نفقه

 به موجب ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی:

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

موارد ذکر شده در این ماده جهت مثال بوده و اصول کلی این قاعده، شامل تمامی نیازهایی که برای زوجه متعارف و متناسب با شأن او می باشند، در برمی گیرد.

زوجین با تراضی و توافق یکدیگر در ضمن عقد نکاح می توانند در خصوص چگونگی نفقه با یکدیگر توافق کنند.

 

دو نکته:

۱-درمطالبه نفقه، تمکن مالی زوج شرط نیست. یعنی این چنین نیست مردی که از توان مالی برخوردار است فقط می تواند نفقه پرداخت نماید و مردی که از تمکن مالی خوبی برخوردار نیست، نباید نفقه همسر خود را بدهد!!!

در این مورد حتی اگر زن تمکن مالی داشته باشد و شاغل هم باشد، باز هم زوج باید تمامی حق و حقوقی که بر عهده اوست، پرداخت نماید.

۲-اما در مورد هزینه تحصیل زن که مشمول نفقه او می شود یا خیر بنابر نظریه حاصله از سوی فقها از شمول نفقه واجب مرد خارج می باشد.

نفقه

میزان نفقه زوجه

در قانون میزان خاصی جهت تعیین نفقه تعیین نشده است ومیزان آن باتوجه به موارد ذکر شده در ماده ۱۱۰۷ متغیر خواهد بود.

چنانچه برای دریافت نفقه به دادگاه مراجعه نمایید، محاکم حقوقی خانواده از طریق کارشناسان مخصوص به این موضوع وارد عمل خواهند شد.

به اینصورت که کارشناسان مربوطه با زوجین تماس می گیرند تا به اطلاعات لازمه دست پیدا کنند سپس میزان حق و حقوق زوجه را تنظیم و تعیین می کنند.

پس از اینکه نظر کارشناس ابلاغ شد، شخص معترض بمدت ۷ روز می تواند نسبت به آن با ذکر دلایل کافی و مناسب شکایت خود را اعلام نماید و دادگاه جهت بررسی مجدد میزان حق و حقوق زوجه، از هیأت سه نفر کارشناسان مربوط به نفقه استفاده می نماید.

شما می توانید جهت چگونگی وسرعت بخشیدن مراحل اعتراض خود از وکلای مجرب دعاوی خانواده و کارشناسان ارشد این امور،  موسسه حقوقی آوا، مشورت نمایید تا با آگاهی هر چه بیشتر خواسته خود را محقق نمایید.

نفقه

 طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی

اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود.

 

نکته) درخواست تهیه مسکن به صورت جدا و مستقل از طرف زن، توسط دادگاه های خانواده پذیرفته نخواهد شد و زن صرفأ می تواند درخواست مطالبه نفقه بدهد.

 

نکته) پرداخت هزینه درمان زوجه از مصادیق نفقه می باشد، آن هم در خصوص درمان های متعارف!

و چنانچه زوجه دچار بیماری سخت و صعب العلاج شده باشد بطوری که دارای هزینه های سنگین و طاقت فرسایی است، وجوبی برای پرداخت آن از سوی زوج نیست.

در چنین شرایطی قاضی ضمن رسیدگی به آن پرونده، مطابق با قانون، شرع، اوضاع و احوال زوجین و توان مالی آن ها تصمیم مقتضی را اتخاذ می نماید. 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۵ (۱ رای)