ارز دیجیتال (بیت کوین)

این اتهامات

جایزه

هر آنچه لازم است درباه ی  بیت کوین بدانید!

اگر بیت کوین را پادشاه بدانیم،بدون شک اتریوم ملکه این قلمرو خواهد بود.

اتریوم چیست؟

دنیای امروز، دنیای ارز‌های دیجیتال و رمز‌های پایه است. در چند سال اخیر تقریبا تمام مردمان دنیا با ارز دیجیتال بیت کوین آشنایی پیدا کرده‌اند یا حداقل یک بار هم که شده است، نام این ارز دیجیتالی به گوششان خورده است؛ قطعا بیت‌کوین بزرگترین و معتبر‌ترین ارز دیجیتالی دنیا است ولی در چند سال اخیر رقیب جدی‌ برای بیت کوین به بازار ارز‌های دیجیتال آمد که اتریوم نام داشت. ویتالیک باترین اولین بار در سال ۲۰۱۳  اتریوم  را معرفی کرد. در واقع بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که اتریوم توسط روس‌ها ساخته شد که جلوی  بیت کوین آمریکایی را بگیرد. اتریوم در سال ۲۰۱۵ به صورت رسمی وارد بازار دیجیتال جهانی شد و در کمتر از یک هفته، چند میلیون دلار از شبکه اتریوم در سراسر دنیا فروش رفت. در شبکه اتریوم  دو نوع ارز وجود دارد؛ یکی از این ارز‌ها اتر  نام دارد که با نام اختصاری ETH شناخته می‌شود و برای داد و ستد و پرداخت کارمزدها و خدمات محاسباتی در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارز دوم شبکه اتریوم اتریوم کلاسیک است، که به اختصار به آن ETC گفته می‌شود و بلاک چین جدا شده‌ای است که در نتیجه هاردفورک DAO (سازمان توسعه مستقل) ایجاد شد و اتریوم قصد داشت بوسیله آن وارد تجارت‌های B2B شود. ارزش کنونی اتریوم یک سوم ارزش بیت کوین است ولی یک رقیب جدی برای آن به حساب می‌رود و به نظر می‌رسد رشد اتریوم  به شکلی باشد که تا سال ۲۰۲۲ ارزشی برابر با ارزش بیت کوین داشته باشد. یکی از دلایل رشد روز افزون اتریوم ، ورود خدمات این شبکه به تجارت‌های B2B و P2P است. همچنین کیف پول‌های اتریوم که به Ledger Nano S و Trezor شناخته می‌شوند، تاثیر این ارز دیجیتال را در زندگی افراد بیش از بیت کوین نمایان می‌کند که همین موضوع باعث پیشرفت روز افزون این شبکه دیجیتالی شده است و نباید یادمان برود اتریوم  یک شبکه همتا به همتا  P2P  است و دنیای تجارت فردا در دستان این نوع شبکه‌ها می‌باشد.

ارز دیجیتال (بیت کوین)
ارز دیجیتال (بیت کوین)

بیت کوین چیست؟

بیت کوین ام لاتین:Bitcoin؛نماد:BTC)، یک پول یا ارز دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه بیت کوین، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین(blockchain) ذخیره می شوند.

در اولین مقالاتی که در وب فارسی در مورد بیت کوین نوشته شد، بیت کوین آینده پولهای دیجیتال نامیده شد. اکنون به آن آینده در حال نزدیک شدن هستیم ولی باید یک گام فراتر گذاشته و بیت کوین را آینده پول بنامیم. در واقع بیت کوین و تکنولوژی پشت این پول و مزایای این تکنولوژی، شرایطی را به وجود آورده تا به این نتیجه برسیم که سیستم فعلی مالی و پولی دنیا که سالها بر اساس آن تبادلات مالی انجام شده، یک اشتباه و ناشی از ضعف و عدم وجود تکنولوژی های دیجیتال بوده است. پولِ آینده، بیت کوین یا چیزی شبیه به آن خواهد بود.

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

 بیت کوین برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم افزار متن باز توسط یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی از برنامه نویسان) تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. شایعات زیادی در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است، اما اغلب افراد نام برده شده به عنوان خالق بیت کوین، این ادعا را رد کرده اند..
ناکاموتو خود را یک مرد ۳۷ ساله که در ژاپن زندگی می کند معرفی کرده است. با این حال از آنجا که تسلط وی به انگلیسی بسیار خوب به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از نرم افزار وی در ژاپن وجود ندارد، در مورد این ادعا تردیدهایی وجود دارد. در اواسط سال ۲۰۱۰ ناکاموتو به سراغ موارد دیگری رفت و بیت کوین را در اختیار چند عضو برجسته جامعه بیت کوین قرار داد. ساتوشی نام گاوین اندرسون را به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی اعلام کرده است.

تخمین زده می شود که ناکاموتو دارای یک میلیون بیت کوین است، که ارزش آن با قیمت فعلی، در حدود ۶.۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود. 

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟  

به گفته ی گاوین آندرسن، اولین چیزی که او پس از ناکاموتو در این پروژه بر آن تمرکز کرد، تمرکز زدایی بیشتر شبکه بیت کوین بود. او گفته که به گونه ای عمل کرده که حتی اگر با اتوبوس تصادف کند، این ارز دیجیتال به صورت مستقل و خودگردان به وجود خودش ادامه دهد.
از نظر بسیاری از مردم، مزیت اصلی بیت کوین، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت ها است. هیچ مقام و یا صاحب قدرتی قادر نیست در تراکنش های بیت کوین دخالتی داشته باشد، بر آنها مالیات بسته و یا پول مردم را به زور چپاول کند. علاوه بر این، فعالیت های بیت کوین کاملا شفاف است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود.
اساسا، با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی خود داشته باشند.

پشتوانه بیت کوین چیست؟  

در ابتدا باید بگوییم هیچ ارزی در حال حاضر پشتوانه ندارد! در گذشته ارزها توسط بانکهای مرکزی بطور قراردادی با مقدار مشخصی طلا یا ارز سایر کشورها پشتیبانی یا به عبارت دقیق تر در مواقع مورد نیاز تسویه می شدند اما بعد از لغو قراردادهای بین الملی در این خصوص در دهه هفتاد میلادی، سیستم ارزی شناور در دنیا رایج شد. از آن زمان پشتوانه ای برای ارزها وجود ندارد و اعتبار و ارزش ارزها در حال حاضر به میزان مقبولیت آنها در بین افراد و جوامع بستگی دارد. بیت کوین هم از این قاعده مستثنی نیست و یک ارز شناور و در حال حاضر نسبتا مورد استقبال است. البته بیت کوین چند گام از ارزهای سنتی جلوتر است و سیستم بسیار شفاف، پیشرفته، منظم، دقیق و از پیش تعیین شده ای برای خلق بیت کوین های جدید دارد. بر خلاف ارزهای سنتی که به صورت بی رویه و غیر شفاف و عمدتا بدون اطلاع عموم، توسط بانکهای مرکزی چاپ یا خلق می شوند، شبکه بیت کوین طبق یک قرارداد از پیش تعیین شده، در هر بلاک مقدار مشخصی بیت کوین را خلق می کند که به عنوان پاداش به استخراج کننده یا ماینر همان بلاک تعلق می گیرد. طبق این قرارداد، این مقدار بیت کوین تازه خلق شده در هر بلاک که پاداش استخراج کننده بلاک است، هر چهار سال به نصف کاهش پیدا می کند. در چهار سال اول فعالیت شبکه بیت کوین این پاداش ۵۰ بیت کوین برای هر بلاک بوده و در حال حاضر ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلاک است. با توجه به اینکه بطور میانگین هر ده دقیقه یکه بلاک ایجاد می شود و پاداش استخراج هر چهار سال به نصف کاهش پیدا می کند، در نهایت تعداد ۲۱ میلیون بیت کوین تولید خواهد شد. 

ویژگی های بیت کوین

غیرمتمرکز بودن

یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام خلق بیت کوین، استقلال شبکه آن از هر گونه قدرت کنترل گر بود. این ارز دیجیتال رمزپایه به گونه ای طراحی شده است که هر شخص و هر کسب کار و همچنین هر دستگاه دخیل در استخراج و تایید اعتبار تراکنش ها، بخشی از یک شبکه وسیع را تشکیل می دهند. همچنین طراحی طوری است که حتی اگر بخشی از شبکه از دسترس خارج شود، پول همچنان در حرکت خواهد بود.

ناشناس بودن

این روزها بانک ها تقریبا همه چیز را درباره ی مشتریان خود شامل تاریخچه اعتبار، آدرس ها، شماره تلفن ها، روند دخل و خرج و نیز غیره را می دانند. با توجه به این که نیازی نیست کیف پول به هیچ گونه اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود، این داستان در بیت کوین بسیار متفاوت است. در حالی که برخی از مردم نمی خواهند اموال آن ها به وسیله ی هیچ یک از مقامات کنترل و ردیابی شود، گروهی دیگر ممکن است استدلال کنند تجارت مواد مخدر، تروریسم، و سایر فعالیت های غیر قانونی و خطرناک با توجه به ویژگی ناشناس بودن بیت کوین، رشد و رونق پیدا می کند.

شفاف بودن

ناشناس بودن هویت دارندگان بیت کوین نسبی است، زیرا تراکنش های این ارز رمزپایه تنها زمانی انجام می گیرند که در پلت فرم بلاک چین ذخیره شده باشند. در تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به طور عمومی مورد استفاده قرار گیرد، هر شخصی به وسیله ی مطالعه دفتر حساب بلاک چین، قادر است بگوید چه مقدار پول در آن قرار دارد. هر چند، ردیابی از آدرس بیت کوین به اشخاص هنوز هم تقریبا غیر ممکن است.
کسانی که تمایل دارند تراکنش هایشان ناشناس بماند، می توانند اقدامات لازم را برای گریز از رادار انجام دهند. کیف پول های متعددی وجود دارند که ابهام در تراکنش ها و امنیت شما را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین کار، استفاده از چندین آدرس و عدم انتقال مقادیر عظیم پول تنها به یک آدرس بیت کوین می باشد.

سریع

شبکه بیت کوین پرداخت ها و انتقالات را تقریبا بلافاصله انجام می دهد و به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد که در آن سوی دنیا شخص دیگری ارز را دریافت کند، در حالی که انجام چنین انتقالی در بانک ها می تواند چندین روز طول بکشد.

غیر قابل لغو

زمانی که بیت کوین را برای کسی انتقال می دهید، هیچ راهی برای لغو یا بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر این که شخص دریافت کنند بخواهد بیت کوین را به شما بازگرداند. این یک تضمین برای دریافت و انتقال پرداخت است، به این معنی که شخصی که شما ارز را برای وی انتقال داده اید هرگز نمی تواند ادعا کند که انتقال برای وی انجام نشده است

با بیت کوین چه چیزی می توان خرید؟

در سال ۲۰۰۹، هنگامی که بیت کوین برای اولین بار معرفی شد، مشخص نبود که چطور و کجا می توان از آن برای پرداخت ها استفاده کرد. در حال حاضر می توان عملا توسط این ارز همه چیز خرید. به عنوان مثال شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و دل، این ارز رمزپایه را جهت پرداخت برای خریداری بسیاری از محصولات و محتوای دیجیتال خود پذیرفته اند. می توانید بلیط هواپیما از هواپیمایی هایی مانند بالتیک ایر خریداری کنید و یا بلیط تئاتر خود را با بیت کوین بخرید. موارد دیگری مانند پرداخت هزینه هتل، خرید ملک، پرداخت صورت حساب رستوران و یا تهیه کارت هدیه نیز وجود دارند که می توان برای پرداخت و تهیه آن ها از بیت کوین استفاده کرد. در بازارهای بین المللی نیز جهت پرداخت ها می توان از این ارز رمزپایه استفاده کرد.
به هر حال، بیت کوین هنوز هم یک شکل جدید و کاملا پیچیده پرداخت است و بنابراین طبیعی است که مواردی که بتوان پرداخت ها را با این ارز انجام داد، محدود باشد. اما هر روز بازارها و مشاغل بیشتر و بیشتری انجام پرداخت های خود با این ارز را می پذیرند، از مشاغل و کافی شاپ های کوچک گرفته تا غول های صنایع مختلف.
علاوه بر این با توجه به دائمی بودن تغییر نرخ مبادلات بیت کوین، این ارز رمزپایه می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. علی غم این که این ارز هنوز یک ارز ناپایدار و تا حدی ناشناخته است، اما در طول ۲ سال اخیر، ارزش آن بیش از ده برابر شده و قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مطلب ۶۵۰۰ دلار است.

بیت‌کوین و مسائل حقوقی

 

۱- آیا بیت کوین غیرقانونی است؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، سوالی را از شما می‌پرسیم: «آیا استفاده از ریال قانونی است؟» حتماً جواب شما به این سوال، «بله» است. اما اگر از ریال برای خرید مواد مخدر استفاده کنید چطور؟ اگه با استفاده از ریال، تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور یا فردی را نقض کنید چطور؟

پاسخ به سوال اول که آیا بیت‌کوین قانونی است یا خیر، پاسخی مشابه خواهد داشت. اما در ارتباط با بیت کوین مسائل دیگری نیز وجود دارد که موضوع را کمی پیچیده‌تر می‌نماید. بیت کوین یک “ارز رمزپایه” است. به این معنی که هیچ کشور، شرکت یا فردی نمی‌تواند در تولید و حذف و کنترل آن مستقیماً دخالت کند. اگر استفاده از ریال ممنوع بود، ریال‌ها از بازار حذف می‌گردید، اما اگر بیت‌کوین ممنوع باشد، چگونه رمزهای کامپیوتری و بدون وجود پشتوانه فیزیکی حذف می‌شود؟

تا جایی که ما می‌دانیم، دربیشتر محاکم قضایی، از نظر قانون بیت‌کوین غیرقانونی نیست. اما بعضی ازدستگاه‌های قضایی (مانندکشورهای آرژانتین و روسیه) ارزهای خارجی را بشدت محدود و یا ممنوع کرده‌اند. بعضی دیگر از دستگاه‌های قضایی (مانند تایلند) ممکن است صدورگواهینامه برای بعضی موجودیت‌های خاص، مثلاً صرافی‌های بیت‌کوینی را محدود کرده باشند.

در ایران هنوز نمی‌توان گفت که بیت‌کوین قانونی است یا خیر. در واقع مسئولان هنوز تصمیمی درباره آن اتخاذ نکرده‌اند. مانند استفاده از VPN که هنوز معلوم نیست قانونی است یا غیرقانونی. اما در مواردی برخی مسئولین به آن اشاره‌هایی داشته‌اند.

و بعنوان آخرین رویداد در این حوزه، دهم اسفند ماه ۹۶، برای اولین بار، «کنفرانس ملی رگولاتوری بلاکچین و رمزارزها» در سالن خواجه نصیر مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران؛ با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان برگزار شد.

۲- آیا بیت‌کوین برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی قابل استفاده است؟

بیت‌کوین مانند هر پول دیگری می‌تواند برای اهداف قانونی و غیرقانونی مختلف استفاده شود. اما بیت‌کوین با نوآوری‌های زیادی که در سیستم پرداخت آورده است، توانسته است از سیستم بانکی و کارت‌های اعتباری ایمن‌تر باشد. مثلاً بیت‌کوین‌ها کاملا غیر قابل جعل هستند. کاربران بر پرداخت‌های خود کنترل کامل دارند و کلاهبرداری‌هایی که از طریق دریافت مبالغ تأیید نشده در کارت‌های اعتباری انجام می‌شود، در سیستم بیت‌کوین معنایی ندارد. همچنین تراکنش‌های بیت‌کوین برگشت ناپذیرند. به این معنا که فقط شخص دریافت‌کننده می‌تواند مبلغ را برگشت دهد، بنابراین باید مراقب باشید بیت‌کوین را فقط برای افرادی که برایتان احراز هویت شده‌اند بفرستید. بیت‌کوین اشتباه تایپی را تشخیص می‌دهد و معمولاً نمی‌توانید به آدرس اشتباه بیت ارسال کنید. بیت‌کوین با استفاده از مکانیسم‌های مفید و قوی مانند بک‌آپ، رمزنگاری و امضای چندگانه، در برابر دزدی و گم شدن بسیار ایمن شده است.

با این حال نگرانی‌هایی مبنی بر استفاده مجرمین از بیت‌کوین وجود دارد. ناشناس بودن معاملات منجر به سوء استفاده‌هایی از این سیستم شده است. مثلا مردم در سراسر جهان می‌توانند در سایت‌های قماربازی، فروش اسلحه و مواد مخدر و … با بیت‌کوین خرید کنند. هر فعالیت غیرقانونی، آنارشیستی و هرج‌و‌مرج طلبانه توسط بیت‌کوین قابل انجام است. همچنین ویژگی ناشناس بودم منجر به فرار مالیاتی برخی مردم شده است. شما می‌توانید میلیاردها دلار در کیف پول دیجیتال خود دور از دید دولت و سازمان‌های مالیاتی ذخیره کنید. به همین دلیل دولت‌ها با این معاملات اینترنتی پشت پرده بشدت مخالفند. درنهایت با وجود این مسائل قانونی و اخلاقی بیت‌کوین همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، زیرا بطور کلی پیشرفت‌های مهمی مثل اینترنت در ابتدای ظهورشان بسیار بحث‌برانگیز هستند.

                  ۴- آیا به بیت‌کوین مالیات تعلق می‌گیرد؟

بیت‌کوین ارز بدون پشتوانه‌‌ای نیست که در دستگاه‌های قضایی بعنوان پول قانونی به حساب آید. اما قوانین مالیاتی زیادی در بعضی دستگاه‌های قضایی وضع شده است که برای بیت‌کوین مشمولیت‌های مالیاتی ایجاد می‌کند .

 رویکرد حقوقی به بیت کوین:

با افزایش قیمت یک واحد پول مجازی یا «بیت کوین» در آبان ۱۳۹۲ به ۶۰۰ دلار، آمریکا نخستین کشوری بود که به این پدیده نوظهور واکنش نشان داد. سنای آمریکا در این تاریخ، چالش ها و فرصت های پول مجازی را مورد بررسی قرار داد. همچنین سنای آمریکا ۲ رژیم حقوقی را برای کنترل و نظارت بر فعالیت های بیت کوین مورد تاکید قرار داد:

نخستین رژیم حقوقی که در آمریکا برای نظارت و کنترل بیت کوین وضع شد، «قانون انتقال پول الکترونیکی » است. در تعریف سنتی، انتقال پول یک وضعیت است، وضعیتی که شخص «الف» وجه را از فرد «ب» دریافت می کند و آن وجه را یا در زمانی دیگر و یا در مکانی دیگر، به فرد ج منتقل می کند. در این بخش انتقال پول در سطح تمام کشور آمریکا از طریق «شبکه اجرا جرایم مالی » یا (فین سن)، وزارت خزانه داری اجرا می گردد که وظیفه آن نظارت بر اجرای قوانین فدرال در زمینه کسب و کارهای مربوط به خدمات مالی در آمریکا است.

فین سن در اسفند ۱۳۹۲ (مارس ۲۰۱۳) بیانیه ای را در مورد فعالیت بیت کوین منتشر کرد که در آن بیان شده بود این شبکه تفاوتی میان «انتقال واحد پول دولتی» و یا انتقال بیت کوین، که در بیانیه «پول مجازی غیر متمرکز قابل تبدیل» آورده شده، قایل نیست.

بدین ترتیب، کسب و کارهایی که به نحوی با انتقال، فروش و یا تبدیل بیت کوین سر و کار داشتند، حالا به عنوان کسب و کارهای خدماتی پولی و یا به طور دقیق تر کسب و کارهای«انتقال پول» شناخته می شوند. این نوع کسب و کارها باید در سامانه «فین سن» به ثبت برسند و نیز با قوانین و الزامات و گزارش دادن آن ها را رعایت کنند. از دید دولت آمریکا، کلیه کسب و کارهایی که در این زمینه فعالیت می کردند و هنوز به ثبت نرسیده اند و قصد ثبت نیز ندارند، شرکت های خاطی محسوب می شوند.  

 

در چارچوب این قواعد و مقررات حقوقی و سند بالادستی آن یعنی قانون تجارت ایران(۱۳۹۲) می توان قواعد حقوقی مربوط به بیت کوین را در ۳ گام مورد بررسی قرار داد.

نخستین گام تعیین مراجع ذی صلاح؛ تعریف پول دیجیتالی بایستی باتوجه به فرصت ها و تهدیدهای پیش روی کشور صورت گرفته و نهادهای قانونگذار آن مشخص گردد. از این منظر، جنبه های پولی پول مجازی و مسایلی که به واسطه کارکرد پولی، این نوع پول حادث می شوند، پرداختن به پول مجازی را در حیطه صلاحیت بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار، شورای عالی مبارزه با پولشویی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و پلیس فتا قرار می دهد.

در دومین گام، جذابیت های تجاری و فقدان پشتیبان قانونی در مورد پول بودن پول مجازی جنبه کالا بودن پول مجازی را پررنگ می سازد و از این نظر بیت کوین را در حیطه صلاحیت سازمان امور مالیاتی و شورای عالی مالیاتی قرار می دهد.

در سومین گام، جهانی بودن و قابلیت تسهیل مبادلات بین المللی و کمک به صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی کشور در حضور جهانی، کارکردی است که بیت کوین دارد، براین پایه، پول مجازی در حیطه صلاحیت ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می گیرد. همچنین توجه به حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای کنترل و نظارت بر حوزه بیت کوین نیازمند ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحنه است.

در این چارچوب به نظر می رسد که این حوزه ها بایستی در گام های مشخص قواعد و مقررات آمره خود را برای فعالیت پول مجازی یا بیت کوین در نظر گیرند.

بیت کوین و آثار حقوقی آن!

آیا در ایران بیت کوین قانونی است؟

هنوز در ایران، بیت کوین به صورت رسمی قانونی نشده است، اما استفاده از آن نیز جرم به حساب نمی آید. کلا خرید، فروش و همچنین نگهداری ارز دیجیتال توسط مردم جرم به حساب نمی آید ولی در حوزه ی پرداخت های کلان کشور و در مقیاس وسیع، فعلا مجوزی صادر نشده است.

در مورد بیت کوین و آثار حقوقی آن باید گفت: طبق ماده ی ۲ از قانون مجازات های عمومی، هیچ کاری را نمی توان جرم به حساب آورد مگر این که به واسطه ی قانون برای آن اقدامات تربیتی یا تامینی یا مجازات تعیین شده باشد. پس به علت عدم مجازات برای خرید، فروش و نگهداری آن نمی توان این افعال را جرم دانست.

البته نیروی انتظامی نیز در قبال کلاهبرداریهای ارز دیجیتال، مسئولیت و اختیاراتی دارد. قانون هم می تواند تا جایی که امکان داشته باشد، پیگیریهای لازم را در قبال کلاهبرداریهای حوزه ی ارز دیجیتال انجام بدهد. چنانچه در فضای ارز دیجیتال، هک، کلاهبرداری و یا بدعهدی انجام بگیرد، فرد می تواند شکایتی رسمی ارائه داده و دادگاه نیز مسئول رسیدگی به آن خواهد بود.

آیا خرید و فروش ارز دیجیتال جرم به حساب می آید؟

در خصوص ارز دیجیتال و آثار حقوقی آن باید گفت: طبق اطلاعیه ی بانک مرکزی ایران در دی ماه سال ۹۶، هر گونه استفاده، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در موسسات مالی، بانک ها و صرافی هایی که از بانک مرکزی مجوز دارند، رسما ممنوع اعلام گردید. البته در گذشته نیز این ممنوعیت وجود داشت ولی بخشنامه ای رسمی برای آن صادر نشده بود. در حقیقت در عمل صرافی ها و بانک هایی که تحت نظر بانک مرکزی بودند، به طور رسمی منع شدند.

بعد از صدور این حکم، معاون فناوری های بانک مرکزی در رابطه با ممنوعیت خرید، فروش بیت کوین اعلام داشت، در هیچ زمانی، هیچ سیاستی نهایی نیست و این سیاست برای یک بازه ی زمانی مشخص در نظر گرفته شده است.

رئیس بانک مرکزی ایران نیز در پاسخ به این سوال که آیا ایران در حال بررسی بیت کوین به عنوان وسیله ی محاسباتی متقابل است؟ گفت: هنوز نمی توان در رابطه با این فضا با قطعیت سخن گفت.

این در حالی است که بانک مرکزی به علت آن که کلاهبرداری و پولشویی عنوان می شد، دستور به مسدود سازی سایت های خرید، فروش بیت کوین را صادر نمود. هم اکنون هیچ گونه مجوزی برای تاسیس صرافی و یا سایت خرید، فروش بیت کوین به وسیله ی بانک مرکزی صادر نگردیده  و همه ی مراکز فعلی و سایت ها به طور غیر رسمی کار می کنند.

 

اطلاعیه ی بانک مرکزی در خصوص خرید، فروش بیت کوین

در رابطه با ارز دیجیتال و آثار حقوقی آن می توان گفت: بانک مرکزی در خصوص خرید، فروش بیت کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال دیگری اعلام داشت، در ایران، استخراج آن قانونی است، اما بایستی برای انجامش از وزارت صمت مجوز دریافت شود. بنابراین در ایران، استخراج آن بدون مجوز ممنوع اعلام شده است.

در ایران، استخراج بیت کوین، قانونی بوده و صنعت به حساب می آید. اما برای این کار بایستی مجوزهای لازمه را از وزارت صمت دریافت نمود، در غیر این حالت، اداره ی برق می تواند با قطع برق، جلوی فعالیت را بگیرد. همچنین نیروی انتظامی نیز حق انجام اقدامات قضایی و ضبط دستگاه ها را دارد.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)