سرقت

۱- سلام من ۲۱ سالمه در سن ۱۹ سالگی دست به سرقت چند باتری از خودرو کردم بعد از دستگیری یک شب بازداشت شدم بعد انگشت نگاری کردن وقتی رفتیم دادگاه برام جریمه نقدی و زندان برید که زندان رو بخشیدن تمام شاکی هام هم رضایت دادن میخواستم بدونم این سوءپیشینه بخشیده میشه؟؟ یا کاری هست بکنیم که پاک بشه ؟؟؟ مرسی

اگر مجازات حبس شما بیش از دو سال بوده باشد این امر بسته به مورد دو یا سه سال برای شما محرومیت از حقوق اجتماعی در بر دارد در این صورت بعد دو یا سه سال از آن رفع اثر خواهد شد.

 

۲آیا اداره آگاهی بدون داشتن شاکی آن هم سرقت ،میتواند شخصی رابدونه سابقه سرقت آن هم دردونوبت،مورد ضرب شصت قرار دهد؟

با سلام اداره آگاهی به هیچ عنوان حق ضرب وشتم متهمان را ندارد ودر موضوع مطرح شده ،بدون دلیل حتی نمی تواند شما را احضار کند چه برسد به ضرب .

 

۳-سلام رشته تحصیلی من مهندسی نرم افزاره و قراره با چند نفر از دوستان یک تیم برنامه نویسی تشکیل بدیم. قراره بین اعضا و سرپرست یک قراردادی نوشته بشه و یک میلیون سفته جهت ضمانت امضا بشه و در ازای یک میلیون سفته یک فیش سرپرست به اعضا بده که این سفته ها فقط جهت ضمانته و ارزش قانونی نداره. آیا واقعا این فیشی که سرپرست قراره در اعضای یک میلیون سفته بده ارزش قانونی داره یا نه و در صورت دادن اون فیش آیا میشه از اون سفته ها سو استفاده کرد یا نه؟

رای جلوگیری از سو استفاده شما در زمان تنظیم قرارداد شماره و مبلغ سفته و میزان تعهد هر یک از اعضا را در توافق نامه ذکر کنید و متذکر شوید این سفته ها بابت این قرارداد و انجام تعهدات مندرج در آن اعضا صادر کرده و نزد حسابداری به صورت امانت نگهداری می شود و حق استفاده و بهره برداری دیگری ندارند و پس از ختم قرارداد یا خاتمه همکاری سفته عودت می شود و یا در صورت تخلف خسارت وارده از طریق سفته وصول می گردد. به این ترتیب دیگر هیچ مشکلی پیش نخواهد امد.

۴-با سلام و خسته نباشید. در برج ۴ از خانه ما دزدی شده و بعد از حدود ۱.۵ ماه دزد را گرفتند الان حدود ۲.۵ ماه است که دزد را گرفتند و به ۳۶ دزدی در شهر اعتراف کرده ولی بعد از ۲ ماه و نیم هنوز هیچ دادگاهی تشکیل نشده و تکلیف ما مشخص نیست. به نظرتون این زمان طبیعیه و باید چه کار کنیم؟

باسلام
بله طبیعیه ، در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسراست چون سرقتهاش زیاده و زمان میبره .

۵-پسرم درحالی موتور یه آشنایی رو بر میداره میبره. که توحال خودش نبوده. بعد چند ساعت میاره میده به صاحب موتور. اونم زنگ میزنه گشت میاد پسرم رو میبره .وبعدش دادگاه. و بلافاصله زندان. صاحب موتور رضایت داده. اما میگین تا روز دادگاه باید صبر کنیم. رای دادگاه چی میتونه باشه. سابقه هم نداره

با سلام
چنانچه همچنان بازداشت هستند این بازداشت غیرقانونی است و باید تبدیل به قرار خفیف تر شود , در خصوص ماهیت دفاع خاص خود را دارد.

۶سلام چند روز پیش تو مسیر که میرفتم ماشین جوش آورد و مجبور شدم ماشین کنار خیابان پارک کنم و آب بیارم وقتی برگشتم متوجه سرقت از خودرو شدم پلیس میگه سرقت تایید نمیکنه

سلام اگر شهودی داشته باشید مبنی بر سرقت شکایت سرقت مطرح نمایید.

۷-سلام برادر من کارگریه مغازه بوده و تو مدت یه سال حدود ۴میلیون پول دزدیده از اونجا. حالا صاحب مغازه فهمیده و ادعا داره داره که داداشم ۵۰میلیون پول برداشته. داداشمم وقتی فهمیدن از ترس کارتشو داده و اونا ۱۳میلیون پول ازش برداشتن ولی حالا بازم میگن ۵۰میلیون برداشتی. تو دوربینم فقط چند بار افتاده. حالا اگه شکایت کنن حکمش چیه؟

جرم انجام شده و برای تعیین زندان مبلغ مهم نیست اما برای عودت مبلغ باید مقدار ان اثبات شود و با توجه به عودت مبلغ میتوان از برادرتان دفاع کرد …بهتر است وکیل بگیرید.

۸-لطفا جواب بدین
مدتی بود طلا و برخی چیزهای مهم من گم می شد تا اینکه یکی از طلاها را در منزل یکی از بستگان پیدا کردم حالا چند سوال دارم
۱_ شاهدی به غیر از خودم و خانواده ام ندارم۲- این شخص دزدی را انکار میکند و میگوید کار خودتان است
۳ طلب دیگری از این شخص داشته ام که حاضر به پس دادن آن نیس و من هم رسید ندارم
لطفا راهنماییم کنید
این شخص تهدید کرده که اعاده حیثیت میکنه

با سلام
همان زمان که در خانه ایشان مشاهده کردید باید با ۱۱۰ تماس میگرفتید تا صورتجلسه شود , بدون دلیل نمیتوانید ادعای خود را اثبات کنید.

۹-سلام وقت بخیر
چند روز پیش از حساب بانکیم ۶ میلیون تومن بصورت ۲ تا ۳ میلیون تومن بصورت اینترنتی سرقت شده است و من اول رفتم بانک پیرینت حساب گرفتم و بعد دادسرا و فتا شکایت کردم. میخوام بدونم ایا پول من بهم برمیگرده؟؟ و این پول دست من امانت بود متاسفانه.

باید پیگیری شکایت را بکنید. اگر ثابت شد و سارق دستگیر شد مجازات او علاوه بر حبس رد مال مسروقه نیز هست.

۱۰-اگر یک پسر ۱۴ساله را تنها ببرن در اداره پلیس و اونجا او را بترسانن و چندتا سیلی به او بزنن و بگن که تو این دزدی را گردن بگیر و اسم این دو نفرو بگو تا ولت کنیم که بری
و این بچه از ترس همه این حرفارو بزنه
و بعدش مستقیم بچه رو ببرن دادگاه
و اون موقع تازه به خانوادش خبر بدن که بچتونو بردیم دادگاه
و بچه پیش قاضی هم به دروغ اقرار کنه که آره من این کارو کردم
و بعد اینکه بچه از دادگاه میاد بیرون تازه واقعیتو به خانوداش بگه که من هیچ کاری نکردم
و حالا ما هیچ جوره نمیتونیم حرف این بچه رو ثابت کنیم
هیچ مدرکی هم نداریم که بگیم اونا به بچه یاد دادن و اونو ترسوندن که اینارو بگه
پیش هر وکیلی هم میریم میگه نمیتونیم بی گناهیشو ثابت کنیم چون پیش قاضی اقرار کرده
حالا ما منتظر دادگاه هستیم که حکمو صادر کنه
واقعا هیچ کاری نمیشه کرد؟؟؟؟

۱/ حتما وکیل تعیینی بگیرید
۲/حتما از ماموران که ضرب و جرح و شتم کرده اند شکایت کنید
۳/چهار شرط لازم برای اقرار عبارتند عاقل بودن /بالغ بودن /قاصد بودن/ و مختار بودن
و بنابه گفته شده فرزند شما فاقد سه رکن اساسی از چهار رکن قانونی اقرار میباشند لذا
اظهارات فرزند شما اقرار محسوب نمیشود بازم تاکید میکنم وکیل بگیرید.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

فسخ نکاح

۱-من بهار سال ۱۳۹۶ با پسری عقد کردم. در عقدنامه ذکر شده دوشیزه. چندروز بعد عقد رابطه داشتیم. من بکارتم رو از دست دادم و بارها رابطه داشتیم. ولی گواهی سلامت نخواست ازم اما در حال حاضر به مشکل خوردیم بعد دوسال و نیم.حالا شوهرم دادخواست فسخ نکاح داده به دلیل تدلیس در نکاح و باکره نبودن هنگام عقد آیا میتونه بعد دوسال و نیم فسخ نکاح انجام بده؟

سلام دعوای فسخ نکاح بر خلاف اصل صحت نکاح بوده و صدور چنین احکامی منوط به اثبات دو شیزه نبودن است و فوریت دارد، بنابراین به احتمال زیاد حکم به نفع شما صادر می گردد. علی هذا بهتر است وکیل بگیرید.

 

۲-با سلام در صورت داشتن نقص عضو که مشخص نباشد (مثلا کوری یک چشم که لنز روی آن قرار دارد)، آیا باید قبل از ازدواج گفته شود؟ و در صورتی که گفته نشود آیا منجر به فسخ نکاح میشود؟ با تشکر

سلام. در قانون فقط نابینایی از دو چشم عنوان شده است ولی بهتر است قبل از ازدواج با شخصی که می‌خواهید ازدواج کنید در میان بگذارید.

 

۳-من قبلا از آقایی تجاوز به عنف شکایت کردم قاضی منو فرستاد پزشکی قانونی پرده بکارتم سالم بود و اون اقا به رابطه نامشروع یک ملییون جریمه شد الان ۶ سال ازدواج کردم و همسرم متوجه شده رفته فسخ نکاح تدلیس داده آیا نکاح فسخ میشه؟ مهریه و نفقه چی میشه؟

سلام، نکاح فسخ نخواهد شد، مهریه و نفقه به شما تعلق خواهد گرفت.

 

۴-سلام، در فسخ نکاح مهریه به دوشیزه تعلق نمیگیرد؟

اگر فسخ ناشی از عمل زوجه باشد و نه فعل زوج و مقاربتی هم صورت نگرفته باشد برابر ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی خیر تعلق نمی گیرد.

 

۵-با سلام همسر من در خواست فسخ نکاح به دلیل بیماری که من اصلا نمیدونستم که صرع دارم چهار ماه پیش یه بار تشنج کردم و رفتیم دکتر بعد از کلی ازمایشو نوار مغز گفت نرماله یه صرع خفیف داری حالا رفته شکایت کرده که از خردسالی داشته و به من نگفته در صورتی که اصلا اینطور نیست خواستم بدونم پزشک قانونی متوجه میشه که بیماری از چه زمانی شروع شده ؟ خدارو شکر من سالمه سالمم و نه تشنجی هیچی فقط اون یک بار میتونه دلیل بر فسخ باشه من همسرمو خیلی دوست دارم ممنون از شما

با سلام صرع هیچ دلیلی بر فسخ نکاح نبوده و از موارد تدلیس به حساب نخواهد آمد.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

استرداد جهیزیه

۱-بنده ۱۰ سال است که از شوهرم جدا زندگی میکنم و بعد از چهارسال جهیزیه خود را توسط حکم دادگاه از خانه شوهرم آوردم و در عقد نامه ذکر شده ۸ میلیون جهیزیه توسط داماد برای زوجه خریداری شود. حال بعداز ۱۰ سال توانستم حکم طلاقم را از شوهرم بگیرم حال شوهرم میخواهد جهیزیه را از من استرداد نماید آیا می تواند چنیین کاری انجام دهد ؟

بستگی به توافقات و حکم دادگاه دارد.

 

۲-با سلام زوجه مهریه میزاره اجرا. زوج اعسار میده مهریه تقسیط میشه بعد زوج ناچارن درخواست طلاق میده که زوجه به لج تقسیط شدن مهریه درخواست استرداد جهیزیه طبق لیست میده که اصلا از قبل جهیزیه ای در کار نبوده و مدعی میشه. دادگاه هم که سیاهه یا فاکتوری که نشون بده زوج از زوجه جهیزیه تحویل گرفته نداره به شهادت و قسم پدر و خواهر زوجه اکتفا میکنه و حکم استرداد طبق لیست رو میده و زوج اعتراض میکنه که متاسفانه در شعبه تجدید نظر هم صحیح و قانونی پذیرفته میشه. چکار باید کرد با تشکر از نظر شما

باسلام در صورتیکه تجدیدنظر هم تایید کرده و قطعی شده باشه کاری نمیتوانید انجام دهید.

 

۳-مادرم سال ۷۶عقد کرده و مهریش یک میلیون تومانه الان مبلغ مهریه و نفقه به روزش چند میشه؟؟ اگه طلاق بگیره تکلیف جهازش چی میشه

در صورت اجرای طلاق میتواند جهزیه را استرداد کند.

 

۴-با سلام. اگر زوجه لیست سیاهه و فاکتور نداشته باشه و برای استرداد جهیزیه لیست لوازم خریداری شده رو بنویسه و به امضای چند تا از فامیلای خودش دربیاره و بعد با دستخط خودش فاکتورهایی رو برای اجناس تنظیم کنه و سپس از فروشگاههایی که در حدود چهارسال پیش لوازم از اونا خریده شده مهر و امضای فاکتورها رو بگیره و دو نفر از اقوام خودش رو شاهد بیاره که ایشون لوازم جهیزیه خریدن ایا میتونه حکم استرداد جهیزیه رو بگیره؟ توضیح اینکه در اول زندگیمان بنده( زوج) بنا به دلایلی خودم مجبور شدم اکثر لوازم منزلم را خریداری کنم اما از انجا که فروشگاههایی که به همراه خانواده ی همسرم لوازم را از انجاها خریداری کردیم همه آشناهای پدرخانومم بودند فقط اونو میشناسن و حتی برای خرید لوازم علاوه بر خریدهای نقدی بنده چند قطعه چک هم پدرخانومم دادن که اونهارو هم بنده پاس کردم. اما چون فروشگاهها از اشنایان انها بودن به راحتی پای فاکتورهایی رو که همسرم با دستخط خودش نوشته مهر و امضا نموده اند و اون چکهارو بهونه کردن و گفتن که حاضرن بیان تو دادگاه قسم بخورن که من رو نمیشناسن و تمامی لوازم رو به پدر خانومم فروختن. حالا با این اوصاف چه کاری از دست من برمیاد تا جلوی این بی عدالتی محض رو بگیرم؟ ممنونم از وقتی که برای پاسخگویی میزارین

سلام اگر فاکتور جدیدا صادر شده ادعای جعل مطرح نمایید و با استناد شهادت شهود ادعای خود را ثابت کنید

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

کارگر و کارفرما

۱-مزد سنوات کارگرانی که سال‌ها نزدی یک کارفرما کار کرده‌اند، چطور محاسبه می‌شود؟

در مورد کارگرانی که سوابق کار متناوب نزد کارفرما داشته باشند، اگر بین کارگر و کارفرما اختلافی برای محاسبه سنوات ایجاد شود، مثلا کارگر مدعی تناوب کار باشد اما کارفرما ادعا کند که در در کار وقفه ایجاد شده است، مرجع حل این اختلاف ، قانون کار و کارشناسی و بررسی و تحقیق است تا ادعای دو طرف ثابت شود. در این باره اگر مراجع حل اختلاف تشخیص دهند که ایجاد وقفه در کار اتفاقی معمولی در کارگاه بوده است و کارگر هم سنوات سوابق کار قبلی خود را دریافت نکرده است،بنابر قوانین اخراج کارگر در قانون کار مجموع سوابق کار کارگر در کارگاه به عنوان سابقه کار کلی محاسبه و منظور می‌شود.

۲-کارگری از سوی کارفرما به دلیل واهی اخراج شده است، آیا کارگر می‌تواند از وی خسارت بگیرد؟

بله، به هر حال تامین شغلی برای کارگران به معنی حمایت از وسیله امرار معاش یک خانواده است. بنابراین درصورتی‌که کارگری به‌ناحق از کار خود اخراج شود، نخستین کار برای جبران خسارت او، دستور به بازگشت به محل کار است.

 

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

اقامت

۱-سلام.میخواستم بدونم من ۱_ اگه با یه فرد خارجی ازدواج کنم یا ۲_اقامت یه کشور دیگر رو بگیرم .اقامت ایران رو از دست میدم.؟؟؟؟

اگر فردی با یه فرد خارجی ازدواج کنه:اگر یه مرد ایرانی با یه زن خارجی ازدواج کنه مرد تابعیت خودشو از دست نمی ده ولی زن تابعیت ایرانی می گیره چون زن تابع مرد هست نه مرد تابع زن .(مدنی ۵ توضیح بیشتر داره)
گفتید اگه اقامت یک کشور دیگر رو بگیرم:اقامت یعنی ماندن در یک کشور به طور موقت .پس تایعیتتون رو از دست نمی دین بعد از انقضاء اقامت بر می گردین ولی تابعیت یک کشور را بگیرین تابعیت ایرانی تو از دست می دین وتابع آن کشور میشوید..موفق باشید

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

مطالبه سفته

سفته به علت خطرات نقل و انتقال پول و توسعه تجارت بین‌الملل بین بازرگانان رواج یافت. امروزه از سفته به عنوان یک وسیله اعتباری در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت در واحدهای تولیدی، صنعتی، تجارتی و خدماتی استفاده می‌شود.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

تعدیل اقساط

در صورتی که پس از ارائه دادخواست اعسار زوج توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند دادخواستی تنظیم نماید.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

کودک آزاری

کودک آزاری عبارت است از هر گونه بدرفتاری فیزیکی و یا عاطفی، سواستفاده جنسی، غفلت یا رفتار همراه با بی‌توجهی یا استثمار تجاری یا سایر انواع استثمار، که منجر به آسیب واقعی یا احتمالی به سلامت، بقا، رشد یا کرامت کودک در زمینهٔ روابط یا مسئولیت، اعتماد یا قدرت شود.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

توهین به مقدسات

اهانت به مقدسات اسلام یکی از عناوین مجرمانه است که در ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی به عنوان یک جرم عمومی پیش بینی شده است و می توان آن را جزء جرایم دینی و مذهبی دانست.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

تنبیه کودک

مطابق ماده ۴۹ قانون مجازات اسلامی، اطفال نابالغ از مسوولیت کیفری مبرا هستند یعنی مورد تنبیه و مجازات قرار نمی‌گیرند و طبق تبصره ۲ همین ماده هرگاه برای تربیت اطفال بزهکار تنبیه بدنی آنان ضرورت پیدا کند تنبیه بایستی به میزان و مصلحت باشد. طبق نظر برخی از صاحب‌نظران حقوقی این ماده قانونی اعمال خشونت بر کودک را مجاز دانسته است. با توجه به آن‌که دین مبین اسلام همواره بر رفتار محبت‌آمیز با کودکان تاکید دارد و فرزندان را امانت‌هایی نزد والدین توصیف کرده است.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

طلاق

۱-اگر مردی همسرش را طلاق رجعی دهد، می تواند در ایام عده با همان زن صیغه ازدواج موقت بخواند آیا از لحاظ قانونی این ازدواج صحیح است؟

به استناد ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی راجع به طلاق زن در مدت عده طلاق رجعی زن هنوز همسر مرد هست. لیکن مرد برای ازدواج موقت بایستی به دادگاه مراجعه کرد و از دادگاه اجازه گیرد.

 

۲-اگر زن در حال دریافت اقساط مهریه باشد مرد میتواند او را طلاق دهد؟
بله حتما لازم نیست که مهریه به طور کامل پرداخت شود تا مرد زن را طلاق دهد بلکه اگر تکلیف پرداخت حقوق زن نیز مشخص شود مرد میتواند زن را طلاق بدهد.

 

۳-آیا قاضی میتواند با طلاق از طرف مرد مخالفت کند؟
در صورتیکه تکلیف حقوق زن اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی مشخص شده باشد خیر.

 

۴-آیا طلاق از طرف مرد نیاز به اثبات شروط ضمن عقد است؟
خیر با توجه به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی ضمن پرداخت حقوق زن میتواند او را طلاق دهد و نیازی به رضایت زن و یا یکی از شروط ضمن عقد نمیباشد.

 

۵-آیا طلاق از طرف مرد نیاز به جلسه داوری میباشد؟
بله در طلاق از طرف مرد، زن و مرد به داوری ارجاع شده و سپس صورت جلسه توسط داور تنظیم میشود.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

حقوقی

۱-دختر خانمی ۱۶ ساله با داشتن حکم رشد صادره از دادگاه محل شعبه مراجعه و تقاضای دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج می نماید . پرسش شعبه آن است که آیا می تواند با توجه به حکم رشد صادره از دادگاه اقدام به اعطای تسهیلات به نامبرده نماید ؟

چنانچه حکم رشد صادره بصورت مطلق باشد ، اعتبار آن هم جهت انجام امر ازدواج میباشد هم جهت انجام امور مالی.

 

۲-همسر یکی از جانبازان جنگ تحمیلی به شعبه مراجعه می نماید و تقاضامی نماید به علت بیماری شوهر خویش و ناتوانی وی جهت مراجعه به شعبه ، حقوق ایشان را که به حساب وی واریز می‌شود ، در اختیار او قرار دهند تکلیف شعبه چیست ؟

شعبه نمی تواند خواسته او را اجابت نماید لیکن نامبرده راهنمایی گردد وکالتنامه ای در یکی از دفاتر اسناد رسمی بین او و شوهرش تنظیم و در متن آن اختیار برداشت از حساب به هر مبلغ و میزان و برای دفعات مکرر پیش بینی گرددو در صورت حجر نامبرده ، می بایست از طرف دادگاه برای وی قیم منصوب گردد .

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

ارث

۱-آیا به اطلاع شعبه از فوت مشتری باید حساب پس انداز وی بسته شود و درصورتی که پس از فوت وی حساب باز و جایزه ای به آن تعلق گیرد تکلیف چیست؟

خیر، حساب مذکور بسته نمی‌شود، ولی روی کلیه سوابق نزد شعبه فوت صاحب حساب درج می‌گردد و از پرداخت سهم‌الارث به ورثه قبل از ارائه برگ انحصار وراثت و مفاصا حساب مالیاتی خودداری به عمل می آید. شایان ذکر است حداکثر مبلغ ده میلیون ریال از موجودی مشتری متوفی بدون ارائه گواهی مالیاتی و انحصار وراثت، به وراث طبقه اول (پدر، مادر، اولاد، اولاد اولاد، همسر) به شرط اینکه از تاریخ صدور گواهی فوت بیش از ۶ ماه نگذشته باشد، پرداخت می‌گردد. ضمناً تعلق گرفتن جایزه به شماره حساب متوفی بلامانع بوده و جایزه متعلقه طبق مقررات قوانین مربوط به ارث متعلق به وراث خواهد بود.

 

۲-چنانچه تقسیم ارث در گواهینامه انحصار وراثت ارائه شده به شعبه اشتباه باشد آیا شعبه مجاز به ترتیب اثر دادن به آن می باشد یا می بایست موضوع اشتباه بودن نحوه تقسیم ارث به ورثه اعلام تا آنرا به دادگاه اعاده و اصلاح نمایند؟

مسئول شعبه می بایست پس از اطلاع از اشتباه بودن نحوه تقسیم ارث در گواهی انحصار وراثت از ترتیب اثر دادن به آن خودداری و مشتری را جهت اصلاح آن و مراجعه به دادگاه صادر کننده گواهی انحصار وراثت ارجاع نماید.

ساب مذکور بسته نمی‌شود، ولی روی کلیه سوابق نزد شعبه فوت صاحب حساب درج می‌گردد و از پرداخت سهم‌الارث به ورثه قبل از ارائه برگ انحصار وراثت و مفاصا حساب مالیاتی خودداری به عمل می آید. شایان ذکر است حداکثر مبلغ ده میلیون ریال از موجودی مشتری متوفی بدون ارائه گواهی مالیاتی و انحصار وراثت، به وراث طبقه اول (پدر، مادر، اولاد، اولاد اولاد، همسر) به شرط اینکه از تاریخ صدور گواهی فوت بیش از ۶ ماه نگذشته باشد، پرداخت می‌گردد. ضمناً تعلق گرفتن جایزه به شماره حساب متوفی بلامانع بوده و جایزه متعلقه طبق مقررات قوانین مربوط به ارث متعلق به وراث خواهد بود.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

ملک

۱-چنانچه مشتری بعد از انعقاد قرارداد مشارکت مدنی و فروش اقساطی مسکن اقدام به واگذاری مورد معامله به اشخاص ثالث نماید ، بانک چه تکلیفی در این خصوص دارد؟

در قرارداد مشارکت مدنی، حق واگذاری سهم‌الشرکه بدون اجازه بانک و هرگونه نقل و انتقال نسبت به منافع سهم‌الشرکه و حق تقسیم اموال مشارکت از شریک سلب شده است ، و در صورت تخلف ، بانک حق دارد ضمن فسخ معامله موضوع قرارداد ، مطالبات خود را از طریق اجرای ثبت و از محل مورد وثیقه استیفاء نماید . در فروش اقساطی نیز بدهکار بدون موافقت بانک حق نقل و انتقال نسبت به عین یا منافع مورد رهن را به هرصورت اعم از قطعی ، رهنی ، شرطی از خود سلب نموده ، درصورت تخلف ، موضوع از موارد فسخ قرارداد و معامله محسوب شده و بانک می تواند مطالبات خود را از طریق اجرا وصول نماید.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

حضانت

سلام. همسر من یک دختر ۷ ساله داره که حضانتش با پدرش هست و سه روز باید با مادرش باشه اما مادرش هرچند ماهی یک بار یاد بچش میکنه و برای دیدنش میاد همسرم به دلایلی زندان هستن ایا میتونن سرپرستی بچه رو به من بدن که مادرش یا کسی دیگه مدعی بچه نشه چون بچه داره با من زندگی میکنه و همه خرجش هم با من هستش و خانواده شوهرش به بچه رسیدگی نمیکنن و همسرم از من خواسته تا ازاد شدنش بچه با من زندگی کنه ایا امکان دادن سرپرستیش به بنده هست؟

 

سلام در صورت وجود پدر یا مادر خیر سرپرستی یا قیمومت به شما نمیرسه

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

رهن

۱-آیا تفکیک و افراز ملکی که در رهن بانک می باشد بلامانع است یا خیر؟

چنانچه تسهیلات گیرنده فاقد بدهی معوق باشد ، بانک صرفاً با صدور صورتمجلس تفکیکی با حفظ حقوق رهنی بانک نسبت به قطعات تفکیک شده موافقت می نماید ضمناً قطعات تفکیک شده همچنان در رهن بانک باقی خواهد بود .

 

۲-آیا ترهین دو ملک با یک قرارداد جایز می باشد ؟

ترهین دو ملک با یک قرارداد ، با توجه به بخشنامه ۲۰ اداره کل اعتبارات ( رهن اموال غیرمنقول) بلااشکال می باشد ، منتها اصلح است از تصریح به قدرالسهم خودداری گردد.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

اثبات رابطه نامشروع و تکلیف مهریه

در صورتیکه رابطه نامشروع زن اثبات شود آیا مرد میتواند ایشان را بدون پرداخت مهریه طلاق بدهد؟
مرد تحت هر شرایطی میتواند زن را طلاق دهد و در صورت اثبات رابطه نامشروع مهریه نیز به زن تعلق خواهد گرفت.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

نفقه

سلام.عدم تمکین همسرم رد شده.حدودشش ماهه که به زور یارانه خودو پسر دوسالمو میده اماهرسری روی یارانه ما ۵۰هزارتومان اضافه هم برای من واریز میکنه.باتوجه به رد شدن تمکین اقاو ندادن نفقه حدود شش ماه ایا میتونم درخواست طلاق بدم؟ایا اون ۵۰ هزار تومان اضافه بعنوان نفقه محسوب میشه؟

سلام در ابتدا باید دادخواست مطالبه نفقه معوقه بدهید و در صورت صدور حکم و نپرداختن به استناد آن می توانید دادخواست طلاق بدهید.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

شرایط شکایت کیفری چکهای برگشتی

در صورتی که دارنده چک متوجه شود که در حساب صادرکننده به میزان کافی پول وجود ندارد، ابتدا بایستی چک را برگشت زده و سپس گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت نماید. برای اقدام شکایت کیفری نباید بیش از شش ماه از تاریخ چک و شش ماه از تاریخ گواهی عدم پرداخت گذشته باشد.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

فریب در ازدواج

هرگاه یکی از زوجین قبل از ازدواج، طرف خود را به امور واهی همچون داشتن تحصیلات عالی، توانایی مالی، موقعیت خاص اجتماعی، شغل و سمت خاص، مجرد بودن و… فریب دهد و عقد بر مبنای هریک از آنها واقع شود مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال خواهد بود.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

خواستگاری در اماکن عمومی

خواستگاری و درخواست ازدواج در اماکنعمومی جرم نمی باشد اما اگر شخصی در قالب خواستگاری ایجاد مزاحمت نماید و به توهین یا تهدید طرف مقابل بپردازد جرم محسوب می گردد وقابل پیگیری می باشد

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

انحصار وراثت

از آنجایی که انسان ها در زمان حیات با یکدیگر در تعامل می باشند، آثار حقوقی مختلفی مانند انحصار وراثت نیز در روابط  آنها بوجود می‌آید.
این تعاملات و آثار نه تنها در زمان حیات افراد، بلکه بعد از فوت آنها نیز همچنان ادامه دارد. به این شکل که هرگاه شخصی از دنیا می رود می بایست تکلیف مایملک (دارایی) و همچنین میزان حقوق ورثه و حتی چگونگی اجرای وصیتنامه اش مشخص گردد. یکی از موارد مهم در این میان تشریفات دادرسی، صدور گواهی انحصار وراثت مربوطه به شمار می رود

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

تغییر تابعیت زن در اثر ازدواج با مرد غیر ایرانی

امکان ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در قوانین ایرانی پیش بینی شده است . طبق ماده ۹۸۷ قانون مدنی ، زن ایرانی مجاز به ازدواج با تبعه خارجی بوده وبا وقوع این امر ، آثار حقوقی متعددی نیز بر احوال شخصیه وی مترتب می گردد. در اثر ازدواج زن ایرانی با تبعه فوق ، تابعیت ایرانی نامبرده به قوت خود باقی خواهد ماند مگر آنکه طبق قانون دولت متبوع شوهر ، تابعیت این کشور به واسطه وقوع عقد به زوجه تحمیل گردد .بااین وجود متعاقب فوت شوهر وبا تفریق مابین، با تقدیم در خواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصدیق فوت شوهر یا سند جدایی ومتارکه ، تابعیت نخستین (ایرانی ) زن با کلیه حقوق وامتیازات مربوطه مجددا به او تعلق خواهد گرفت

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

واخواسته سفته

سفته در ایران سندی نسبتاً متروک است و اشخاص ترجیح می‌دهند برای اطمینان از دریافت طلب خود از چک استفاده کنند و با تقلب نسبت به قانون به درج تاریخ مؤخر بر روی چک اقدام کنند. از دلایل کاربرد نداشتن سفته می‌توان به وضع ضمانت اجراهای سنگین برای چک در حالی که ضمانت اجرای سفته چندان تفاوتی با ضمانت اجرای اسناد عادی ندارد، دریافت مالیات از سفته از طریق حق تمبر به میزان نیم در هزار مبلغ سفته،تشریفات خاص برای اعتراض به پرداخت نشدن سفته و شبهه ربوی بودن تنزیل سفته اشاره کرد.

در حال ارسالنظرات کاربر


۲.۶۷
(۳ رای)

در حال ارسال
نظرات کاربر
۲.۶۷ (۳ رای)