بررسی موارد جایگزین حبس در موسسه حقوقی آوا

بررسی موارد جایگزین حبس در موسسه حقوقی آوا :

 

موسسه حقوقی آوا  در این مقاله مواردی را که از آن ها به جای رفتن به حبس مرتکب مورد اجرا واقع می شود را مورد تحلیل قرار  داده.

با موسسه حقوقی ما در این مقاله همراه باشید تا ازاین موارد مطلع شوید.

 

قانون‌گذار در سال ۹۲ به‌ منظور کاهش حبس افرادی که زندان می‌روند، نهاد جدیدی به نام مجازات جایگزین حبس در قانون مجازات اسلامی  پیش‌بینی و مقرّر کرده است که در صورت وجود شرایط خاص، مجازات‌ حبس می‌تواند به مجازات‌ دیگری مبدل شود.

 

مجازات جایگزین حبس طبق ماده ۶۴ ق. م. ا. عبارتند از: دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان ، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی.

 

تبدیل مجازات حبس به مجازات‌های جایگزین در بعضی از موارد الزامی و در بعضی دیگر اختیاری است و که اتخاذ نوع آن بسته به نظر قاضی می باشد.

 

شرایط اعمال نهاد جایگزین حبس چیست؟

به ‌موجب ماده‌ی ۶۴ قانون مجازات اسلامی تعیین مجازات جایگزین حبس منوط به گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف مجازات می باشد. لکن هیأت عمومی دیوان‌عالی کشور با صدور رأی وحدت رویه شماره ۷۴۶ مورخ ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۴ این ماده را بدین نحو تفسیر کرد که در موارد الزامی تبدیل مجازات جایگزین حبس، گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف مجازات ضرورت ندارد و مجازات حبس الزاماً باید به مجازات جایگزین تبدیل گردد.

 

در صورت هرگونه سوال و راهنمایی دعاوی خود می توانید به سایت مجله حقوقی آوا به نشانی http://avalegalmag.ir/ مراجعه نمایید و از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی  با ما تماس حاصل فرمایید.

 

کدام‌ یک از اقسام حبس، قابلیت تبدیل‌ شدن به مجازات جایگزین را دارند؟

 

مطالب بیشتر  توقیف حق کسب یا پیشه یا تجارت و نحوه مزایده آن در اجرای احکام مدنی

نظر به این ‌که جرم عمدی باشد یا غیرعمدی، نحوه تبدیل آن به مجازات جایگزین بر اساس میزان حبس اصلی متفاوت خواهد بود، که به شرح ذیل عبارتنداز:

 

الف) جرایم عمدی

در جرایم عمدی که مجازات اصلی آن‌ها تا سه ماه حبس است، تبدیل حبس به مجازات جایگزین اجباری می باشد.

در جرایم عمدی که مجازات اصلی آن‌ها ۹۱ روز تا شش ماه حبس است، تبدیل حبس به مجازات جایگزین در صورت نبودن موانع مندرج در قانون، اجباری می باشد.

در جرایم عمدی که مجازات اصلی آن‌ها شش‌ ماه تا یک‌سال حبس است، حبس جایگزین در صورت نبود موانع مندرج در قانون، اختیاری است.

(منظور از موانع تعیین مجازات جایگزین حبس در بند‌های ۲ و ۳

داشتن بیشتر از یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس تا شش ماه یا

 جزای نقدی بیش از ده میلیون ریال یا شلاق تعزیری یا

یک فقره سابقه محکومیت قطعی به حبس بیش از شش ماه یا حد یا قصاص یا پرداخت بیش از یک پنجم دیه به‌لحاظ ارتکاب جرم عمدی و

سپری نشدن پنج سال از اجرای این مجازات‌هاست.)

 

در جرایم عمدی که مجازات اصلی آن‌ها بیش از یک سال حبس است، در صورتی که دادگاه حبس را به کمتر از یک سال تخفیف دهد، تبدیل حبس به مجازات جایگزین ممنوع است، و در غیر این صورت اختیاری است.

در صورت تعدد جرایم عمدی با مجازات بیش از شش ماه حبس، تبدیل حبس به مجازات جایگزین ممنوع است.

 

ب) در جرایم غیرعمدی

در جرایم غیرعمدی که مجازات اصلی آن‌ها کمتر از دو سال حبس است، حبس جایگزین الزامی است.

در جرایم غیرعمدی که مجازات اصلی آن‌ها بیش از دو سال حبس است، تبدیل حبس به مجازات جایگزین اختیاری می باشد.

 

مطالب بیشتر  بررسی انواع ایرادات خوانده توسط موسسه حقوقی

موسسه حقوقی آوا (آوای وحدت آسا ) در حال حاضر یکی از موفق ترین موسسات حقوقی همراه با بهترین وکیل  و دقیق ترین مشاوره حقوقی مربوط به دادخواست شما، در بحث رضایتمندی موکلین می باشد.

در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و در صورت نیاز و تمایل می توانید جهت اخذ بهترین وکیل در رسیدگی به پرونده خود در موسسه حقوقی ما اتخاذ نمایید.

 

در صورت مشاوره حقوقی حضوری با شماره تلفن های درج شده در سایت با گرفتن وقت قبلی،تماس حاصل نمایید.

 

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری با چهار شعبه مستقر در تهران، آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

 

مشاوره حقوقی در قالب این مقاله چند نکته را درخصوص موارد جایگزین حبس بیان می دارد:

 

الف ) در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، قاضی نمی‌تواند حکم به جایگزین حبس صادر کند.

 

ب) قاضی در صورت صدور حکم به مجازات جایگزین حبس، میزان حبس اولیه را هم در حکم ذکر می‌کند تا اگر اجرای مجازات جایگزین امکان‌پذیر نشود یا محکوم‌علیه از دستور‌های دادگاه تبعیت نکند، مجازات اصلی (حبس) اجرا گردد.

 

موارد مجازات جایگزین حبس به تفصیل عبارتند از :

۱-امور آموزشی شامل سوادآموزی، آموزش‌های علمی، فرهنگی، دینی، هنری، ورزشی، فنی و حرفه‌ای و آموزش سبک زندگی و مهارت‌های اساسی آن.

۲-امور بهداشتی و درمانی شامل اقدامات تشخیصی درمانی، توانبخشی، مامایی، بهیاری و پرستاری، نگهداری سالمندان، معلولان و کودکان، مشاوره و روان درمانی، بهداشت محیط و درمان اعتیاد.

۳-امور فنی و حرفه‌ای شامل خدمت در کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، صنایع وابسته به نهادهای پذیرنده و بخش‌های فنی آنها.

۴-امور خدماتی شامل نگهبانی و سرایداری نهادهای پذیرنده، نظافت اماکن عمومی، حفاظت و نگهداری از فضاهای سبز و بوستان‌های شهری و باغبانی در این اماکن، تعمیر و تنظیف وسایل نقلیه عمومی و دولتی و اماکن ورزشی و پارکبانی.

۵-امور کارگری شامل کارگری در بخش‌های ساختمانی، راهسازی، معادن، شیلات، مراتع، سدسازی و دیگر طرح‌های عمرانی متعلق به نهادهای پذیرنده.

۶-امور کشاورزی، دامداری، جنگلداری و مرتع‌داری شامل درختکاری، باغبانی، برداشت محصول، مرغداری، پرورش آبزیان و انجام کار در نهادهای پذیرنده و مؤسسات کشت و صنعت وابسته به آنها.

 

مطالب بیشتر  جریان دادخواست تا جلسه دادرسی

چنانچه هرگونه سوال و راهنمایی در دعاوی خود دارید، می توانید به سایت موسسه حقوقی آوا به نشانی avalegal.ir مراجعه ،و  جهت کمک و حل دعاوی خود، از مشاوره حقوقی آنلاین بهره مند شوید، در صورت مشاوره حقوقی حضوری می توانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید و در صورت نیاز و تمایل می توانید جهت اخذ بهترین وکیل در رسیدگی به پرونده خود در موسسه حقوقی آوا اتخاذ نمایید.

 

در صورت مشاوره حقوقی حضوری با شماره تلفن های درج شده در سایت با گرفتن وقت قبلی،تماس حاصل نمایید.

 

موسسه حقوقی آوا با بیش از یکصد وکیل پایه یک دادگستری با چهار شعبه مستقر در تهران ، آماده دادرسی به دعوای مربوطه با وکالت تضمینی،خواهد بود.

 

وکلای موسسه حقوقی ما همه روزه به جز روز های تعطیل از ساعت ۹ الی ۱۹ پاسخگوی تمامی سوالات حقوقی  شما می باشد.

 

موسسه ما آوای شماست…

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۰ (۰ رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *