسته استفاده کنید تا بلافاصله بعد از ارائه دادخواست اموال همسر توقیف شود.

برای ارائه دادخواست باید هزینه‌ای معادل ۳٫۵ درصد مهریه درخواستی را پرداخت نمایید. چنانچه امکان پرداخت این مبلغ را نداشته باشید، باید درخواست معافیت از پرداخت هزینه دادرسی مطابق ماده ۵ قانون حمایت خانواده را ارائه نمایید. ویژگی طرح دعوا در دادگاه‌های خانواده امکان دریافت حکم جلب را در صورت عدم پرداخت مِهریه یا پیش پرداخت آن (در صورت صدور حکم اعسار) می‌ توان گرفت.

۲- ادارات اجرای ثبت:

راه‌حل اجرای ثبت زمانی قابلیت اجرایی دارد که شما اموالی را از شوهرتان معرفی نمایید تا آن اموال بلافاصله در ثبت توقیف شود. هزینه اجرایی در ثبت معادل ۵ درصد است که همواره از اموال همسرتان اخذ می‌گردد. برای اجرای این روش باید به دفترخانه‌ای که ازدواج را در آن ثبت کرده اید مراجعه کنید و با پر کردن فرم لازم ادامه مراحل را پیگیری نمایید.

عیب این روش این است که قابلیت صدور حکم جلب ندارد و اگر شوهر اموالی نداشته باشد عملا اقدام بیهوده‌ای است. اما سرعت انجام کار و احیانا هزینه پایین‌تر از ویژگی‌های این روش محسوب می شود.

مهریه و نکات حقوقی آن، برخی نکات حقوقی مهریه به شرح زیر می باشد:

 

در این بخش به برخی از نکات مهم در خصوص مهریه می‌پردازیم:

چنانچه در عقد موقت اگر مهریه ذکر نشود آن عقد باطل است، درحالی‌که در عقد دائم می‌توان آن را ذکر ننمود.

درصورتی‌که اگر در عقد دائم مهریه ذکر نشود به این معنا نیست که زن هیچ مهری ندارد.بلکه در این صورت یا باید بعد از عقد، مهریه با توافق با همسر تعیین گردد یا درصورتی‌که هیچ توافقی نشود و بین زن و شوهر نزدیکی صورت بگیرد زن مستحق دریافت مهرالمثل خواهد بود. معنی و مفهوم اجرت المثل یعنی اینکه مهریه‌ی او با توجه به عرف زندگی او و اطرافیانش تعیین می‌شود.

زن به‌محض انعقاد عقد نکاح، مالک مهریه محسوب میشود بنابراین می‌تواند کل آن را از مرد طلب نماید. درصورتی‌که مرد از پرداخت آن سر باز زند ، زن می‌تواند از ایفای وظایف زناشویی خود،خودداری کند. البته توجه به این نکته هم حایز اهمیت است که اگر زن به‌دلخواه خود، به ایفای این وظایف بپردازد، بدون اینکه مهریه را دریافت نماید دیگر نمی‌تواند به دلیل عدم دریافت مهر از تمکین به مرد خودداری کند. البته همچنان می‌تواند آن را از مرد طلب نماید.

مهریه حق مسلم زن است و همچون سایر حقوق مالی به ارث می‌رسد. بنابراین درصورتی‌که زنی در هنگام زوجیت مردی فوت کند، وراث او می‌توانند آن را از مرد طلب نمایند.

مهریه بعد از فوت شوهر نیز قابل دریافت است و پیش از تقسیم ارث، ابتدا باید آن را به زن پرداخت نماید و سپس تقسیم ارث صورت میگیرد. حتی اگر تمام دارایی متوفی فقط موجب پرداخت مهریه گردد و هیچ مالی برای تقسیم بین وراث باقی نماند.

درصورتی‌که مهریه‌ای که در ضمن عقد ذکر شده است نامعلوم و مجهول باشد یا دارای ارزش عرفی و مالیت نباشد مانند مهر قراردادن  مواد مخدر یا مشروبات الکلی که مهریه‌ی مذکور باطل بوده است و زن فقط مستحق مهرالمثل است. یعنی اینکه مهریه‌ی او با توجه به عرف زندگی او و اطرافیانش تعیین می‌شود.

مهریه و نکات حقوقی آن

مطالبه مهریه به نرخ روز

 

مهریه و نکات حقوقی آن: چنانچه مهریه وجه نقد باشد بر طبق تبصره ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی و همچنین آیین نامه اجرایی قانون یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۷/۰۲/۱۳ هیات وزیران، بر طبق شاخص اعلام شده قوه قضاییه به نرخ روز محاسبه شده چه اینکه مطالبه از طریق دادگاه باشد و یا اداره ثبت.

نکته: اگر زوج فوت کرده باشد فقط تا تاریخ فوت شوهر مهر به روز محاسبه می شود حتی اگر چند سال پس از فوت شوهر، زوجه به طرفیت وراث مطالبه مهریه کرده باشد. مهریه وجه نقد تا زمان فوت شوهر متوفی به نرخ روز محاسبه می شود.

نکته: مهریه وجه نقد به نرخ روز بر طبق استفساریه تبصره ذیل ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۶ تا زمان پرداخت آن توسط زوج محاسبه می شود و نه تا زمان مطالبه مهریه زوجه.

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی می توانید به سایت مجله موسسه حقوقی آوا به نشانی  avalegalmag.ir مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید. 

مهریه در عقد نکاح موقت

مهریه و نکات حقوقی آن: عقد نکاح اگر مدت داشته باشد حتی ۹۹ سال هم که باشد، عقد نکاح موقت یا صیغه موقت نامیده می شود. برعکس عقد نکاح دائم که اگر در موقع عقد مهر مشخص نشود عقد باطل است.

اگر در اثنای مدت صیغه، زن فوت کند مهریه او از بین نمی رود و ورثه زوجه می توانند مطالبه ی مهریه از شوهر او کنند. اگر هم زوج(شوهر) فوت کند، زوجه نکاح موقت می تواند مهریه را از محل ماترک به طرفیت وراث شوهر مطالبه کند.

انواع مهریه

مهریه عند المطالبه: در این نوع مهریه بعد از وقوع عقد نکاح زوجه می تواند حتی در صورت عدم تمکین تمام مهر را از شوهر مطالبه بکند و فقط اگر کار به طلاق و جدایی برسد و همچنین زوجه باکره باشد زوجه مستحق دریافت نصف مهر خواهد بود. بعد از مطالبه مهریه توسط زن، شوهر اگر مدعی اعسار از پرداخت مهریه باشد، بایستی دادخواست مربوطه را تقدیم دادگاه کند.

مهریه عند الاستطاعه: درج لغت عند الاستطاعه خلاصه کلام به نفع زوج و به ضرر زوجه است زیرا اولا چه مطالبه مهریه از طریق دادگاه باشد چه مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت امکان ممنوع الخروج کردن زوج وجود ندارد.

 ثانیا امکان جلب شوهر هم از طریق دادگاه کاملا منتفی خواهد بود. پس بنابر آنچه گفته شد مهریه عندالاستطاعه زندان ندارد.

در صورتی که مهریه زنی عندالاستطاعه باشد به این معنی است که وقتی شوهر مکلف به پرداخت مهریه می باشد که استطاعت پرداخت او به دادگاه ثابت شده باشد به عبارتی دیگر زوجه باید اموالی از شوهر که جزء مستثنیات دین نیست را به دادگاه اعلام نماید تا بتواند توقیف و مهریه را وصول نماید، حساب بانکی و حقوق شوهر نیز از جمله آنها است.

مهریه و حق حبس

مهریه و نکات حقوقی آن: بر طبق ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زوجه باکره می تواند اعلام دارد تا زمانی که کل مهر را دریافت نکرده باشم از شوهر تمکین نمی کنم که به این حق قانونی زوجه باکره حق حبس گفته می شود.

حتی اگر مهر توسط زوج تقسیط شود، حق حبس زوجه تا پایان پرداخت کل مهریه پابرجاخواهد بود.

چنانچه زوجه قبلا تمکین کرده باشد حق حبس او زائل می شود.

رویه دادگاه خانواده چنین است که چنانچه مهریه عند الاستطاعه باشد حق حبس زوجه را زائل می دانند.

در صورت تمایل به گرفتن مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت به نشانی avalegal.ir تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی ما تماس حاصل فرمایید.

مهریه و کاهش و افزایش آن بعد از عقد

 

بر طبق نظریه ۳۵۰۷۹/۳۰/۸۸ مورخ ۱۳۸۸/۱۲/۰۵ شورای نگهبان و رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مهریه شرعی همان است که در ضمن عقد تعیین شده است و هر گونه ازدیاد و یا کاهش آن شرعا صحیح نمی باشد در حال حاضر هم دفاتر اسناد رسمی مهریه را پس از عقد کاهش یا افزایش نمی دهند.

مهریه تا ۱۱۰ سکه یعنی چه و واقعیت مهریه ۱۱۰سکه ای چیست؟

مطابق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده اولا مهر هر میزان که در عقد نامه توافق شده باشد معتبر است وضمانت اجرای قانونی دارد. ثانیا اگر مردی دارای اموال باشد  به غیر از مستثنیات دین از محل اموال او مهر وصول می شود. ثالثا برای مازاد ۱۱۰ سکه حکم جلب توسط دادگاه صادر نخواهد کرد. رابعا برای مازاد ۱۱۰ سکه زوج را ممنوع الخروج نمی توان کرد. خامسا کماکان نپرداختن اقساط و پیش پرداخت تا ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن موجب جلب شوهر می شود.

برخی دیگر از نکات مهریه

درصورتی‌که مهریه‌ی زن مالی باشد که متعلق به دیگری باشد مثلاً مرد خانه‌ای را که به نام دیگری است مهریه‌ی زن قرار دهد زن مستحق مثل آن مال یا قیمت آن است.

بنابر آنچه گفته شد زن به‌محض عقد می‌تواند کلیه‌ی مهریه خود را از مرد دریافت نماید. اما درصورتی‌که زن و مرد بخواهند از یکدیگر طلاق بگیرند و بین آن‌ها نزدیکی رخ نداده باشد و مرد کل آن را به زن پرداخته باشد، زن برای طلاق باید نیمی از آن را به مرد بازپس‌گرداند. درصورتی‌که طلاق بعد از نزدیکی باشد، زن مالک کل مهریه خواهد بود.

طبق قوانین جدید تقریباً می‌توان گفت که زندانی شدن به دلیل مهریه اتفاق نادری است؛ چراکه مرد می‌تواند با دادن دادخواست اعسار، ادعا کند که مالی ندارد و درصورتی‌که دادگاه این ادعا را مورد قبول بداند، او را محکوم‌ به زندان نمی‌نماید و فقط می‌تواند آن را با توجه به وضعیت مالی مرد تقسیط نماید. همچنین برای مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه نیز به‌هیچ‌عنوان حکم حبس صادر نمی‌شود. اما می‌توان درصورتی‌که مرد دارای مالی باشد، مال او را توقیف نمود؛ اگرچه بالای ۱۱۰ سکه باشد.

درصورتی‌که مهریه عندالمطالبه باشد و مرد ادعای عدم توانایی پرداخت یکجای آن را داشته باشد، باید بعد از صدور حکم مهریه و یا در خلال رسیدگی به آن، دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه نماید که در این صورت زن نیز می‌تواند درخواست استعلام از مراجع قانونی جهت اثبات توانایی مرد در پرداخت را داشته باشد.

مهریه می‌تواند عندالاستطاعه باشد. یعنی فقط زمانی که مرد از لحاظ مالی توانایی پرداخت را دارد، زن می‌تواند آن را مطالبه کند. لازم به ذکر است در این حالت نیز اگر مرد اموالی داشته باشد این اموال توسط زن قابل توقیف می‌باشد.

مهریه می‌تواند حال نباشد:

به این معناست که مرد و زن برای پرداخت آن تاریخ خاصی را تعیین میکنند. مثلاً پرداخت آن را به گذشتن پنج سال از زندگی مشترک موکول میکنند. یا می‌توانند از ابتدا پرداخت آن را به‌صورت اقساط تعیین کنند. مثلاً مرد ملزم باشد ماهانه مبلغ معینی را به‌عنوان مهریه به زن پرداخت کند. البته در این حالت باید کل آن تعیین شده باشد و اقساط ماهانه آن نیز مشخص گردد.

مهریه جزو طلب‌های مقدم است؛ یعنی اگر مرد به چند نفر بدهی داشته باشد و اموال وی تکاپوی طلب‌ها را ننماید، مهریه همسر او باید ابتدا پرداخت شود.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

مهریه و نکات حقوقی آن:به تعبیر مردم به اجرا گذاشتن مهریه از طریق دادگاه به هر میزان چه درعقد دائم و چه در نکاح موقت باشد امکان پذیر است. و حتی قبل از تقدیم دادخواست اصلی می توان از دادگاه در قالب دادخواست قرار تامین خواسته تقاضا شود که اموال شوهر بدون اطلاع او توقیف شود.

به این نکات خوب دقت کنید:

هزینه دادرسی قرار تامین خواسته معادل دعاوی غیرمالی است که با هزینه دفتر خدمات الکترونیک قضایی حدود ۱۶۰ هزار تومان می باشد.

هزینه دادرسی مطالبه مهریه در دادگاه معادل ۵/۳ درصد قیمت روز سکه میباشد.

لزومی ندارد که همه مهریه را درخواست و مطالبه کنید اگر شوهر مالی نداشته باشد یا اموال او اندک باشد می توانید قسمتی از مهر را در دادخواست مطالبه کنید. حق اجرا گذاشتن مهریه باقیمانده برای زوجه محفوظ است.

اگر زنی که دادخواست مهریه داده باشد توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداشته باشد بایستی تقاضای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به همراه استناد به شهادت شهود تقاضا کند. دادگاه خانواده در بدو امر به موضوع اعسار زوجه از پرداخت هزینه دادرسی رسیدگی می کند.

زوجه می تواند مطالبه مهریه را در محل اقامت خود یا محل اقامت شوهر از دادگاه خانواده تقاضا کند. ولی اگر مهریه مال غیر منقول باشد بر طبق ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده و ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی می بایستی در دادگاه محلی که ملک واقع شده دادخواست مطالبه مهریه داده شود.

مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت

برای کسانی که به سرعت قصد ممنوع الخروج کردن زوج را داشته باشند و همچنین در مواردی که زوج اموالی برای توقیف دارد مطالبه مهریه  از طریق اجرای ثبت راه خوبی خواهد بود.

در ابتدا زوجه یا وکیل او بایستی به دفتر ازدواج مندرج در عقدنامه و شناسنامه مراجعه کرده و تقاضای صدور اجرائیه کند پس از آن سر دفتر ازدواج به تعداد مهریه مطالبه شده توسط زوجه، برای زوج به نشانی مندرج در عقدنامه اجرائیه از طریق پست ارسال می کند. بعد از آن بایستی به اداره اجرای ثبت شهر محل ازدواج مراجعه کرد تا اموال شوهر برای توقیف معرفی شود.

نکته: توجه داشته باشید که باید در ابتدای پر کردن فرم های مربوطه اداره ثبت مشخص کنید که بابت چه مقدار از مهر قصد توقیف اموال دارید و برای چه مقدار دیگر از مهریه قصد ممنوع الخروج شدن شوهر را دارید. هر تعداد سکه ای که به اداره ثبت برای ممنوع الخروج کردن زوج اعلام می کنید دیگر نمی توان به آن تعداد اموال زوج را توقیف کرد.

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

موسسه ما آوای شماست…

در حال ارسال
نظرات کاربر
۵ (۱ رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موسسه حقوقی آوا

برای تماس برروی شماره زیر کلیک نمایید

02122020699