بهترین وکیل

امور حسبی چیست و به چه اموری اشاره دارد؟

امور حسبی چیست و به چه اموری اشاره دارد ؟ موسسه حقوقی حقوقی آوا (موسسه حقوقی آوا ) در با تحقیق و بررسی در امور حسبی به بیان چهار مرجعی که حق دخالت در امور حسبی را دارند پرداخته است، که به شرح آن ها در ذیل می پردازد.

این چهار مرجع عبارتند از:  دادسراها، شوراهای حل اختلاف، دادگاه‌های خانواده (با این باور که با عنایت به قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ دادگاه‌های خانواده از جمله دادگاه‌های اختصاصی هستند) و دادگاه‌های عمومی حقوقی این مراجع را تشکیل می‌دهند این در حالی است که رئیس کل محاکم تهران  ( بهترین وکیل تهران ) در این زمینه بیان داشته که با ایجاد مجتمع قضایی امور حسبی پرونده‌هایی از این دست به صورت تخصصی در این مجتمع مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

 

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله حقوقی آوا به نشانی http://avalegalmag.ir/ مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین ( مشاوره حقوقی آنلاین ) بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی با ما تماس حاصل فرمایید.

تعریف حِسَبه در لغت
امور حسبی ( قانون امور حسبی (کلیات) ) چیست و به چه اموری اشاره دارد ؟ از واژه حسبه، احتساب گرفته شده است به معنای شمارش و شمردن است، حَسَب از همین ریشه است و به معنای شمردن افتخارات است. واژه احتساب یعنی پاداش خواهی و حسبه که اسم آن است به معنای پاداش و مزد به کار فته است و هم احتساب یعنی بازداشتن از انجام کار زشت و ناپسند، و نیز در معانی ای چون اجر و ثواب که خداوند به مؤمنان میدهد و نیز به معنای امر به معروف و نهی از منکر.

تعریف حِسَبه در اصطلاح حقوقی
به اموری گفته میشود که دادگاه ها باید بدون ملاحظه اینکه در آن ها اختلاف مرافعه ای وجود پیدا گرده یا نه، وارد رسیدگی شوند و تصمیم اخذ نمایند. حِسبه بر وزن ترمه از مفهوم اعتراض و تعرض به امری گرفته شده و امور حسبی اموری است که اقدام مقامات رسمی در آنها حاجت به شکوی و خصومت و تظلم ندارد، بلکه مقامات صلاحیتدار باید ارتجالاً و خود به خود متعرض و متصدی آن امور شوند.

موسسه حقوقی آوا (آوای وحدت آسا ) در حال حاضر یکی از موفق ترین موسسات حقوقی همراه با بهترین وکیل ( بهترین وکیل تهران ) و دقیق ترین مشاوره حقوقی ( مشاور حقوقی در جهت ارائه تامین خواسته ) مربوط به دادخواست شما، در بحث رضایتمندی موکلین می باشد.

تعریف حسبه در قانون
امور حسبی چیست و به چه اموری اشاره دارد ؟ در ماده ۱ قانون امور حسبی ( مقررات انحصار وراثت در قوانین مدنی و امور حسبی ) آمده است که، «امور حسبی اموری است که دادگاه ها مکلفند نسبت به آن امور اقدام نموده و تصمیمی اتخاذ نمایند بدون اینکه رسیدگی به آن ها متوقف بر وقوع اختلاف و مازعه بین اشخاص و اقامه دعوا از طرف آنها باشد.»
درست است که در امور حسبی، رفع الامرالی الحاکم، شرط نیست اما در برخی موارد در قانون امور حسبی ( امور حسبی در مبحث قیومیت ) ، بیان شده است که محجور ممیز میتواند از قیم برای خرجی ندادن شکایت کند. (ماده ۹۶ ق. امورحسبی) و یا در مورد خیانت یا عدم لیاقت وصی یا قیم یا امین منضم به ولی قهری در قانون امورحسبی، ترتیبات اعتراض و پژوهش، براساس قانون آیین دادرسی مدنی مقرر شده است مانند (ماده ۴۷ ق. امور حسبی) بنابراین در این امور هم منازعه و مرافعه (در موارد خاص و مصرحه) صورت میگیرد.

امور ثبتی چیست و چه مواردی جزو امور ثبتی محسوب می شود؟
امور حسبی چیست و به چه اموری اشاره دارد؟

قانون حاکم بر امور حسبی:
رسیدگی به امور حسبی تابع مقررات قانون است مگر خلاف آن تصریح شده باشد.

– مرجع صالح به امورحسبی ( مشاوره موسسه حقوقی در اعمال حسبی ) :
رسیدگی به امور حسبی در دادگاه های حقوقی به عمل می آید.

– دامنه اختیارات قاضی در امور حسبی:
امور حسبی چیست و به چه اموری اشاره دارد ؟  در پرونده های حسبی قاضی برای مصالح اجتماعی، آزاد است که هرگونه تحقیق و تفحص را بدون درخواست اصحاب دعوا  ( جلسه دادرسی اصحاب دعوا با مشارکت موسسه حقوقی ) به عمل آورد، و در تمام مواقع رسیدگی می تواند دلایل را که مورد استناد واقع می شود مورد قبول واقع گردد.

قانون امور حسبی به اموری نظیر: قیمومت ( صلاحیت دادگاه قیمومت )، ترکه میت، غائب مفقودالاثر و مواردی مرتبط با آن می‌پردازد. دادستان در قبال این امور نیز دارای وظایفی می باشد.

مطابق بند ‎‎‎۳ ماده ‎‎۸۴ قانون آیین دادرسی مدنی: چنانچه‎‎‎ خواهان به جهتی از جهات قانونی از قبیل صغر، عدم رشد، جنون ( جنون اقسام آن ) یا ممنوعیت از تصرف در اموال در نتیجه حکم ورشکستگی، اهلیت قانونی برای اقامه‎ دعوی نداشته باشد، ایراد عدم اهلیت مورد قبول واقع می‎شود و دادگاه قرار رد دعوی را صادر خواهد کرد.  

البته نماینده‎ قانونی او می‎تواند همان دعوی را مطرح کند و خود شخص نیز بعد از این که دارای اهلیت شد، مجدد می‎تواند همان دعوی را اقامه کند، همچنین مطابق ماده ‎‎۸۶ قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه خوانده اهلیت نداشته باشد، می‎تواند از پاسخ‎ دادن به دعوی خودداری کند.

 به موجب ماده ۵۶ قانون امور حسبی : دادگاه نیز باید دادستان را مطلع سازد تا برای محجور قیم ( قیمومیت و حضانت با کیست و قیم چه شرایطی برای قیمومیت دارد؟ ) تعیین کند. 

 

مطالب بیشتر  تجدیدنظر چیست؟

چنانچه هرگونه سوال و راهنمایی در دعاوی خود دارید، می توانید به سایت موسسه حقوقی آوا به نشانی avalegal.ir مراجعه ،و  جهت کمک و حل دعاوی خود، از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری ( مشاوره حقوقی حضوری ) می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و در صورت نیاز و تمایل می توانید جهت اخذ بهترین وکیل ( بهترین وکیل ) در رسیدگی به پرونده خود در موسسه حقوقی آوا اتخاذ نمایید.

 

در صورت مشاوره حقوقی حضوری با شماره تلفن های درج شده در سایت با گرفتن وقت قبلی،تماس حاصل نمایید.

 

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری ( https://www.justice.ir/home ) با چهار شعبه مستقر در تهران ( موسسه حقوقی شمال تهران ) ، آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

 

وکلای موسسه حقوقی آوا همه روزه به جز روز های تعطیل از ساعت ۹ الی ۱۹ پاسخگوی تمامی سوالات حقوقی شما می باشد.

 

موسسه ما آوای شماست…

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *