وکیل

وکیل

در جوامع امروزی با توجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی خانواده ها کمترخانواده ای پیدا میشود که درگیر پرونده های قضایی نباشند. بدیهی است که همه افراد تسلط بر قوانین ماهوی و شکلی ندارند ودر حالت منطقی برای دفاع از حقوق خود مشکل حقوقی خود را به وکیل خبره میسپارند.

در صورت تمایل به مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت  به نشانی  avalegal.ir تماس بگیرید  و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

گاهی اوقات دیده شده که افرادی با سوء استفاده ازعدم آگاهی مردم، خود را وکیل دادگستری معرفی کرده و مبالغ هنگفتی به عنوان حق الوکاله از آنان دریافت مکنند. در صورتی که هیچ مجوزی برای وکالت در دادگاه ها نداشته اند و با وعده های پوچ و بی پایه واساس از جمله وجود آشنایی با برخی افراد دارای نفوذ، اقدام به اخاذی کرده اند.

هنگامی که عقد وکالت بین افراد منعقد میشود :

وکیل و موکل نسبت به یکدیگر یک سری حق و تکالیفی در قبال هم پیدا میکنند که دارای روابط حقوقی، وظایف و مسؤولیت های متقابلی نسبت به هم می شوند.

تعهدات وکیل در برابر موکل یا به طورمستقیم که ناشی از عقد وکالت است، که به تعبیری «تعهدات قراردادی» هم نامیده میشوند و یا اینکه تعهدات او ناشی از الزاماتی است که به موجب قانون برای شخص ایجاد میشود که از آن تحت عنوان «تعهدات قانونی» یاد میشود. وکیل: مسئولیت قراردادی وکیل ایجاب میکند که وکیل در قبول وکالت هرچند که بر اساس اصول حقوقی، مدارک و دلایل ابرازی موکل را جهت طرح دعوا یا دفاع ازموکل کافی بدانند ، به هیچ عنوان نباید به موکل وعده قطعی وتضمینی برای کسب نتیجه ی موفق در دعوی را بدهند؛ بنابراین تعهد وکیل، تعهد به وسیله است نه تعهد به نتیجه.

از وظایف قانونی وکیل که شامل صداقت و درستکاری،رعایت حدود اختیارات در وکالت، پی گیری مداوم ومراقبت های لازم در دعوی و تشویق به سازش و از همه مهم تر حفظ اسرار موکل اشاره کرد.

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله موسسه حقوقی آوا به نشانی avalegalmag.ir مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید.

حق دفاع از موکل و انتخاب وکیل وامکان دسترسی آسان به او مدافع در نظام حقوقی ایران در قانون اساسی و قوانین موضوعه و همچنین رویه های قضایی و دکترین حقوقی، به اشکال گوناگون به رسمیت شناخته شده است.

این حقوق گفته شده، علاوه بر انعکاس در اسناد حقوق بین الملل بشر،حقوق بشردوستانه بین المللی،نظام دادرسی عادلانه و دادگستری شایسته، در قانون اساسی و قوانین خاص و عام  نیز مورد توجه و عنایت قانونگذار قرار گرفته است :

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درخصوص اصول مختلفی ضمن اشاره به حقوق شهروندی و اساسی مردم وملت اشاره ای هم به موضوع وکالت،وکیل و اصول حرفه ای آن داشته است.

طبق اصل ۳۵ قانون اساسی که بیان می دارد:

” در همه دادگاه ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایندو اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد” .

بنابراین پس دسترسی به وکیل و انتخاب او مدافع در تمامی دعاوی، اعم از کیفری و حقوقی و همچنین در تمام مراحل دادگاهها،حق اصحاب دعوا از زمرۀ حقوق شهروندی بوده است و نه تنها ممانعت از اعمال این حق، بلکه عدم حمایت در اعمال آن یا ایجاد هر گونه مانع و محدودیت نسبت به آن و سلب این حقوق قانونی و بشری مخالف قانون اساسی است.

به همین جهت است که قانون اساسی، دسترسی به وکیل و انتخاب وکیل مدافع را بعنوان یک ” حق ” اساسی و شهروندی می داند نه یک” امتیاز ” قابل سلب و محدودیت !.

برخلاف اصل ۱۵۹ قانون اساسی و منع تصویب هر گونه قانون سلب کنندۀ آزادی های مشروع و اساسی مردم و شهروندان به عنوان ” حق دسترسی به وکیل و حق انتخاب او ” به رسمیت شناخته است و دادگاهها را صرفنظر از نوع، فرایند و مراحل مختلفِ دادرسی حقوقی و کیفری که شامل تعقیب و تحقیق و دادرسی کیفری میشود را مکلف به پذیرش وکیل نموده است و بر حق بر معاضدت قضایی و حقوقی نسبت به افراد فاقد توانایی انتخاب وکیل و لزوم فراهم آوردن امکانات آن نیز تاکید بسیارکرده است.

بر این اساس است که  دولت مکلف به تامین ساز و کارهای قانونی لازم برای فراهم آوردنِ امکانات مورد نیاز برای تعیین وکیل است.

این حق به عنوان یکی از حقوق شهروندی وهم از زمرۀ حقوق بشری شناخته شده به شمار می رود.اصل مزبور صرفاً، ناظر بر حق دسترسی و انتخاب وکیل از سوی اتباع ایرانی به شمار نمی رود و هم طرفین خارجی دعوا برخوردار از آن حق قانونی و بشری، حسب مورد می باشند.

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری آماده دادرسی به دعوای مربوطه ،خواهد بود.

 

موسسه حقوقی ما آوای شماست…

 

 

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)