نیلینگ

مقدمه:

برای احداث ساختمانی بلند مرتبه که ممکن است دارای طبقات بسیاری باشد میباست از روش گودبرداری یا به عبارت نیلینگ استفاده شود. هدف ما از گردآوری این مقاله گزارشی جامع و دقیق از مجموعه قوانین و ضوابط مختص به نیلینگ می باشد که آن را به صورت قدم به قدم برای شما مورد تحلیل و بررسی قرار میدهیم.

 

 

نیلینگ
نیلینگ

 

فهرست:

* نیلینگ چیست ؟

* مراحل اجرای نیلینگ

* مزایای نیلینگ

* معایب نیلینگ

* آثار حقوقی وکیفری نیلینگ

* شکایت کیفری

* شکایت حقوقی

* نکات مهم اجرایی نیلینگ

 

 

نیلینگ چیست؟
نیلینگ چیست؟

 

نیلینگ چیست ؟ 

ازروش های متداول و رایج گودبرداری های عمیق برای ساخت ساختمان های آسمان خراش گودبرداری به روش نیلینگ یا به اصلاح میخکوبی یا انکراژ است که میتوان از آن به عنوان سازه نگهبان برای جلوگیری از ریزش دیواره ها و جداره های گودبرداری از آن استفاده کرد.

روش نیلینگ یا به اصطلاح میخکوبی با وجود اینکه مشکلات اجرایی و همچنین مشکلات حقوقی بسیاری به همراه دارد اما امروزه روش بسیار رایج در شهر تهران می باشد که عمدتا برای ساخت تونل ها و کوله پل ها و همچنین جهت پایدار کردن ترانشه های راه از این روش استفاده میشود.

برای گودبرداری از طریق روش نیلینگ عملیات حفاری مرحله به مرحله و همچنین از بالا به پایین گود انجام میشود که هرقسمت از انجام این عملیات با کمک گرفتن از دستگاه های حفاری که ویژه چاهک های افقی و مایل هستند که در ابتدای این امر در دیواره های گود گمانه هایی حفرشده تا میلگرد و یا کابل در داخل گمانه ها جایگذاری شود که با ریختن بتن یا دوغاب سیمان یا گیرش دوغاب این میخ ها در جای خود مهار شده و تثبیت شوند.

 

حفاری جهت نیلینگ
حفاری جهت نیلینگ

 

در این مرحله کابل ها را با کمک گرفتن از جک های ویژه ای کشیده و قسمت انتهایی کابل که از آن بیرون آمده را بر روی سطح دیواره گود مهار می کنیم. سپس به داخل گمانه ها، بتن ریخته و پس ازسفت شدن بتن و همچنین رسیدن به استحکام کافی کابل ها را ازداخل جک آزاد می کنیم. 

از مزایای به کار بردن این روش این است که خاک با نیروی پیش تنیدگی که در کابل ها وجود دارد فشرده و متراکم می شود که این باعث کاهش یافتن رانش خاک میشود وتمام نیروی رانش خاک دردیواره گود به خاک های داخل بدنه ی خاک دردیواره گود به خاک های داخل بدنه دیواره منتقل خواهد شد و این خاک بدنه انتهایی به عنوان سازه نگهبان عمل خواهد کرد و رانش خاک بدنه مجاور جداره را تحمل می کند.

در هر مرحله از انجام این عملیات عمق گودبرداری با توجه  به نوع خاک و فاصله بین چاهک ها  معمولا در حدود ۲ تا ۳ مترخواهد بود.

به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و به وجود آمدن سطح مناسب جهت ساخت و ساز یک شبکه ی مش با ضخامت کم روی آن شاتکریت خواهد شد. که افزایش کارآمدی عملکرد خاک و همچنین انتقال هر چه بهتر نیروها به المان های مسلح ازمقاصد اصلی این دیواره ها به شمار می آیند.

میتوان اینگونه تعبیر کرد که رانش خاک با سیستم نیلینگ به خود خاک مهار خواهد شد که به عبارتی بهترجداره گود به خاک پشت آن دوخته میشود که اصطلاحـا به آن روش دوخت به پشت گویند.

 

شاتکریت
شاتکریت

 

مراحل اجرای نیلینگ :

 

۱-حفاری و گودبرداری :

عملیات حفاری یا گودبرداری را که منوط به نوع خاک و مشخصات مکانیکی است و حدودآ ۱ تا ۲ متر خواهد بود وتا مرحله ای که خاک توان تحمل پایدارماندن برای مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت را داشته باشد را انجام می دهیم.

همچنین عرض گودبرداری  باید برطبق قرارگرفتن ماشین آلات و تجهیزات برای اجرای مراحل نیلینگ وهمچنین انجام عملیات پایدار سازی باشد.

 

گودبرداری
گودبرداری

 

۲-حفاری چاهک ها با دستگاه مخصوص:

در این مرحله پس از مستقر کردن دستگاه در وضعیت متناسب چاهک های افقی و مایل به قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و با عمق ۵ تا ۱۰ مترو همچنین با فاصله معین در دیواره ها حفر میکنیم. معیار دقیق قطر و عمق این چاهک ها با توجه به مشخصات مکانیکی و فیزیکی خاک مشخص و تعیین می شود.

 

 

حفاری چاهک
حفاری چاهک

 

 

۳-جایگذاری میلگرد با ریختن بتن یا دوغاب:

پس از مرحله ی حفر چاهک ، برای اینکه بین خاک و میلگرد پیوستگی ایجاد شود بتن یا دوغاب ریخته می شود که این کار باعث می شود محیط اطراف میلگرد ها پوشانده شده و از خوردگی میلگرد جلوگیری خواهد شد.

برای این کار بایستی در طول میلگرد قطعه ای به نام اسپیسربین میلگرد و دیواره ی داخلی قراربدهیم و نوارهای زهکش ژئوکامپوزیت را اجرا کنیم.

دراخرین مرحله ازعملیات جایگذاری و تزریق دوغاب و بتن برای کاهش روند فرسایش و همچنین برای یکپارچه ماندن میخ های انتهایی بایستی سطح جداره را با بهره گیری از یک لایه مش که تشکیل شده از میلگرد های طولی و عرضی است بتن ریزی یا به اصطلاح شاتکریت می کنیم.

 

مطالب بیشتر  قوانین مشارکت در ساخت
تزریق دوغاب
تزریق دوغاب

 

۴-اجرای روکش موقت:

پس ازاتمام مرحله جایگذاری میلگرد و ریختن بتن و دوغاب و نصب زهکش حال میرسیم به مرحله اجرای روکش موقت به این صورت که یک روکش موقت شامل نصب شاتکریت، مهره شش گوش، پلیت باربر و واشر اجرا خواهد شد.

 

 

روکش موقت
روکش موقت

 

۵-اجرای لیفت های بعدی تا رسیدن به تراز نهایی

 

 

اجرای لیفت
اجرای لیفت

 

 

۶-اجرای روکش دائم و تکمیل کردن سیستم زهکشی

 

 

اجرای روکش دائم
اجرای روکش دائم

 

مزایای نیلینگ:

از مزایای نیلینگ می توان به ۷ مورد اشاره کرد به این صورت که:

۱- برای انجام عملیات به روش انکراژ به تجهیزات بیشتری نیازاست در صورتی که در مقایسه با روش نیلینگ، روش نیلینگ به تجهیزات کمتری نیاز خواهد داشت.

۲- در روش نیلینگ محدوده ی کمتری از خاک مسلح خواهد شد در صورتی که در روش انکراژ دقیقا بر عکس این حالت اتفاق خواهد افتاد.

 

 

محدوده ی اجرای عملیات
محدوده ی اجرای عملیات

 

 

۳- درمقایسه ی گودبرداری به روش نیلینگ با روش انکراژ در می یابیم که انجام عملیات گودبرداری به روش نیلینگ ازهزینه ی کمتری برخوردار خواهد بود و روش انکراژ و دیوار های وزنی بتنی هزینه ی بیشتری به همراه خواهد داشت.

۴- روش نیلینگ در موضوع عبور و مرور و همچنین حمل و نقل وسایل و بقیه ی تجهیزات اختلال کمتری ایجاد میکند ولی در سایرروش های سازه نگهبان بر عکس این امر اتفاق خواهد افتاد.

 

 

اختلال کمتر در عبور و مرور
اختلال کمتر در عبور و مرور

 

۵- در مقایسه ی اجرای سازه نگهبان به ۲ روش نیلینگ و انکراژ پی میبریم که نیلینگ به مصالح کمتری احتیاج دارد و همچنین از سرعت بالایی برخوردار است.

۶- روش نیلینگ خطرات کمتری در موقعیت هایی که در هنگام حفر با تاسیسات شهری و… برخورد میکند به همراه خواهد داشت و این امر به دلیل می باشد که چون شیب را تغییر میدهند به دنبال آن محل حفر چاهک هم به سهولت تغییر پیدا میکند.

۷-در روش های اجرای سازه نگهبان روش خرپایی فضای زیادی را در پایین گود اشغال میکند که در مقایسه با روش نیلینگ باید گفت که در روش نیلینگ موضوع اشغال فضا را نخواهیم داشت.

 

معایب نیلینگ:

 

۱-در روش های اجرای سازه نگهبان به روش نیلینگ میبایست نیازمند نیروی متخصص و مجرب می باشد.

۲-از معایب نیلینگ این موضوع حایز اهمیت است که نیلینگ در موقعیت های مکانی که دارای جریان زیادی آب باشد مناسب نخواهد بود.

۳-در روش نیلینگ در موقعیت هایی که به تاسیسات شهری برخورد میکند در طول و محل گودبرداری و همچنین در شیب محدودیت هایی ایجاد می شود.

۴-چنانچه عملیات نیلینگ برای محل هایی که به عنوان زیرزمین از آن بهره برداری خواهد شد نیلینگ باید به صورت دائمی انجام شود که بایستی با بررسی دقیق و دائمی موقعیت هایی که نیل در آن جا وجود دارد همراه باشد.

۵در روش نیلینگ برای پایدارسازی از خود خاک کمک گرفته می شود که به همین منظور بعضی از خاک ها مناسب برای انجام عملیات نیلینگ نخواهند بود که به چند مورد از این خاک ها را اشاره خواهیم کرد:

 خاک های آلی

 سنگ های هوازده

لای سنگ (Loess)

  خاک با خوردندگی زیاد

  خاک هایی که بسیار نرم هستند

 خاک های خشک و بدون چسبندگی

 خاک هایی با سطح آب زیر زمینی بالا

 خاک هایی که سنگ های با اندازه بالای ۳ اینچ (تقریبا ۷.۶۲ سانتی متر) دارند.

 

 

خاک نامناسب جهت اجرای نیلینگ
خاک مناسب جهت اجرای نیلینگ

 

آثار حقوقی و کیفری نیلینگ:

 

بر طبق ماده ۳۸ قانون مدنی: مالکیت زمین مستلزم مالکیت فضای محاذی یعنی فضای مجاور و روبرو آن است تا هر کجا بالا رود و همچنین است نسبت به زیرزمین‌ بالجمله مالک حق همه‌گونه تصرف در هوا و قرار دارد مگر آنچه را که قانون استثنا کرده باشد.

بر اساس ماده ۳۹ قانون مدنی: هربنا و درخت که در روی زمین است و همچنین هر بنا و حفری که در زیر زمین است ملک مالک آن زمین محسوب می شود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

بنابراین طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی بالاترین و پایین ترین موقعیت قابل دسترس هربنا یا ساختمان یا زمین متعلق به صاحب آن است وبه دنبال این امر اجرای عملیات گودبرداری به روش نیلینگ نوعی تجاوز به حریم پلاک های مجاور است که در اصطلاح حقوقی هتک یا حرز گفته می شود.

 

 

تجاوز به حربم پلاک های مجاور
تجاوز به حربم پلاک های مجاور

 

بر اساس این مواد قانونی بعضی ازحقوقدانان و صاحب نظران حقوق بر این اعتقاد و باور هستند که عملیات نیلینگ که نوعی ورود به حریم ملک مجاور محسوب می شود صرفاً از مصادیق مزاحمت از حق محسوب شده و عده ای دیگر این عملیات اجرایی را از مصادیق ممانعت از حق و مزاحمت یا در اصطلاح حقوقی تصرف عدوانی به شمار می آورند.

حال می پردازیم به مفهوم تصرف : تصرف عبارت است از استیلا به معنی تسخیر و غلبه مادی و عرفی انسان بر مال به قصد استفاده از آن به نفع خود. که تصرف اعم است از تصرفات قانونی و غیر قانونی می باشد.

 

مطالب بیشتر  مشاوره موسسه حقوقی در خصوص نیلینگ

موضوع بعدی مفهوم تصرف قانونی است که به آن می پردازیم به این معنی که تصرفات مالک حقیقی یا ذی حق یا افراد ماذون یعنی افرادی که به آنها اذن داده شده از سوی آنها را شامل می شود و تصرف غیر قانونی که از آن به تصرف عدوانی تعبیر می گردد، تصرف در مال غیر بدون اذن مالک و قانون است.

 

بر اساس ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی : دعوای تصرف عدوانی یعنی ممانعت از حق و مزاحمت عبارت است از: ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیرمنقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می‌نماید.

 

بر طبق ماده ۱۵۹ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی : دعوای ممانعت از حق عبارت است از: تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد.

 

بر اساس ماده ۱۶۰ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی : دعوای مزاحمت عبارت است از: دعوایی که به‌موجب آن متصرف مال غیرمنقول درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می‌نماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.

 

با بررسی در این ۳ نوع از جرایم یعنی تصرف عدوانی و جرم ممانعنت از حق و همچنین جرم مزاحمت با این پی میبریم که متصرف عدوانی در تصرف عدوانی: بدون اذن و رضایت مالک، ملک او را مورد تصرف قرار دهد.اما  در جرم مزاحمت از حق: مزاحم برای تصرفات مالک مزاحمت ایجاد می کند.  در مورد آخر ممانعت از حق: شخص از تصرفات مالک وحق او جلوگیری به عمل می آورد.

 

برای تشخیص دقیق و بهتر جرم تصرف عدوانی باید اول معنا و مفهوم تصرف و معنا و مفهوم تورود را به طور دقیق بررسی کنیم. برای این امر که موضوع مواد ۶۹۰  و ۶۹۱ و ۶۹۲ قانون مجازات اسلامی را شامل می شود باید گفت که ورود به صورت موقتی و کوتاه مدت است و مرتکب قصدی غیر از چیره شدن یا به اصطلاح حقوقی استیلا  بر املاک غیر و استفاده از آن به نفع خود دارد، در حالیکه در معنا و مفهوم تصرف مدت حضور مرتکب در ملک طولانی تر بوده و با قصد استیلا و چیرگی و تصرف مال و خدشه وارد کردن بر مالکیت را همراه دارد.

 

با توجه به بررسی های انجام شده چنانچه نیلینگ را تصرف عدوانی قلمداد کنیم یعنی به عبارتی ممانعت از حق و مزاحمت،  در این صورت مالکین ساختمان های مجاور کارگاه علاوه بر دادخواست حقوقی، می‌توانند طرح شکایت کیفری نیز نمایند. به این دلیل که تصرف عدوانی، مضمونی است که هم در حقوق مدنی قابلیت مطرح شدن دارد و هم در حقوق کیفری.

 

با این اوصاف در جنبه کیفری موضوع: شاکی باید صرفاً مالک بوده و سند مالکیت داشته باشد ولی در جنبه حقوقی فقط سبق یعنی تقدم  تصرف شخص به‌ عنوان دلیل مالکیت، کفایت می کند.

 

به‌ بیانی ‌دیگر در دعوای حقوقی حتی مستأجر و سرایدار ساکن در ملک مجاور هم می‌توانند علیه همسایه متجاوز و متصرف طرح شکایت کنند.

 

به بیانی ساده تر زمانی که برای پایدار سازی دیواره های گودبرداری از روش های سازه نگهبان مثل نیلینگ یا انکراژ استفاده میشود با ورود به ملک مجاور و تصرف آن به طور کلی ۴ حالت از مصادیق جرم برای شخص سازنده یا مجری طرح متصور خواهد شد:

 

۱ جرم تصرف در مال غیر بدون اذن مالکین یا به اصطلاح جرم تصرف عدوانی که مجازات آن از سه ماه تا ۱ سال زندان است.

 

۲  در اثر نیلینگ یا انکراژ خسارات هایی به ساختمانها و تجهیزاتی که در ملک های مجاور قرار دارند وارد می شود که این خسارات شامل آسیب های وارده به کفسازی ها و نازک کارها ناشی از نفوذ دوغاب یا بتن ریخته شده، نشست های احتمالی، ترک خوردگی در دیوارها، کف ها، استخر و… خواهد بود.

 

 

خسارات احتمالی در اثر نیلینگ
خسارات احتمالی در اثر نیلینگ

 

۳  در اثر میخکوبی و یا ریختن بتن یا دوغاب زیر پلاک های مجاور زمین سخت شده و همین امر باعث دشوار شدن عملیات گودبرداری خواهد شد به منطور همین امرعملیات خاکبرداری هم دستی هم سنتی انجام خواهد شد که مابه التفاوت این امر و همچنین هزینه خرد کردن بتن و بریدن میلگردهای جایگذاری شده باید برطبق نظر کارشناس رسمی دادگستری به طور دقیق محاسبه و تعیین شود. این نکته حایزاهمیت است که مالکین ملک های مجاور چنانچه بخواهند ساخت و سازی در ملک خود انجام دهند دیگر هزینه ای برای پایدارسازی دیوارهای گودبرداری شده نباید بپردازند.

 

مطالب بیشتر  اجاره،سرقفلی وحق كسب وپيشه و تجارت (مشروعيت اجاره )

۴  کارشناس رسمی دادگستری به طور دقیق و مشخص اجرت المثل ایام تصرف زمین زیر پلاک های مجاور را تعیین و کارشناسی خواهد کرد.

 

نکته ی بسیار مهمی که در مبحث نیلینگ حایز اهمیت است این خواهد بود که اگر بر اساس عملیات نیلینگ قیمت ملک های مجاور افت کند و کاهش یابد از مصادیق جرم دیگری خواهد بود که سازنده مرتکب آن جرم خواهد شد که این خود می تواند مبنای شکایت قرار گیرد.اما این مورد شباهت زیادی با شرایط به وجود آمده از صعوبت گودبرداری به دلیل سخت شدن زمین دارد و بعضاً در محاکم قضایی نیز به همین ترتیب مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.

 

شکایت کیفری:

مالکان و مستاجران ملک های مجاور با مراجعه به دادگاه کیفری و همچنین با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری طرح شکایت میکند و بر اساس شکایت خود ادعا میکند به زمین و حرز او تجاوز شده است مثل دزدی که بدون اجازه و رضایت صاحب ملک وارد خانه میشود. با وجود این شرایط دراولین مرحله برای کارفرما یا مجری صاحب صلاحیت مندرج در پروانه و همچنین برای مهندس مجری قرار تعقیب صادر خواهد شد و به دنبال آن این افراد بازداشت خواهند شد.

– چنانچه همسایه رضایت محضری ندهد:
بهتر است به هیچ وجه از روش نیلینگ استفاده نشود و باید مهندس محاسب پروژه عملیات اجرای سازه نگهبان را تغییر و روش دیگری را جایگزین آن کند مثل روش بارت یعنی اجرای دیوار حائل بتنی از بالا به پایین گود و یا روش خرپا و مهار متقابل .
– چنانچه همسایه حاضر به رضایت محضری شود:
باید حتما این بند در متن رضایت نامه محضری قید شود:
مالک یعنی شخص رضایت دهنده متعهد می شود چنانچه در آینده ملک خود را به شخص ثالثی واگذار کند می بایست خریدار را ازاین موضوع مطلع و همچنین باید به وراث خود اطلاع دهد.

 

شکایت حقوقی:

همسایه های ملک های مجاور میتوانند به دادگاه عمومی رفته و با توجه به نظر کارشناس رسمی دادگستری طرح شکایت کنند و این ادعا را مطرح کنند که اگر در آینده بخواهند ساختمانی را بنا کنند هزینه بازکردن این نیلها مقداری معین محاسبه می شود که هزینه های اخذ شده دراین پرونده های مشابه مبلغی به ارزش یک میلیارد تومان بوده است.

 

نکات مهم اجرایی نیلینگ:

 

۱- تنها در صورتی می توان از روش فورجینگ و کویلر استفاده کرد که بخواهیم میلگرد هایی به طول بیشتر از ۱۲ متر را به هم وصل کنیم.

 

روش فورجینگ و کویلر
روش فورجینگ و کویلر

 

۲- بایستی پیش از اجرای عملیات نیلینگ از تمام مالکین مجاور رضایت نامه محضری گرفته شود.  

۳- در روش نیلینگ از میلگرد های نوع AIII استفاده می شود که طول آنها بر اساس نقشه های اجرایی تعیین و محاسبه می شود.

 

 

 

استفاده از میلگرد
استفاده از میلگرد

 

۴- در سطح آب زیر زمینی امکان استفاده از روش نیلینگ تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که آب موجود در خاک از طریق زهکشی تخلیه شود.

۵- پیش از اقدام هرکاری جهت انجام عملیات نیلینگ بایستی آزمایشهای مکانیک خاک برای تشخیص نوع خاک و ظرفیت باربری و همچنین لایه های خاک زیرین از طریق گمانه زنی انجام شود.

۶- عواملی مانند مقاومت برش خاکی و میزان سربار و همچنین میزان نفوذ آب های سطحی در میزان ارتفاع مجاز خاکبرداری در هر مرحله دخیل هستند که بایستی به طور دقیق این ارتفاع محاسبه و تخمین زده شود.

۷- برای قرار گرفتن و تثبیت شدن میخ در وسط و مرکز سوراخ در فاصله ی حداکثر ۳-۲ متر و ۰.۵ متری روی میخ ها اسپیسر های پلاستیکی نصب خواهد شد.

۸- روش اجرای سازه نگهبان به روش نیلینگ یک روش موقت محسوب شده که با گذشت زمان و نفوذ آب های سطحی وهمچنین خوردگی آرماتورها و هوازدگی خاک مقاومت خودش را از دست داده و فرو می ریزد که باید برای جلوگیری از به وقوع پیوستن این امر سازه اصلی را اجرا کرد.

۹- اجرای سازه نگهبان به روش نیلینگ در همه نوع از خاک ها امکان پذیر نمی باشد مثلا بر روی خاک های آلی و خاک های ریز دانه بسیار سست و درشت دانه با دانه بندی نا مناسب و بدون چسبندگی مناسب نمی باشد و همچنین در خاک های ریز دانه سخت و چسبیده و همچنین خاک های درشت دانه با مقداری چسبندگی مناسب عملیات اجرایی نیلینگ می باشند.

۱۰- بایستی پیش از انجام هر اقدامی مثل سوراخ کاری دیوارها حتما ساختمان های مجاور را از جهت وجود قنات و یا سازه های زیر زمینی یا چاه ها و فاضلاب ها بررسی شود.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *